Baterie nisip

Moderator: sobe

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Baterie nisip

Post by DAN » Fri Nov 18, 2022 10:43 pm

Latest post of the previous page:

Bun, acuma am alta ideie, un clopot imens de caramida sau nisip, incalzit de fum, pana la ce temperatura se satureaza caramida astfel incat pe cos sa iasa un maxim 60 grade? Clar voi izola iesirea dar in timpul focului pana la ce temperatura pot acumula in caramida din clopot?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Baterie nisip

Post by flavius76 » Sat Nov 19, 2022 5:05 pm

Ca sa scoti 60 grade pe cos, nu vei creste temp in masa caramizii mai mult de 60 grade. Probabil iti trebuie un sistem de clopot in clopot, cascadate, adica in primul din centru e temp maxima(focarul), apoi urmatorul ceva mai redusa, iar ultimul mai rece.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Baterie nisip

Post by DAN » Sat Nov 19, 2022 5:59 pm

Deci, spui ca desi as avea fumul la 400 de grade in partea superioara a clopotului, caramida aia se va duce la 300 de grade, iar jos in clopot , caramida de mai jos daca depaseste 60 de grade o sa iasa pe cos. Asta insemna ca in clopot trebuie sa pun straturi de izoatie, ca o anumita caramida ssa nu trimita temperatura catre straturile inferioare de caramida, sau clopote intermediare care sa faca fumul cald captiv. Vreau sa fac din clopotul ala o baterie de acumulare.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Baterie nisip

Post by flavius76 » Sun Nov 20, 2022 2:59 pm

Avem deja exemplul sobelor, unde acumularea e limitata ca temperatura, una din cauze fiind temp pe cos, care ar crește odată cu creșterea temp de acumulare.
Tot asa, acumularea nu e uniforma ca temperatura, adică ai zonele de focar unde acumularea e mai mare si zona clopot 2 unde acumularea e mai redusă.

Cred ca varianta cu clopote inseriate si suprapuse ar merge. Izolatie doar la exterior. In felul asta temp scade treptat spre clopotul final, iar în cel intern creste, dar asta presupune sa faci foc o zi întreagă. Nu stiu daca merge cu 1 singur foc puternic de 2-3 ore ca sa încălzească tot acumulatorul, căci apar probleme de mărime a focarului. Se poate si cu un singur foc scurt, dar atunci vorbim de o sobă de dimensiuni mari, izolată, care are rol de acumulator, dar cu temp de acumulare asemănătoare sobelor normale.

Poti face foc pana ce temp pe cos ajunge la 150 grade, cam asta e limita sa nu ai pierderi mari. Dar spre beneficiul acumulării te poti duce spre 200 grade.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Baterie nisip

Post by DAN » Sun Nov 20, 2022 4:45 pm

Avand in vedere ca aceste sobe se fac la clienti, nu cred ca pana acum s-a gandit cineva serios, si sa faca multe sobe , sa inchida cu adevarat temperatura in masivul sobei, cu subere izolate si sa salveze temperatura in masiv pentru zile intregi. Sa vedem daca este viabila ideia.

Post Reply