cum se face corect instalatia de incalzire

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Fri Jul 05, 2013 8:30 pm

Latest post of the previous page:

Instalatorul de Iasi wrote:..Cum mă uit la postarea ta precum găina la avioane, nu-mi rămîne decît să te întreb: "merita sa pun un puffer de 1000-1500 l la un cazan atmos DC 32S de 35 Kw sau nu?"
Sa inteleg ca nu am lamurit, ci mai mult am zapacit subiectul?! :(
Dupa mine, nu am suficiente date ca sa raspund transant "Merita" sau "Nu merita".
Din raspunsul meu anterior sper sa ma fi facut inteles ca nu sustin folosirea cazanelor fara "stocator".

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by phoenix » Fri Jul 05, 2013 8:35 pm

Atunci, te rugam, sa ne spui, ce capacitate recomanzi la stocatorul potrivit la un cazan de 35 kw.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Fri Jul 05, 2013 8:42 pm

dan wrote:Atunci, te rugam, sa ne spui, ce capacitate recomanzi la stocatorul potrivit la un cazan de 35 kw.
Dane, depinde de temperatura de calcul pentru agentul termic.. Cu cate grade este dimensionata sa mearga instalatia cand afara sunt minus 15 grd C (sa zicem)? Am nevoie de aceasta valoarea ca sa-mi pot da seama la cate grade al agentului termic se poate asigura confortul cand afara sunt cca +5, +10 grd C.
Stocatorului ii trabuie acumulare mai mare nu atunci cand afara este foarte frig, ci invers cand afara este temperatura de un pic sub +10 grd C..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by ciobimar » Fri Jul 05, 2013 8:51 pm

lisapet wrote: Stocatorului ii trabuie acumulare mai mare nu atunci cand afara este foarte frig, ci invers cand afara este temperatura de un pic sub +10 grd C..

?...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by sandy76 » Fri Jul 05, 2013 8:52 pm

lisapet wrote:
dan wrote:Atunci, te rugam, sa ne spui, ce capacitate recomanzi la stocatorul potrivit la un cazan de 35 kw.
Dane, depinde de temperatura de calcul pentru agentul termic.. Cu cate grade este dimensionata sa mearga instalatia cand afara sunt minus 15 grd C (sa zicem)? Am nevoie de aceasta valoarea ca sa-mi pot da seama la cate grade al agentului termic se poate asigura confortul cand afara sunt cca +5, +10 grd C.
Stocatorului ii trabuie acumulare mai mare nu atunci cand afara este foarte frig, ci invers cand afara este temperatura de un pic sub +10 grd C..
-Si ce, il doare mana sa faca focul de 2 ori pe zi? :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by phoenix » Fri Jul 05, 2013 8:55 pm

DEci , la temperatura de -10 grade afara...La restul mai poate sa faca focul. SI eventual la 0 grade...se poate?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Fri Jul 05, 2013 9:01 pm

sandy76 wrote:
lisapet wrote:..
Stocatorului ii trabuie acumulare mai mare nu atunci cand afara este foarte frig, ci invers cand afara este temperatura de un pic sub +10 grd C..
-Si ce, il doare mana sa faca focul de 2 ori pe zi? :lol:
Cand afara este foarte frig caldura nu se inmagazineaza prea mult in stocator caci in marea ei parte este absorbita de casa.. In schimb cand afara este mai caldut, casa nu poate absorbi decat foarte putin, iar nu tot cazanul din comert poate sa-si moduleze flacara de la 100% putere la 5% (spre exemplu).. In acest caz intervine stocatorul, el preia surplusul cazanului.. Deci, stocatorul devine mult mai important cand afara nu este atat de frig, decat cand afara este foarte frig si cazanul (din comert, ca sa fiu mai exact) se realimenteaza foarte des (poate din 3 in 3 ore, daca tii la confortul din casa)..
Cand afara este mai cald, cazanul trebuie sa fie reaprins mult mai rar.. Teoretic nu ar fi indicat in acele perioade calde sa-l umpli cu combustibil, insa practic aceasta varianta nu este tocmai indicata, caci s-ar putea ca cazanul sa nu reuseasca sa intre in regim si sa functioneze cu o eficienta redusa.. se consuma multe lemne aiurea si poluam la greu.. :(

Tudor32
junior
Posts: 24
Joined: Fri May 10, 2013 2:38 pm
Location: Resita
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Tudor32 » Fri Jul 05, 2013 11:22 pm

In calculele respective trebuie tinut cont si de faptul ca randamentul cazanului este undeva la 89% deci "puterea" reala nu este de 35KW ci de 35*0.89 = ~ 31,15 kw, daca lemnele sunt de minim 2 ani, altfel mai scade.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Fri Jul 05, 2013 11:35 pm

Tudor32 wrote:In calculele respective trebuie tinut cont si de faptul ca randamentul cazanului este undeva la 89% deci "puterea" reala nu este de 35KW ci de 35*0.89 = ~ 31,15 kw, daca lemnele sunt de minim 2 ani, altfel mai scade.
Deacord, eu am simplificat intentionat ca sa fie mai usor de urmarit...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by cheluakame » Fri Jul 05, 2013 11:59 pm

Eu tind sa cred ca puterea cazanului la un randament 89% este 35 kw. Pierderile nu sunt luate in considerare la putere.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Sat Jul 06, 2013 8:23 am

cheluakame wrote:Eu tind sa cred ca puterea cazanului la un randament 89% este 35 kw. Pierderile nu sunt luate in considerare la putere.
S-ar putea si d-ta sa ai dreptate. In mod logic producatorul ar trebui sa declare cat ofera cazanul.
Si aici sunt multe de discutat... Spre exemplu eu nu am avut posibilitatea sa urmaresc ce reprezinta graficul (putere/perioada de ardere) la cazanele din comert.. Si nu cred ca cineva (producatori) le-ar face publice.. Dupa cum sunt proportionate focarele la majoritatea cazanelor (fie ele cu ardere superioara sau inversa) tind sa cred ca acolo are loc o ardere traditionala cu alte cuvinte graficul (putere/perioada de ardere) reprezinta mai degraba un "triunghi" decat un "trapez". Dar asta e o alta poveste.. ;)

Voi reveni la discutia privind puferul, caci voi mai introduce date noi in subiect.

Post Reply