Focare folosind efectul Seebeck

Moderators: sobe, teracotix

marioni
junior
Posts: 32
Joined: Wed Sep 19, 2012 7:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by marioni » Thu Mar 14, 2013 10:47 am

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Si cu pasi mici (si mai ieftin) ne indreptam spre casa autonoma :)

Si vara, legate la un panou solar si o sursa de apa rece gen fantana / parau ...
sa duca si numai un minimum de automatizare la un cazan si e super.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Focare folosind efectul Seebeck

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 11:05 am

Nu credeam ca aceste module sunt asa de ieftine , consider ca sunt ideale in cazul sobelor de zidarie unde nu se depaseste temperatura de pe suprafata zidariei de 80 grade , exact necesarul lor , montate in zonele unde vrem sa micsoram radiatia cum ar fi de exemplu partea superioara a sobei.
Ar merita citeva experimente cu aceste module in ideea verificarii metodei optime de obtinere a unui randament bun , intrucit ele au nevoiede o fata calda si una rece , adica de un delta t , iar acest delta t in cazul nostru obliga la montarea unui radiator pe fata rece a modulului pt a marii schimbul de energie termica pt a mentine modulul in plaja de randament .
Este ideal pt comanda pompei de circulatie si astfel avem o autonomie si o siguranta in acest sens.

Producatorul asigura o functionare de 200 000 ore adica cca 22 ani de functionare , o valoare foarte buna.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 11:57 am

ciine wrote:Nu credeam ca aceste module sunt asa de ieftine , consider ca sunt ideale in cazul sobelor de zidarie unde nu se depaseste temperatura de pe suprafata zidariei de 80 grade , exact necesarul lor , montate in zonele unde vrem sa micsoram radiatia cum ar fi de exemplu partea superioara a sobei....
..Este ideal pt comanda pompei de circulatie si astfel avem o autonomie si o siguranta in acest sens.
Producatorul asigura o functionare de 200 000 ore adica cca 22 ani de functionare , o valoare foarte buna.
Deci, se poate! :D Abea astept sa faca cineva niste teste si sa le faca publice.. insa cred ca acea persoana ar trebui sa fie competenta si in electronica/automatizari.. sau nu am dreptate?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 12:22 pm

Corect, :lol:

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by hudemanicolai » Thu Mar 14, 2013 1:10 pm

Din cate stiu eu efectul Peltier produce caldura-frig la alimentarea cu energie electrica.
Efectul invers(de generare a curentului) se numeste efect Seebeck si are un randament de cca 4%.
Eu il consider f mic si nerentabil. Varianta ca din 270w de caldura scoatem 500w de curent, adica cu 1kg de lemn sa generam 7kw de energie electrica, suna prea frumos ca sa fie adevarat.
Dar e doar parerea mea si poate fi gresita.
Doamne ajuta si energie ieftina

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by user_banat_85 » Thu Mar 14, 2013 1:33 pm

hudemanicolai wrote:Din cate stiu eu efectul Peltier produce caldura-frig la alimentarea cu energie electrica.
Efectul invers(de generare a curentului) se numeste efect Seebeck si are un randament de cca 4%.
Multumesc Nicolai, am gresit si voi ruga Adminul sa ma ajute sa modificam denumirea.
De asta imi place lucru in echipa, caci sansele de a gresi se reduc la minim. :lol:

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by hudemanicolai » Thu Mar 14, 2013 2:00 pm

Andrei te rog sa ma scuzi.
Tu n-ai gresit iar eu n-am vrut sa corectez nimic. Dar asa e cu astia mai balbaiti, una spun si alta se intelege.
Modulele chiar sunt denumite pe internet, module Peltier, unii mai corect le spun Peltier-Seebeck.
Eu am urmarit 2 lucruri:
-sa introduc in discutie si al doilea termen ca sa avem mai mult spor in cautarile pe internet;
-sa atrag atentia asupra randamentului, ca sa nu ne trezim ca se pierde vreme "mosind" un copil(proiect) nascut gata mort.
Acum ca s-a inteles si altceva, sa fie cu iertare boieri dv.
Doamne ajuta

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Focare folosind efectul Peltier

Post by ciine » Thu Mar 14, 2013 2:38 pm

Este o greseala de interpretare , valoarea reprezinta fluxul de energie transmis prin element . Intradevar nu se discuta despre procesul invers de generare a electricitatii dar pt o configurare corecta se poate utiliza in ce avem noi probleme , adica la comanda unei pompe de circulatie de 15-20 W, chiar si la un randament mic al acestor dispozitive.
Randamentul lor nu ne deranjeaza prea mult intrucit energia radiata de soba prin aceste elemente, ramine tot in locuinta nu se pierde , insa pt a putea creste acest randament este necesar ca pe fata rece sa se creasca suprafata de contact cu aerul sau sa fie racita cu apa colectata pe retur. Acest aspect am vrut sa -l scot in evidenta

Post Reply