Legare calorifere instalatie

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Legare calorifere instalatie

Post by valahul » Sun Oct 28, 2018 2:13 pm

Asta e schema de calorifere in instalatia mea.
Ultimul calorifer, (CAMERA ULTIMA in desen) se incalzeste foarte putin, CAMERA ARI e loc de mai bine.
Am facut echilibrarea hidrauluica, infundat ceva nu cred ca fie...
Precum se vede in desen, la ultimul calorifer de pe coloana 2, cel numit CAMERA ULTIMA, racordarea este in diagonala, si nu in lateral cum am inteles ca se face la ultimul calorifer.
Poate fi asta cauza incalzirii sale mai slabe, tipul de racordare?
CALORIFERE.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Legare calorifere instalatie

Post by gi0 » Sun Oct 28, 2018 3:06 pm

Pai normal sa fie asa pentru ca apa trece spre boiler si este aspirata mai repede tot din boiler pentru ca este calea cea mai scurta . Prin radiatoare frecarile sunt mai mari si apa ajunge mai greu in ultimul radiator . Faceti o proba cu boilerul inchis ...

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Legare calorifere instalatie

Post by valahul » Sun Oct 28, 2018 3:54 pm

Cum sa fac proba cu boilerul ( bănuiesc centrala) închisă, scuze dar nu înțeleg. Deci e normal sa fie așa, așadar nu e vina modului de racordare al ultimului calorifer?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Legare calorifere instalatie

Post by gi0 » Sun Oct 28, 2018 4:25 pm

Sa inchideti robinetul intrare sau iesire boiler .
Se face o mare confuzie , centrala inseamna intreg ansamblul care face parte din sistemul de incalzire .
Cazanul este doar sursa de incalzire si atat . Deci inchideti unul din robinetii de izolare boiler apa calda menajera si observati daca se incalzeste si ultimul radiator .
Din putinele mele cunostinte , orice radiator care nu depaseste 60-80 cm lungime se poate lega si doar pe o parte fara sa diminueze incalzirea acestuia . Daca cel mai dezavantajat calorifer depaseste aceste lungimi , legatura in diagonala nu trebuie sa fie o greseala .
Faceti proba si pe treapta cea mai mare de rotatii (daca pompa are mai multe trepte , nu mai tin minte ) .
Last edited by gi0 on Sun Oct 28, 2018 4:32 pm, edited 1 time in total.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Legare calorifere instalatie

Post by gi0 » Sun Oct 28, 2018 4:29 pm

Eu am 14 radiatoare pe o singura pompa repartizate pe doua nivele , dar legate in sistem distribuitor/colector . Pompa grundfos alpha 2l poate incalzi toate radiatoarele fara exceptie indiferent de setarea facuta .

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Legare calorifere instalatie

Post by valahul » Sun Oct 28, 2018 5:12 pm

Mersi, gio.
gi0 wrote:
Sun Oct 28, 2018 4:29 pm
Eu am 14 radiatoare pe o singura pompa repartizate pe doua nivele , dar legate in sistem distribuitor/colector .
No, amu ma bagasi in ceata... Ala cum o fi, si cu ce avantajeaza? Credeam sa distribuitorii colectorii aia sunt folositi la incalzirile in padoseala. Te referi la aia pusi de mine in atasament? Sunt curios cum merg si vad ca merg si la calorifere...
A doua idee e ca observ daca dau robinetul pe apa rece, vine cu presiune. Daca il dau la maxim pe apa calda, care vine din boilerul centralei presiunea e vizibil mai mica. E normal? Cauza pot fi cele doua racorduri flexibile normale de 1/2, nu de inox, au gaura foarte mica, cu care am conectat boilerul la reteaua de apa si tot printr-un racord iese apa calda? In rest am pe instalatia de boiler si in casa henco de 1/2.
set-distribuitor-ivar-turretur-1x-ek-5-cai-_4596_1_1412069150.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Legare calorifere instalatie

Post by gi0 » Sun Oct 28, 2018 5:21 pm

Am acelasi model de distribuitor/colector si la pardoseala . Dar cel de la pardoseala este dotat cu actuatoare la calorifere nu este nevoie , acestea fiind dotate cu robineti termostatati .
Ati facut proba cu boilerul inchis ?

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Legare calorifere instalatie

Post by valahul » Sun Oct 28, 2018 5:36 pm

O sa fac proba, acum am ieșit în oraș și oricum e cald azi aici, acum sunt 20 gradele afara, in casa 24. Deci nu am mai făcut foc. Dar la primul foc fac proba și revin. Dar cum ai pus distribuitoare pe calorifere? Nu a trebuit să pleci din centrala cu multe țevi fiecare calorifer fiind alimentat cu țeava separata la distribuitor bănuiesc?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Legare calorifere instalatie

Post by gi0 » Sun Oct 28, 2018 7:29 pm

Desigur . Fiecare radiator cu tur/returul lui . Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje . Eu am tras tevile prin sapa , desi un sistem aparent este mai usor de reparat , dar mai putin estetic .

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Legare calorifere instalatie

Post by valahul » Sun Oct 28, 2018 7:58 pm

gi0 wrote:
Sun Oct 28, 2018 7:29 pm
Fiecare radiator cu tur/returul lui .
Poi au fost ceva tevi de tras... sunt multe...
gi0 wrote:
Sun Oct 28, 2018 7:29 pm
Fiecare radiator cu tur/returul lui . Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje . Eu am tras tevile prin sapa , desi un sistem aparent este mai usor de reparat , dar mai putin estetic .
Da, e clar... in orice rau este un bine si invers... Dar din punct de vedere al functionalitatii, pe scurt, care ar fi avantajele folosirii de distribuitor?

Post Reply