IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Moderator: sobe

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by flavius76 » Thu Feb 14, 2013 10:23 pm

Latest post of the previous page:

Niste simulari de la casa de la tara, inainte de izolare si dupa, dupa cum se vede e de inteles de ce au putrezit peretii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 9:11 am

flavius76 wrote:Niste simulari de la casa de la tara, inainte de izolare si dupa, dupa cum se vede e de inteles de ce au putrezit peretii.
Deci, ca si concluzie dupa aceste simulari, in prezent este mult mai simplu sa verifici daca este corespunzatoare structura sau nu, decat cum era acu 20 de ani in urma. Pe atunci trebuia determinat mai intai graficul distributiei temperaturilor in structura, apoi de construit graficul presiunilor partiale ale vaporilor corespondente acelor temperaturi si dupa care de construit graficul presiunilor partiale din punct de vedere a penetrabilitatii materialelor implicate in realizarea structurii.. Aveai nevoie de tabele cu valori ale acestora, fara a mai spune despre cunostinte in domeniul transferului de caldura si masa... Si cate persoane erau competente sa efectuieze un astfel de studiu? .. Deaceea si pana acum exista aceasta "temere" ca peretii nu "respira" - din necunoastere a fenomenului formarii zonei de condens in structura..
Peretii nu trebuie sa "respire", ci trebuie verificati la inadmisibilitatea formarii zonei de condens in structura.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Fri Feb 15, 2013 3:20 pm

Nu am inteles in acel program denumirea BCA-ului.....pentru ca in engleza este....autoclaved concrete, cellular concrete, porous concrete..etc

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 3:42 pm

Gigi wrote:Nu am inteles in acel program denumirea BCA-ului.....pentru ca in engleza este....autoclaved concrete, cellular concrete, porous concrete..etc
In acel program BCA-ul il gasesti la "Briks" si alegei "foam 400 kg/mc".. eu asta iti spun dupa cum l-am gasit in versiunea rusa.
Au si ei ceva probleme cu traducerile..

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 3:50 pm

Gigi wrote: Andrei, la ora asta am asa.... :)
de la interior spre exterior
1.rigips 0.9 mm
2.polistiren 1cm
3.tencuiala de perlit cu ciment= 2cm
4.BCA =20cm
5.polistiren exp. 5cm
Gigi, uite aici ce mi-a rezultat: http://dew-point.us/?rid=20130215084844kaiKKjK" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar aici, este acelas lucru doar ca am aduagat folia de aluminiu sub placa de gipscaron : http://dew-point.us/?rid=20130215085119pAjpslF" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce este util, ca acest program ofera si rata condensarii adica cat condens se formeaza de pe fiecare mp de structura in grame pe ora..

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Fri Feb 15, 2013 4:19 pm

lisapet wrote:
Gigi wrote: Andrei, la ora asta am asa.... :)
de la interior spre exterior
1.rigips 0.9 mm
2.polistiren 1cm
3.tencuiala de perlit cu ciment= 2cm
4.BCA =20cm
5.polistiren exp. 5cm
Gigi, uite aici ce mi-a rezultat: http://dew-point.us/?rid=20130215084844kaiKKjK" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar aici, este acelas lucru doar ca am aduagat folia de aluminiu sub placa de gipscaron : http://dew-point.us/?rid=20130215085119pAjpslF" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce este util, ca acest program ofera si rata condensarii adica cat condens se formeaza de pe fiecare mp de structura in grame pe ora..
Da Andrei, si eu am facut simularea asta...si asa este cu folia de aluminiu, dar de ce oare?...sa inteleg ca si imprastie condensul?....folia de bucatarie crezi ca este buna?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by ciobimar » Fri Feb 15, 2013 4:41 pm

Si pe mine ma intereseaza izolarea pe interior la subsol ...cum as putea sa o fac din interior...si spune aici de o bariera de vapori ...din ce este... asta...(este acea folie de aluminiu de care vorbiti) si cum trebuie facut...\ adica fara acea bariera ...se infiltreaza vaporii in izolatie.,..

http://xn--80ajbwpejjci7c.xn--p1ai/utep ... odvala.php" onclick="window.open(this.href);return false;

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by flavius76 » Fri Feb 15, 2013 5:30 pm

