Izolatii din materiale naturale

Moderator: sobe

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 9:58 pm

Latest post of the previous page:

avro wrote:Caracteristica izolatoare a 'rumbetonului' depinde de procentul de rumegus si paie care difera foarte mult.
Deacord.
avro wrote: Ceea ce e scris prin carti cu privire la lutul cu paie se refera la pereti...
Asta nu pot sa-ti confirm.. eu am intalnit si pentru pardoseala, si pentru pereti si pentru tavane ..
avro wrote: Deci, eu tind sa cred ca 'rumbetonul' e mai bun decit ceea ce e in carti. Poate ne-ar trebui un coeficient pentru paie si rumegus fara lut si atunci vom putea analiza ceva ca sa ne orientam in concentratii.
:) Vrei sa spui ca daca cunoastem conductibilitatea si densitatea compusilor separat putem deduce si conductibilitatea amestecului?! 8-)
avro wrote:.. trebuie gindite si testate ideile pentru a sti limitele si posibilitatile pe care le avem.
Si ce facem - cumparam un laborator? :lol:

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by avro » Sat Nov 02, 2013 10:19 pm

lisapet wrote:Vrei sa spui ca daca cunoastem conductibilitatea si densitatea compusilor separat putem deduce si conductibilitatea amestecului?! 8-)
Nu. Doar am putea sa ne face o idee aproximativa de rolul lutului si cel al biomasei.
lisapet wrote:Si ce facem - cumparam un laborator?
Nu e neapart de cumparat. Presupun ca e suficient de creat unul. Oricum e necesar. Trebuiesc niste aparate de masura si niste metode de testare si de incercat. Daca nu o facem noi, nu mai stiu cine. Asa ca trebuie pentru viitor de avut in vedere si acest aspect.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by flavius76 » Sat Nov 02, 2013 10:28 pm

Asta cu laboratorul e buna, insa suntem cam departe unii de altii ca sa folosim impreuna un laborator.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 10:45 pm

flavius76 wrote:Asta cu laboratorul e buna, insa suntem cam departe unii de altii ca sa folosim impreuna un laborator.
@Flavius, luam un laborator mobil.. cateva zile la munte.. cateva zile la mare... :lol:
Daca am fi suficienti pentru a ne sustine material am gasi si posibilitati de testare..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by cheluakame » Sun Nov 03, 2013 12:56 am

Eu as zice asa, stiind ca rumegusul are cam 0.08 w/mK, paiele au cam 0.05 w/mK iar lutul urca pana pe la 0.6 w/mK, am putea stabili o "reteta" si plecand de aici gasim un coeficient general.

Am mai auzit si de varianta doar cu rumegus, dar mie unul mi se pare o potentiala sursa de incendiu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sun Nov 03, 2013 9:07 am

cheluakame wrote:..Am mai auzit si de varianta doar cu rumegus, dar mie unul mi se pare o potentiala sursa de incendiu.
Daca amesteci rumegusul cu var - nu cred ca mai apare o problema.. Insa trebuie timp ca acest amestec sa se usuce bine..

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by sandy76 » Fri Nov 08, 2013 11:12 pm

Canepa pentru termoizolatii
http://www.casamea.ro/casa/constructii/ ... latii-7579" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO OFICIAL: Izolarea casei cu Thermo-Hanf
http://www.youtube.com/watch?v=XY-eNSPKkJ8" onclick="window.open(this.href);return false;

Prospect in engleza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by user_banat_85 » Sun Nov 10, 2013 8:26 am

sandy76 wrote:Canepa pentru termoizolatii
VIDEO OFICIAL: Izolarea casei cu Thermo-Hanf
http://www.youtube.com/watch?v=XY-eNSPKkJ8" onclick="window.open(this.href);return false;
Reprezentantul acestei companii a fost la Cristurul si ne-a prezentat aceste materiale - sunt foarte bune, nimic de spus..
Au si lana, si canepa, si rumegus.. baituri, vopsele, etc..

max
junior
Posts: 12
Joined: Fri Sep 20, 2013 1:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by max » Sun Feb 16, 2014 1:47 pm

http://www.youtube.com/watch?v=C1ko1x9XURw" onclick="window.open(this.href);return false;

hrares
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jan 02, 2013 12:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by hrares » Sun Apr 20, 2014 7:14 pm

cum se comporta lemnul in ciment? eu stiam ca cimentul "mananca" lemnul in timp.


As vrea sa intreb daca cunoasteti si ce pareri aveti despre Igrastop. Am citit pe site-ul lor si le-am si scris, iar raspunsurile lor par destul de bune fata de proprietatile termoizolatoare a acestui produs. Pe langa astea mai spun si ca materialele componente sunt naturale. Pentru mine suna prea bine si tind sa am dubii, de obicei cand ceva este asa de bun deobicei e teapa.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by Razvan » Sun Apr 20, 2014 9:28 pm

hrares wrote:cum se comporta lemnul in ciment? eu stiam ca cimentul "mananca" lemnul in timp.
In urmatoarea perioada voi avea de facut un gard de delimitare deorativ din lemn iar pentru hidroizolarea stalpilor care vor sta in beton voi folosi apla hydrostop. Pana acum la ce am mai facut s-a comportat foarte bine.
Daca vrei sa ingropi stalpi de lemn in beton poti folosi orice produs de calitate gen amorsa bituminoasa la rece.
Lemnul ar fi bine sa fie cat de cat finisat sau dai mai multe maini de bitum ca sa etanseze cat mai bine.

Post Reply