IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Moderator: sobe

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:42 pm

Latest post of the previous page:

Csomi, multumesc pentru implicare. Acum putem compara rezultatele folosind doua surse diferite. :lol: In varianta programului prezentat de Csomi curbele albastra si cea verde nu trebuie sa se intersecteze.
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 9:44 pm, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_63 » Thu Feb 14, 2013 9:42 pm

lisapet wrote:.
3 In cazul pct.1 marind temperatura interioara la 35 grd C (simuland ca vei avea perete incalzit) apare zona de condens si deci structura devine necorespunzatoare.
In imagine apare scris: NEM FELEL MEG! = Structura necorespunzatoare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by flavius76 » Thu Feb 14, 2013 9:47 pm

Programul e bun, dar nu stiu daca simularea cu incalzirea in perete e acelas lucru cu aer in camera incalzit la aceeasi temperatura, cred ca temp peretelui poate fi mai mare in cazul incalzirii prin perete, fata de cazul incalzirii lui de la aerul din camera.
Last edited by flavius76 on Thu Feb 14, 2013 9:51 pm, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_63 » Thu Feb 14, 2013 9:50 pm

lisapet wrote: 2 Daca schimb polistirenul extrudat de 7cm pe unul de 5cm deja apare condens in structura (intre suprafaza zidariei si polistirenul expandat) si peretele nu este corespunzator.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:51 pm

flavius76 wrote:Programul e bun, dar nu stiu daca simularea cu incalzirea in perete e acelas lucru cu aer in camera incalzit la aceeasi temperatura, cred ca temp peretelui poate fi mai mare in cazul incalzirii prin perete, fata de cazulo incalzirii lui de la aerul din camera.
Deacord intr-u totul cu tine, Flavius, dar ne-am facut si noi o idee, caci topicul de fapt se numeste Izolatia interioara pro si contra, nu incalzire in pereti.. :D

Csomi, dupa simularile prezentate de tine, constat ca ambele programe ofera aceleas rezultate, deci este "in regula". ;)
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 9:53 pm, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_63 » Thu Feb 14, 2013 9:52 pm

lisapet wrote:Csomi, multumesc pentru implicare. Acum putem compara rezultatele folosind doua surse diferite. :lol: In varianta programului prezentat de Csomi curbele albastra si cea verde nu trebuie sa se intersecteze.
Cu placere. 8-)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Thu Feb 14, 2013 9:55 pm

csomi wrote:
lisapet wrote:Csomi, multumesc pentru implicare. Acum putem compara rezultatele folosind doua surse diferite. :lol: In varianta programului prezentat de Csomi curbele albastra si cea verde nu trebuie sa se intersecteze.
Cu placere. 8-)

Merci Csomi, dar nu am inteles nimic:(

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by user_banat_85 » Thu Feb 14, 2013 9:58 pm

Gigi wrote:..Merci Csomi, dar nu am inteles nimic:(
Gigi, eu zic sa incerci sa intri pe acel simulator rusesc in versiunea engleza si te vei descurca ..
Introduci in ordine straturile, specificand materialele si iti va da verdict-ul programul plus ca va prezenta si zona de condensare "in gri" (daca aceasta se va crea, binenteles).
Last edited by user_banat_85 on Thu Feb 14, 2013 10:01 pm, edited 2 times in total.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by Gigi » Thu Feb 14, 2013 10:02 pm

lisapet wrote:
flavius76 wrote:Programul e bun, dar nu stiu daca simularea cu incalzirea in perete e acelas lucru cu aer in camera incalzit la aceeasi temperatura, cred ca temp peretelui poate fi mai mare in cazul incalzirii prin perete, fata de cazulo incalzirii lui de la aerul din camera.
Deacord intr-u totul cu tine, Flavius, dar ne-am facut si noi o idee, caci topicul de fapt se numeste Izolatia interioara pro si contra, nu incalzire in pereti.. :D

Csomi, dupa simularile prezentate de tine, constat ca ambele programe ofera aceleas rezultate, deci este "in regula". ;)


Andrei, la ora asta am asa.... :)

de la interior spre exterior

1.rigips 0.9 mm
2.polistiren 1cm
3.tencuiala de perlit cu ciment= 2cm
4.BCA =20cm
5.polistiren exp. 5cm


asta pe tot parterul, la etaj este fara, doar tavanele au rigips apoi mebrana anticondens si vata minerala 10cm, apoi placa de 12cm..mai sus mansarda neizolata(pentru ca niste mizeriasi mi-a batut tabla de aluminiu de 0.6 PROST...si am niste zone pe unde mai curge

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by ciine » Thu Feb 14, 2013 10:04 pm

Gigi e graficul de temperaturi in peretele simulat , priveste cu atentie in ultimul grafic de la dr. la stg ai extrudatul , bca-ul si expandatul si prin grafic vezi simulate temperaturile pe fiecare suprafata a celor 3 materiale diferite din care e facut peretele aflat in discutie.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: IZOLATIE INTERIOARA PRO SI CONTRA

Post by flavius76 » Thu Feb 14, 2013 10:23 pm

Niste simulari de la casa de la tara, inainte de izolare si dupa, dupa cum se vede e de inteles de ce au putrezit peretii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply