izolatie

Moderator: sobe

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Sat Sep 22, 2012 8:24 pm

Latest post of the previous page:

Iosif wrote:... va cer un sfat:in mai multe tabele am gasit lambda la aer mai mica decit la vata de orice fel.
Corect ai gasit, Iosif. Insa, in tabele nu scrie ca acel lambda de 0,021 W/(m K) se refera la aer nemiscat. Inainte se considera ca cu cat mai distantate sunt geamurile la fereastra cu atat e mai bine caci e mai "gros" stratul de aer... Cu timpul, insa, s-a constatat ca termopanele cu distanta mult mai mica (fata de acele geamuri care aveu cca 10cm intre..) de genu 16mm, 12 mm au un coeficient de transfer termic mult mai mic.. De ce? pentru ca in acel strat subtire aerul nu reuseste sa se miste. La straturi mai mari aerul rece "racit" de geamul exterioar cobora in jos si il antrena pe cel "incalzit" de geamul interior.. Asa aparea convectia.. si se marea transferul de caldura.
Iosif wrote: In cazul meu am structura la peretii mansardei din lemn de 15 cm(doar popuri si contrafixe) izolate pe exterior cu 5 polistiren peste care mai adaug 10. In spatiul gol din perete, e mai indicat sa las gol? sau sa bag vata minerala.
Iti recomand sa bagi material termoizolant (fie vata corespunzatoare, care sa nu se "scurga" in jos (adica sa ramana "in picioare" netasata), fie alte materiale corespunzatoare)..
A si inca ceva important pe "partea calda" nu uita de bariera contra vaporilor.. :!:

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: izolatie

Post by ciine » Mon Sep 24, 2012 6:30 pm

Ma face-ti sa caut prin posturile mele in SP
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: izolatie

Post by ciine » Mon Sep 24, 2012 6:38 pm

pe aceasi tema, o izolatie corecta se face cu zidarie dubla ventilata .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by luvio » Sun Oct 21, 2012 8:33 am

@lisapet, parca altundeva incepusesi o demonstratie cu un exemplu de izolare a unei locuinte si s-a intrerupt brusc. Am inteles ca esti autorizat si ca auditor energetic si mi-ar place aici o continuare, pentru ca sincer eu m-am tot uitat pe la case pasive si nu prea am ghicit cum reusesc aia sa faca asa ceva, mai ales ca sustineau ca nu trebuie investit mai mult de 30% fata de o cladire normala.
E adevarat ca acolo e vorba inclusiv de recuperarea caldurii aerului evacuat, e vorba de reducerea puntilor termice prin simplificarea si conceperea unei case cit mai compacte, cu cit mai putine colturi si fara balcoane in consola, sau daca exista, facute pe grinzi de lemn nu din betoane samd
Ar fi utila pentru multi care incep acu sa construiasca chiar daca nu vor respecta in totalitate, da macar sa aiba idee de ce si cum ar trebui facut.
Uite eu acu daca m-as mai apuca de o casa as renunta partial la zidurile groase de caramida, construind pe sistem cadre cu ziduri doar de 10-15 cm linga care se poate pune o izolatie de 20 cm de polistiren sau vata bazaltica pentru cei cu fobii la foc.
Si nu stiu de ce da am impresia ca zidul din boltari de beton cu goluri ar fi mai eficient decit zidul din caramida GVP(goluri verticale paralele).
Stiu ca ai vorbit inclusiv de o izolatie de 40mm la partea superioara a incaperii, da cu aceste izolatii ne-am apropia de coeficientii necesari pentru o casa pasiva?
Eu mi-am facut un calcul si la suprafata pe care o am cu o izolatie de 5cm la exterior, 5 la subsol si 25 la mansarda si in pod, ma incadrez in normativele actuale romanesti care prevad 100 kwh/mp an. Da recunosc ca e prea putin si mi-ar place sa fi respectat normativele vest europene de 50kwh/mp an. Si apropo ce suprafata se ia in calcul, construita sau utila?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Sun Oct 21, 2012 1:33 pm

luvio wrote:@lisapet, parca altundeva incepusesi o demonstratie cu un exemplu de izolare a unei locuinte si s-a intrerupt brusc. Am inteles ca esti autorizat si ca auditor energetic
Nu sunt auditor energetic autorizat... Ca sunt in domeniu din 96' este cu totul altceva. :)
luvio wrote: si mi-ar place aici o continuare, pentru ca sincer eu m-am tot uitat pe la case pasive si nu prea am ghicit cum reusesc aia sa faca asa ceva, mai ales ca sustineau ca nu trebuie investit mai mult de 30% fata de o cladire normala.
Luvio, domeniul acesta este foarte interesant si destul de vast.. Ar fi foarte multe de discutat. In primul rand notiunea de "cladire normala" este abstracta.
luvio wrote: E adevarat ca acolo e vorba inclusiv de recuperarea caldurii aerului evacuat, e vorba de reducerea puntilor termice prin simplificarea si conceperea unei case cit mai compacte, cu cit mai putine colturi si fara balcoane in consola, sau daca exista, facute pe grinzi de lemn nu din betoane samd.
Deacord, sunt foarte multe detalii care putinii arhitecti tin cont de ele.. Eu deja am obosit sa aud cum unii colegi din domeniu se tot cramponeaza de transferul de caldura punctiform in cazul diblurilor folosite pentru prinderile mecanice a termoizolatiei..
luvio wrote: Ar fi utila pentru multi care incep acu sa construiasca chiar daca nu vor respecta in totalitate, da macar sa aiba idee de ce si cum ar trebui facut.
Uite eu acu daca m-as mai apuca de o casa as renunta partial la zidurile groase de caramida, construind pe sistem cadre cu ziduri doar de 10-15 cm linga care se poate pune o izolatie de 20 cm de polistiren sau vata bazaltica pentru cei cu fobii la foc.
Exista o multime de solutii si variante.
luvio wrote: Si nu stiu de ce da am impresia ca zidul din boltari de beton cu goluri ar fi mai eficient decit zidul din caramida GVP(goluri verticale paralele).
Depinde, exista boltari din beton cu bule de argila expandate (in URSS se numeau "keramzit") si cu goluri verticale care se folosesc pe larg si in tari precum Germania, Austria, Suedia, etc..
Cand vorbim de termoizolatii conform normativelor actuale europene, caracteristica termoizolatoare al acelui zid suport mai putin conteaza, caci "partea considerabila" din valoarea rezistentei termice al structurii ii revine materialului termoizolant eficient si nu zidului.. Pe dealta parte intervine si aspectul economic. Cat costa (inclusiv transportul) un mc de boltari si cat costa un mc de caramida GVP.
luvio wrote: Stiu ca ai vorbit inclusiv de o izolatie de 40cm la partea superioara a incaperii, da cu aceste izolatii ne-am apropia de coeficientii necesari pentru o casa pasiva?
Te-am corectat nu 40mm, ci 40 cm. :) Vreau sa retineti ca daca s-a realizat un element al anevelopei "ca pentru o casa pasiva" asta inca nu inseamna ca este o casa pasiva. Eficienta energetica a unui imobil este data si de conditiile climatice ale locului unde este aceasta. Daca, spre exemplu, cumpar o casa prefabricata in Germania (de clasa B) si o montez in Finlanda ar putea ca aceasta casa sa fie de clasa C, sau D..
luvio wrote: Eu mi-am facut un calcul si la suprafata pe care o am cu o izolatie de 5cm la exterior, 5 la subsol si 25 la mansarda si in pod, ma incadrez in normativele actuale romanesti care prevad 100 kwh/mp an. Da recunosc ca e prea putin si mi-ar place sa fi respectat normativele vest europene de 50kwh/mp an.
Cum ai determinat valoarea consumului specific aferent incalzirii folosind calculele sau pe calea experimentala?
luvio wrote: Si apropo ce suprafata se ia in calcul, construita sau utila?
Utila, caci in cea construita iti intra si terasele exterioare si balcoanele.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by sandy76 » Sun Oct 21, 2012 6:36 pm

http://termoizolatii.afacereamea.ro/ter ... i-de-roua/
Termoizolatia si punctul de roua in functie de temperatura si umiditate.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by luvio » Mon Oct 22, 2012 6:53 am

lisapet wrote: Nu sunt auditor energetic autorizat...

Scuze, memoria imi joaca feste, nu stiu de ce am retinut eu asta.
lisapet wrote: ...unii colegi din domeniu se tot cramponeaza de transferul de caldura punctiform in cazul diblurilor folosite pentru prinderile mecanice a termoizolatiei..
:lol: :lol: :lol: asta-i chiar buna!
lisapet wrote: Cum ai determinat valoarea consumului specific aferent incalzirii folosind calculele sau pe calea experimentala?
Pai la mine determinarea e chiar simpla. Am o casa de aprox.135mp suprafata utila si, incalzindu-ma doar electric consum anual in jur de 12000-13000Kwh. E adevarat ca doua dormitoare la mansarda se incalzesc doar de sarbatori si in weekend-uri, insa nici acolo nu scade temp sub 15 grade niciodata. In rest 20-21 grade.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Mon Oct 22, 2012 7:40 am

luvio wrote:
lisapet wrote: Cum ai determinat valoarea consumului specific aferent incalzirii folosind calculele sau pe calea experimentala?
Pai la mine determinarea e chiar simpla. Am o casa de aprox.135mp suprafata utila si, incalzindu-ma doar electric consum anual in jur de 12000-13000Kwh. E adevarat ca doua dormitoare la mansarda se incalzesc doar de sarbatori si in weekend-uri, insa nici acolo nu scade temp sub 15 grade niciodata. In rest 20-21 grade.
Atunci, corect ar fi sa excluzi suprafata utila a incaperilor care nu sunt incalzite la temperatura de comfort intreaga perioada de incalzire. Si acel consum anual sa-l imparti la o suprafata ceva mai mica..
Ce tarif folosesti la energia electrica?

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by luvio » Mon Oct 22, 2012 10:48 am

lisapet wrote: Atunci, corect ar fi sa excluzi suprafata utila a incaperilor care nu sunt incalzite la temperatura de comfort intreaga perioada de incalzire. Si acel consum anual sa-l imparti la o suprafata ceva mai mica..
Ei nu, nu cred ca asa e corect, caloriferele acelea incalzesc permanent dar sunt reglate pe prima treapta de la robinetii termostatati. Da probabil ca ar fi corect sa scot un dormitor de la calcule deci cca.14mp, ceea ce-mi da cam acelasi lucru.
lisapet wrote: Ce tarif folosesti la energia electrica?
Folosesc tarif diferentiat zi-noapte si am setat ca energia electrica sa se consume doar noaptea. Acumulez caldura in puffere si apoi ma incalzesc toata ziua din ele.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Mon Oct 22, 2012 7:47 pm

luvio wrote:..
Folosesc tarif diferentiat zi-noapte si am setat ca energia electrica sa se consume doar noaptea. Acumulez caldura in puffere si apoi ma incalzesc toata ziua din ele.
Nu ai incercat sa simulezi costurile la tariful CTP ?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: izolatie

Post by ciine » Mon Oct 22, 2012 9:57 pm

Tariful diferentiat e foarte avantajos , cu putina investitie se poate muta absolut tot consumul pe noapte.

Post Reply