Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 7:01 pm

Latest post of the previous page:

Mda , doar cu lemne am reusit sa obtin doar 4 ore de ardere , pe cazan am 77 de grade , pe puffer , la mijloc , sunt 62 de grade si merge incalzirea prin pardoseala . Dupa 4 ore lemnul s-a transformat in carbune din care ies gaze de lemn . Cred ca arderea ar mai continua cel putin jumatate de ora ...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 28, 2019 7:15 pm

Deci mai avantajos este coxul in cazul meu . Dar intr-n focar de samota sigur as obtine 6 ore de ardere deoarece temperaturile sunt mai mari si pot reduce aerul . Fara primar nu merge in tinicheaua mea , ar trebui sa am secundar cu suflanta ...
Desi am obtinut temperaturi la cos de maxim 75-78 de grade , masurate cu pistolul pe exterior , aceasta nu imi aduce un avantaj . Ar fi fost un lucru pozitiv daca erau fumuri intoarse . Practic fumurile participa mai putin la incalzirea apei , mai ales ca ea , apa , are temperatura mai mare decat fumul la iesirea din cazan . Masurat pe exterior , cum spuneam . Inca nu am o sonda de cos sa pot masura direct fumul . Dar daca am apa la 82 de grade si cosul pe exterior are 77 de grade ... nu prea e in regula .
Este la fel la sobele de zidarie , daca temperatura la iesire este mica , ultima parte de fum nu mai are ce acumula . Din punctul meu de vedere este degeaba ... si nu imi poate schimba nimeni opinia .
Cu stima .

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by anduvirgil » Mon Jan 28, 2019 7:25 pm

gi0 wrote:
Mon Jan 28, 2019 7:15 pm
Desi am obtinut temperaturi la cos de maxim 75-78 de grade , masurate cu pistolul pe exterior , aceasta nu imi aduce un avantaj .
Deci undeva la 100 gr in flux... :thumbup:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Fri Feb 22, 2019 12:10 am

Aceasta este varianta cea mai buna pe care o folosesc acum . Este optiunea in care pufferul se incalzeste cel mai repede .
Ardere frumoasa a gazelor de lemn si cox . Temperaturi mai mari in focar , depunerile se ard si cad singure .
Inca nu am masurat temperatura pe exteriorul tubului de lagatura .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Fri Feb 22, 2019 12:11 am

Nu am gasit o teava de otel 180-200mm . Vreau sa incerc si un intensifire :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Fri Feb 22, 2019 1:53 pm

Sa o bagi in focarul centralei?
Cred ca merge si tubul asta..
Tub refractar 200.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Fri Feb 22, 2019 3:38 pm

Da. , Să îl bag in focar . Dar șamotă nu este bună , nu se înroșește că și metalul . In focarul rece temperaturile sunt mai mici . Apoi nu cred că încape în viadrus , o fi ușă mare , dar în spatele ei deschiderea este mica .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Feb 23, 2019 1:26 pm

Rezultatul modificarilor se vede in filmuletul din link .
Mai vreu sa aduc aerul secundar sub placa de metal dar nu mai pot filma ... :think:
https://www.youtube.com/watch?v=hYxGCNa ... e=youtu.be

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Sat Feb 23, 2019 4:38 pm

Pare o ardere foarte buna...nu inteleg cu fumul intors :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Feb 23, 2019 6:28 pm

Viadrus u 22 este o tinichea cu un singur fum . Prin adăugarea plăcii de metal întorc fumul cu o lungime aproape întreaga . In loc sa iasa flăcările direct spre fata , țin focul captiv in cutie spre ușă și trimit gazele spre spatele cazanului , se plimba pe întreaga lungime a tavanului și pe urmă urmează fumurile spre cos . Bineînțeles că fiecare variantă are avantaje și dezavantaje . In Ultima expusa arderea este mai buna , pufferul se încălzește mai repede , din lemne nu mai rămâne aproape nimic , rămân mult mai puțini catbuni nearsi . Dar cred că în afara ca la fiecare alimentare trebuie sa așezat tablele , mai este un dezavantaj . Temperatura mare din cutie consuma combustibilul mai repede .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Feb 23, 2019 6:35 pm

Am mai observat că , deși subarul îl țin închis mai mult de jumătate, când deschid ușa cazanului nu mai iese fum in incapere , doar o pală de căldură pe care o simt pe fata iese din focar atunci când arderea este că în filmuleț .
Daca reușesc să aduc aerul secundar din ușă sub placa metalica , cred că voi reuși să obțin o ardere cu aport minim de aer primar .
Sper 😉

Post Reply