cum se face corect instalatia de incalzire

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cum se face corect instalatia de incalzire

Post by costicamacovei » Sun Nov 25, 2012 8:38 am

salut
am si eu o intrebare cum as putea face corect instalatia de incazire adica traseul poate fi facut numai cu o singura teava adica mai nou am vazut ca toate sistemele nu se mai fac cu doua tevi doar numai cu una singura care este avantajul si daca este mai bun asa
din aceiasi teeava se alimenteaza un calorifer (3)etc :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
adica si turul si returul din calorifer se conecteaza la aceiasi teava

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by luvio » Sun Nov 25, 2012 9:28 am

costicamacovei wrote:salut
am si eu o intrebare cum as putea face corect instalatia de incazire adica traseul poate fi facut numai cu o singura teava adica mai nou am vazut ca toate sistemele nu se mai fac cu doua tevi doar numai cu una singura ...
@costi, instalatiile se pot face in multe feluri fiecare dintre acestea fiind corecte in felul lor. Unele sunt cu distributie inferioara, altele superioara, unele sunt in sistem bitubular, altele monotubular, unele sunt din teava neagra, altele zincata, unele din teava multistrat, altele din Cu, unele cu circulatie fortata altele in termosifon,unele cu montaj aparent , altele ingropat, unele au radiatoare, altele convectoradiatoare, incalzirea mai poate fi si in pardoseala, samd. Depinde ce-ti propui. Apoi mai depinde ce fel de automatizare doresti pentru a avea confortul necesar si din ce este compusa instalatia ta. Lucrurile nu sunt chiar atit de simple cum par la prima vedere.
Si da, se pot face si in sistemul propus de tine acel sistem este sistemul monotubular.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by phoenix » Sun Nov 25, 2012 9:34 am

Multumesc luvio pentru completari.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by flavius76 » Sun Nov 25, 2012 11:02 pm

Din cate stiu eu, se practica acest sistem mai mult la hale, ateliere, unde se pleaca de la un capat si se merge roata toata hala, se face economie la teava, dar ultimile calorifere sunt mai reci decat primele, dar aici fiind vorba de un spatiu comun incalzit de mai multe calorifere nu conteaza aceasta diferenta.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Bobo » Sun Nov 25, 2012 11:16 pm

flavius76 wrote:Din cate stiu eu, se practica acest sistem mai mult la hale, ateliere, unde se pleaca de la un capat si se merge roata toata hala, se face economie la teava, dar ultimile calorifere sunt mai reci decat primele, dar aici fiind vorba de un spatiu comun incalzit de mai multe calorifere nu conteaza aceasta diferenta.
Nu facea incalzirea cu o singura teava in circuit ca ai sa regreti zgircenia.Ti se vor incalzi decit primele calorifere nu este ca la circuitul electric de la bradul de craciun. Du cite doua fire tur si retur indiferent cite ramuri ai

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by luvio » Mon Nov 26, 2012 8:10 am

flavius76 wrote:..., se face economie la teava, dar ultimile calorifere sunt mai reci decat primele, ...
Daca instalatia e bine echilibrata hidraulic si este proiectata si executata cu "simt de raspundere", toate caloriferele sunt incalzite uniform. Marele dezavantaj al acestui sistem este ca la circulatia in termosifon sunt necesare diametre cam marisoare si atunci ..."ce cistigi la vama dai la pod".
In conditiile in care, acum au aparut pompele cu debite variabile, este posibil ca trendul sa fie asa cum spunea @costi si la circulatia fortata. Insa si aici e valabil proverbul romanesc, in cazul asta "vama e teava si podul e pompa"!
Oricum este de luat in considerare si acest sistem.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Bobo » Mon Nov 26, 2012 1:02 pm

luvio wrote:
flavius76 wrote:..., se face economie la teava, dar ultimile calorifere sunt mai reci decat primele, ...
Daca instalatia e bine echilibrata hidraulic si este proiectata si executata cu "simt de raspundere", toate caloriferele sunt incalzite uniform. Marele dezavantaj al acestui sistem este ca la circulatia in termosifon sunt necesare diametre cam marisoare si atunci ..."ce cistigi la vama dai la pod".
In conditiile in care, acum au aparut pompele cu debite variabile, este posibil ca trendul sa fie asa cum spunea @costi si la circulatia fortata. Insa si aici e valabil proverbul romanesc, in cazul asta "vama e teava si podul e pompa"!
Oricum este de luat in considerare si acest sistem.
Nu sunt eu in domeniu dar as vrea sa o vad si pe asta .La un circuit stil pom de craciun(becurile) cu o singura teava sa ai caldura echilibrata ca daca gitui primul calorifer s-a inchis tot circuitul/,si fierbe apa in centrala
si face buuuuu.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Bobo » Mon Nov 26, 2012 1:20 pm

.[/quote]

Dac vreunul dintre forumisti stie cum se face corect o instalatie sa o expuna, dar sa mai dea si niste formule de calcul, mai cu seama pentru circulatie naturala. Conditii de inaltime, presiune, diametre, etc.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Mon Nov 26, 2012 3:22 pm

Bobo wrote:... Nu sunt eu in domeniu dar as vrea sa o vad si pe asta .La un circuit stil pom de craciun(becurile) cu o singura teava sa ai caldura echilibrata ca daca gitui primul calorifer s-a inchis tot circuitul/,si fierbe apa in centrala
si face buuuuu.
Bobo, nu este chiar asa cum sustii d-ta aici.. Exista sisteme monotubulare, cu conectarea caloriferelor tur si retur la aceeas teava si cu robineti termostatati. Teava aceea monotub (coloana principala) nu este obturata in nici-un caz. Toate caloriferele pot avea capuri termostatate (care se pot inchide toate odata) si circulatia nu se va opri prin coloana principala.

Sa stii ca aplicand materialele si tehnologia actuala - putem oricand sa revenim la ideile de atunci, caci acum ele ar putea fi mult mai dechisite .. :lol:

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Nov 26, 2012 4:10 pm

Bobo wrote:un circuit stil pom de craciun (becurile) cu o singura teava sa ai caldura echilibrata ca daca gitui primul calorifer s-a inchis tot circuitul si fierbe apa in centrala... si face buuuuu.
Circuitul "pom" ar arăta cam aşa...
monotub 1.jpg
... pe cînd cel monotub arată cam aşa...
monotub 2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply