IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Moderator: sobe

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by ciobimar » Thu Feb 14, 2013 8:16 pm

Latest post of the previous page:

Nu stiu daca e de vreun folos, acest calculator al punctului de roua...

http://xn--80ajbwpejjci7c.xn--p1ai/" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_63 » Thu Feb 14, 2013 8:28 pm

Gigi wrote:
lisapet wrote:
flavius76 wrote:Am facut niste simulari pe programul cu fluxul termic..
Flavius acel program iti verifica peretele si la posibilitatea formarii zonei de condensare in structura lui a vaporilor saturati?
Daca da, poate ne prezinti si noua aici rezultatele simularilor cu graficele aferente..
As vrea sa vada si ceilalti colegi ce posibilitati sunt de a termoizola corect si pe interior.

Astept si euuuuuuu :)

Toate ca toate, dar pe unde am umblat in legatura cu incalzirea peretelui nu am dat de nicio informatie vis a vis de izolatia peretelui exterior...cat sa fie.samd, si totusi trebuie sa fie un calcul ceva..chiar daca din caldura transmisa de tubulatura ajunge si in zona maxima a punctului de roua...adica de-a controla temperatura zidului sa nu condenseze
Ce date trebuie introduse in program, este vorba de izolatie la interior,? am cam pierdut firul ... :(

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Thu Feb 14, 2013 8:44 pm

ciobimar wrote:Nu stiu daca e de vreun folos, acest calculator al punctului de roua...

http://xn--80ajbwpejjci7c.xn--p1ai/" onclick="window.open(this.href);return false;

Este bun Ciobi, merci, dar greu :) ...poate ma ajuta careva...deci....BCA 20cm si afara polistiren 5cm, asta pentru peretele care nu se poate umbla la el...este calcan cu vecinul, restul mai vedem

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:00 pm

Gigi wrote:..Este bun Ciobi, merci, dar greu :) ...poate ma ajuta careva...deci....BCA 20cm si afara polistiren 5cm, asta pentru peretele care nu se poate umbla la el...este calcan cu vecinul, restul mai vedem
Gigi, am incercat si in programul rusesc prezentat de Ciobimar, imi arata ca daca 1: in casa am 23 grd C si 60% umiditate, iar afara am minus 15 grd C si umiditatea 76%, peretele fiind format din BCA de 20cm placat pe exterior cu polistiren expandat de 5cm si placat pe interior cu polistiren extrudat de 7cm - zona de condensare nu exista. Deci peretele este compus corespunzator.
2 Daca schimb polistirenul extrudat de 7cm pe unul de 5cm deja apare condens in structura (intre suprafaza zidariei si polistirenul expandat) si peretele nu este corespunzator.
3 In cazul pct.1 marind temperatura interioara la 35 grd C (simuland ca vei avea perete incalzit) apare zona de condens si deci structura devine necorespunzatoare.

Zi-mi tu o alta varianta ca sa o simulez, pacat ca nu pot sa si prezint imaginile..(nu stiu cum). :?
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 9:16 pm, edited 2 times in total.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Thu Feb 14, 2013 9:08 pm

lisapet wrote:
Gigi wrote:..Este bun Ciobi, merci, dar greu :) ...poate ma ajuta careva...deci....BCA 20cm si afara polistiren 5cm, asta pentru peretele care nu se poate umbla la el...este calcan cu vecinul, restul mai vedem
Gigi, am incercat si in programul rusesc prezentat de Ciobimar, imi arata ca daca 1: in casa am 23 grd C si 60% umiditate, iar afara am minus 15 grd C si umiditatea 76%, peretele fiind format din BCA de 20cm placat pe exterior cu polistiren expandat de 5cm si placat pe interior cu polistiren extrudat de 7cm - zona de condensare nu exista. Deci peretele este compus corespunzator.
2 Daca schimb polistirenul extrudat de 7cm pe unul de 5cm deja apare condens in structura (intre suprafaza zidariei si polistirenul expandat) si peretele nu este corespunzator.
In cazul pct.1 marind temperatura interioara la 35 grd C (simuland ca vei avea perete incalzit) apare zona de condens si deci structura devine necorespunzatoare.

Multumesc Andrei, sa sti ca programul este bun, cred ca genereaza rezultate ok. dar de ce oare diferenta asta?...in fine...sa inteleg ca incalzirea peretelui nu influenteaza deloc temperatura zidului...?




daca ai WIn 7 te folosesti de Sniping tools.....incadrezi desenul si se salveaza ca un JPG...apoi save sau copy...


daca ai Xp un program bun Gadwin print screen

daca nici asa..selectezi adresa de sus...si opui aici,eu deschid exact pagina pe care ai copiato ;)
Last edited by Gigi on Thu Feb 14, 2013 9:15 pm, edited 2 times in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:12 pm

Gigi wrote:...sa inteleg ca incalzirea peretelui nu influenteaza deloc temperatura zidului...?
Ba da, o influenteaza, insa nu trebuie confundat punctul de roua cu condensarea vaporilor saturati care migreaza spre exteriorul cladirii unde presiunea partiala a lor are valori mai mica si concentratia lor este mai redusa.. Incerc sa simulez cu aplicarea unei folii pe suprafata interioara a polistirenului expandat aplicat pe zid pe partea interioara (in locul celui extrudat gandit initial).

Uite cum am pus o folie de aluminiu de 0,01cm - zona de condensare a disparut. in conditiile pct.3

http://теплорасчет.рф/?rid=20130215011832jppamFc - nu stiu de ce nu apare ca link? E greu pentru mine, fratilor cu tehnica asta.. :?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by ciine » Thu Feb 14, 2013 9:28 pm

Andrei daca ai win 7 pe calculator, scri in bara de comanda ”Snipping Tool” si iti apare un program , care in momentul in care dai clik pe el face o captura la ce ai tu pe desktop si o salvezi in jpeg , dupa care o poti atasa ca orice fotografie aici pe forum.
Stima

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:36 pm

Imi cer scuze, dar nu ma pricep, am si eu limitarile mele.. Maine sper sa va prezint simularile. Ii multumesc lui Marin pentru acest simulator, buna treaba si rapida.

Fratilor, la simulatorul rusesc am gasit sus in coltul din dreapta versiunea in engelza (scrie cu albastru). Dati click si se va traduce toata pagina. :!: ... "imi zicea maica-mea, invata, dragu' mamei, engleza ca-ti va prinde bine in viata".. :lol:
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 9:49 pm, edited 2 times in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_63 » Thu Feb 14, 2013 9:38 pm

lisapet wrote: Gigi, am incercat si in programul rusesc prezentat de Ciobimar, imi arata ca daca 1: in casa am 23 grd C si 60% umiditate, iar afara am minus 15 grd C si umiditatea 76%, peretele fiind format din BCA de 20cm placat pe exterior cu polistiren expandat de 5cm si placat pe interior cu polistiren extrudat de 7cm - zona de condensare nu exista. Deci peretele este compus corespunzator.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by ciobimar » Thu Feb 14, 2013 9:40 pm

Cu multa placere ...l-am mai pus o data mai de demult ..e tot pe aici pe forum....

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:42 pm

Csomi, multumesc pentru implicare. Acum putem compara rezultatele folosind doua surse diferite. :lol: In varianta programului prezentat de Csomi curbele albastra si cea verde nu trebuie sa se intersecteze.
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 9:44 pm, edited 1 time in total.

Post Reply