Bariera de vapori poate fi orice material care nu este permeabil la vapori sau valoarea rezistentei la vapori este foarte mare, de exemplu folia de plastic, sticla, metalele in general au valoare foarte mare, spre infinit, cele care permit trecerea vaporilor au in general structura poroasa, cum e bca, vata minerala, care au valori de 1 pana la 2, caramida incepand cu 5 pana la 3 in functie de densitate, betonul armat undeva la 25, polistirenul 30.
Se presupune ca vaporii tind sa treaca prin pereti la fel ca si caldura, din interiorul camerei spre exterior, cu cat aerul din camera e mai cald tendinta de trecere e mai mare, daca materialele folosite in structura peretelui au un strat cu cifra mare a rezistentei la vapori, dincolo de acest strat vapori nu mai ajung, sau ajung in limite reduse, de aceea daca pui o folie pe perete la interior, programul arata ca vaporii nu mai trec si nu mai apare condensul.

PS faptul ca ai bca, acesta ajuta si mai mult la migrarea vaporilor, fiind mai poros decat caramida, incearca sa faci o simulare si cu caramida in loc de bca.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Instalatorul de Iasi » Fri Feb 15, 2013 5:37 pm

Gigi wrote:[...] asa este cu folia de aluminiu, dar de ce oare?...sa inteleg ca si imprastie condensul? [...]
Nu are cum să împrăştie nici condensul, nici vaporii de apă. În schimb, lucrează ca o barieră de vapori.

ciobimar wrote:[...] bariera de vapori ...din ce este [...]
Poate fi şi din aluminiu, dar şi din polietilenă. Sau poate fi un produs specializat.
Last edited by Instalatorul de Iasi on Fri Feb 15, 2013 5:39 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 5:37 pm

Gigi wrote:.. asa este cu folia de aluminiu, dar de ce oare?...sa inteleg ca si imprastie condensul?...
Nu, nu este vorba de imprastiat condensul.. bariera contra vaporilor nu permite penetrarea ei de catre vaporii de apa. Daca vaporii nu trec, atunci termoizolatia este ferita de influenta migrarii acestor vapori..
Vaporii migreaza tot timpul din partea unde au o concentratie mai mare spre partea cu concentratie mai mica. In aerul cald al camerei se contine mai multa apa in stare de vapori decat in aerul rece de afara (e vorba ca cu cat temperatura aerului este mai ridicata cu atat gradul de saturatie in vapori este mai ridicat). Deci, acesti vapori din camera cauta sa plece/ sa migreze. Noi le permitem sa "place", insa doar pe acolo pe unde le oferim noi - nu pe oriunde. Insa ei nu vor sa ni se supuna si cauta sa migreze prin orice cale, chiar si prin pereti, tavane, etc.. Prin sticla nu pot trece si nici prin metal nu pot trece si in acest caz oamenii au inventat mai multe tipuri de materiale tip folii/film care se muleaza pe orice suprafata insa care au rolul de bariere contra vaporilor. Acum si aceste materiale "inventate" au diferit grad de permiabilitate unele mai mare, altele mai mic.
In concluzie, bariera contra vaporilor nu trebuie sa permita sa treaca vaporii mai departe!
Gigi wrote:..folia de bucatarie crezi ca este buna?
Nu ma pot pronunta, caci nu-i cunosc proprietatile. Verifica coeficientul "miu".. oricum eu sunt de parerea sa cauti ceva din domeniul constructiilor, caci aceasta folie trebuie sa tina si in timp. :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 5:48 pm

ciobimar wrote:Si pe mine ma intereseaza izolarea pe interior la subsol ...cum as putea sa o fac din interior...si spune aici de o bariera de vapori ...din ce este... asta...(este acea folie de aluminiu de care vorbiti) si cum trebuie facut...\ adica fara acea bariera ...se infiltreaza vaporii in izolatie.,..

http://xn--80ajbwpejjci7c.xn--p1ai/utep ... odvala.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Marine, se spune ca folia aceea (bariera contra vaporilor) trebuie sa aiba imbinari etanse, bine realizate.
Folia poate fi din aluminiu, dar nu neaparat. Cum a spus si Radu, pot fi si transparente, important sa fie special pentru a opri migrarea vaporilor..

Post Reply