Izolatii din materiale naturale

Moderator: sobe

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Izolatii din materiale naturale

Post by Vox13 » Thu Oct 31, 2013 9:06 am

In ultima vreme cand se vorbeste de izolatie termica toata lumea se gandeste la produsele din magazine tip vata minerala ,bazaltica; polistiren,spume poliuretanice, cu celuloza ,etc .
Pe langa noi sunt materiale ieftine cu caracter izolator bun pe care le-am uitat.Ma refer la stuf,lana ,bumbac,talas,rumegus, paie s.a .
Ar fi interesanta o discutie si in acest sens cu niste exemple practice , avantaje si dezavantaje .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Thu Oct 31, 2013 9:28 am

Deacord, hai sa incepem sa adunam informatii. :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by cheluakame » Thu Oct 31, 2013 10:42 am

In zona mea, am auzit (ce-i drept nu am vazut) de izolarea tavanului cu "rombeton" clasic. Adica lut+paie+rumegus. Rumegus in proportie foare mare, lutul fiind doar liant, iar paiele elemente de legatura/rigidizare. Grosimea unui astfel de tavan ajungand si la 40 cm fara sa exercite o presiune prea mare pe grinzi.
Despre izolatie sau eficienta nu stiu ce sa spun.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Thu Oct 31, 2013 12:38 pm

cheluakame wrote:In zona mea, am auzit (ce-i drept nu am vazut) de izolarea tavanului cu "rombeton" clasic.
Nu stiu exact cum se scrie denumirea acestui material, dar stiind cum se scrie in rusa, tind sa cred ca nu este "rombeton", ci "rumbeton" (dupa materialele folosite in componenta sa : rumegus si beton).. :lol:
cheluakame wrote: ..Adica lut+paie+rumegus. Rumegus in proportie foare mare, lutul fiind doar liant, iar paiele elemente de legatura/rigidizare...
Daca e folosit pe post de liant lutul si nu betonul atunci sigur nu-i rumbeton.. :)
cheluakame wrote: Grosimea unui astfel de tavan ajungand si la 40 cm fara sa exercite o presiune prea mare pe grinzi.
Despre izolatie sau eficienta nu stiu ce sa spun.
Densitatea si conductibilitatea o voi cauta-o prin carti..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by cheluakame » Thu Oct 31, 2013 1:32 pm

"Rombeton" este pus intre ghilimele, caci compozitia ar fi cam aceeasi doar materialele difera (lut in loc de beton :D) plus, am si adaugat clasic, cu speranta ca va duce cu gandul la clasicul lut folosit pentru tavan :)

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by Vox13 » Fri Nov 01, 2013 6:42 pm

Lana de oaie este un material foarte ieftin in stare bruta prin Moldova.Ea trebuie spalata, scarmanata si tratata impotriva daunatorilor.Tratamentul consta intr-o baie cu 3-4% sare de bor (borax).Prin tratamentul acesta se imbunatateste si comportamentul lanii la foc . Am mai auzit si de tratamentul cu piatra vanata (sulfat de cupru) dar nu l-am citit niciunde .
Un strat de 11 cm de lana este echivalentul unui strat de 10 cm de vata minerala .Conductivitatea termica este de 0.04W/mK.
Lana poate fi o solutie de izolatie pe suprafete orizontale si verticale prin plase de sustinere a stratului izolator .
Comportamentul in timp cred ca este ok .

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by cheluakame » Fri Nov 01, 2013 7:57 pm

Vox13 wrote: Un strat de 11 cm de lana este echivalentul unui strat de 10 cm de vata minerala .Conductivitatea termica este de 0.04W/mK.
Per total sunt de acord, mai putin cu aceasta afirmatie. Vata minerala poate fi atat cea de sticla cat si cea bazaltica. Iar coeficientii lor de conductivitate sunt situati intre 0.032-0.046 w/mk ;)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 9:29 pm

lisapet wrote:..Densitatea si conductibilitatea o voi cauta-o prin carti..
Densitatea "rumbetonului" oscileaza intre 900 si 1500 kg/mc.
Conductibilitatea termica oscileaza intre 0,2 si 0,4 W/(m K).

Din cate imi amintesc conductibilitatea termica al amestecului "lut cu paie" este undeva la 0,4 W/(m K).. Adica cam aceeas cu a "rumbetonului"..

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by avro » Sat Nov 02, 2013 9:50 pm

Caracteristica izolatoare a 'rumbetonului' depinde de procentul de rumegus si paie care difera foarte mult. Ceea ce e scris prin carti cu privire la lutul cu paie se refera la pereti, adica acolo unde lutul are paie, si nu cind paiele au lut, asa cum a fost descris mai sus. Deci, eu tind sa cred ca 'rumbetonul' e mai bun decit ceea cee e in carti. Poate ne-ar trebui un coeficient pentru paie si rumegus fara lut si atunci vom putea analiza ceva ca sa ne orientam in concentratii.
Eu sunt 100 % pentru eco :D Asa ca trebuie gindite si testate ideile pentru a sti limitele si posibilitatile pe care le avem.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 9:58 pm

avro wrote:Caracteristica izolatoare a 'rumbetonului' depinde de procentul de rumegus si paie care difera foarte mult.
Deacord.
avro wrote: Ceea ce e scris prin carti cu privire la lutul cu paie se refera la pereti...
Asta nu pot sa-ti confirm.. eu am intalnit si pentru pardoseala, si pentru pereti si pentru tavane ..
avro wrote: Deci, eu tind sa cred ca 'rumbetonul' e mai bun decit ceea ce e in carti. Poate ne-ar trebui un coeficient pentru paie si rumegus fara lut si atunci vom putea analiza ceva ca sa ne orientam in concentratii.
:) Vrei sa spui ca daca cunoastem conductibilitatea si densitatea compusilor separat putem deduce si conductibilitatea amestecului?! 8-)
avro wrote:.. trebuie gindite si testate ideile pentru a sti limitele si posibilitatile pe care le avem.
Si ce facem - cumparam un laborator? :lol:

Post Reply