cum se face corect instalatia de incalzire

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Mon Oct 14, 2013 2:24 pm

Latest post of the previous page:

Nelu57 wrote:
lisapet wrote:...dar cine te limiteaza sa suprapui caloriferele unul peste altul ca in imaginea atasata? :)
Iniţial m-am gândit şi la varianta aceasta cu două suprapuse dar cu banii daţi pe două la dimensiunea asta iau unul de dimensiune mai mare.
Eu tocmai din considerentul economic si am aplicat aceasta solutie.. Unul vertical, la puterea termica echivalenta, costa cca 3000 lei, iar doua suprapuse au costat la jumatate.. pentru ca sunt mai uzuale.. mai des intalnite pe piata.. :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Bobo » Mon Oct 14, 2013 7:57 pm

Nelu57 wrote:
Bobo wrote:Da ., functioneaza foarte bine ,important sa il pui sa iese aerul din el .Am asa ceva de 5 ani si merge prin termosifonare.
Multumesc pentru răspuns şi mai ales pentru încurajare, m-ai salvat cu ”bugetul”!. :thankyou:
Acum...nu am înţeles la ce ai spus ”important sa il pui sa iese aerul din el”,
Nu-l pot pune decât vertical...şi în cazul acesta fantele de aerisire ce sunt deasupra (când este montat normal,în poziţie orizontală), vor fi în lateral, iar coloanele unde se strînge aerul vor fi verticale), deci mai trebuie ceva suplimentar pentru aerisire înafară de aerisitoarele cu care este prevăzut ?, mai trebuiesc făcute alte ”manevre” la punerea în funcţiune ?. :think:

sa nu faci curbe mai cu seama la tur, restul este FB,daca ai aerisitoare este super.Asa cum spune Andrei _reclama_, Lisapet ..eficienta scade daca il pui pe verticala,dar pentru termosifonare merge mai bine ca se scoate tot aerul din ele.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Nelu57 » Tue Oct 15, 2013 12:38 am

lisapet wrote:Eu tocmai din considerentul economic si am aplicat aceasta solutie.. Unul vertical, la puterea termica echivalenta, costa cca 3000 lei, iar doua suprapuse au costat la jumatate.. pentru ca sunt mai uzuale.. mai des intalnite pe piata.. :)
Iartă-mi mica lipsă de modestie dar vreau să te contrazic puţin...
...dacă din imaginea postată de tine (cu cele două calorifere suprapuse) de unde înţelg că ar fi două cu montare orizontală de 60x22x100 şi cum unul cu aceste dimensiuni este la OBI cam 300 ron/ (2x300=600 ron) unul normal (tot cu montare orizontală) 60x22x1800 este cam 359 ron.
Deci punându-l pe cel mare (clasic cu montare orizontală) dar montat vertical chiar dacă nu o să mai am chiar eficienţa energetică ca a unuia ce se montează pe verticală, scutesc cam 150 ron.
Am dreptate ?....făcând un compromis, măcar d.p.d.v. al banilor ?. :think:
Cu stimă. :thumbup:
Ps. Oricum am să mă mai gândesc la ce variantă am să recurg. :crazy:
Last edited by Nelu57 on Tue Oct 15, 2013 12:53 am, edited 2 times in total.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by cheluakame » Tue Oct 15, 2013 12:44 am

Nelu57 wrote: ...dacă din imaginea postată de tine (cu cele două calorifere suprapuse) de unde înţelg că ar fi două de 60x22x100 şi cum unul cu aceste dimensiuni este la OBI cam 300 ron, unul de 60x22x1800 este cam 359 ron. Deci punându-l pe cel mare scutesc cam 150 ron. Am dreptate ?. :think:
Cu stimă. :thumbup:
Pai aici gresiti dumneavoastra.
Un radiator 22x600x1000 ar avea o putere la 90/70 de ~2200 wati. Doua astfel de radiatoare ar avea automat 4400 wati, iar pretul lor ar fi undeva in jur de 400-450 ron ambele.

Pentru a inlocui cele 2 radiatoare cu unul ce are puterea de 4400 wati la temperaturile respective, am plati pentru un singur radiator cam 500-550 ron.

Nu dimensiunile sunt importante, ci puterea lor ;)

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Nelu57 » Tue Oct 15, 2013 1:02 am

cheluakame wrote:
Pai aici gresiti dumneavoastra.
Un radiator 22x600x1000 ar avea o putere la 90/70 de ~2200 wati. Doua astfel de radiatoare ar avea automat 4400 wati, iar pretul lor ar fi undeva in jur de 400-450 ron ambele.

Pentru a inlocui cele 2 radiatoare cu unul ce are puterea de 4400 wati la temperaturile respective, am plati pentru un singur radiator cam 500-550 ron.

Nu dimensiunile sunt importante, ci puterea lor ;)
În mare parte...fără să fiu prea cârcotaşi...cred că dreptatea este la amândoi. Oricum...cum am mai zis mă mai gândesc dar cred că nu prea mult...că vine ”vâjul”pe afară :lol:
Ps. Şi vă (TE) rog fără ”dumneavoastră, deoarece aici toţi suntem de-o vârstă-n ale ”drăcoveniilor” astea ! \:D/ ...ce-l puţin eu aşa consider şi cred să fie şi că este. :clap:
Pps. Gata...mă bag la somn...pe mâine dimineaţă şi noapte bună la toţi !

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by luvio » Mon Oct 28, 2013 7:55 am

Am avut zilele astea o discutie legata de eficienta unei instalatii.
Problema era cum influenteaza ecartul de temperatura randamentul unei instalatii deoarece in general diferenta de temperatura intre tur si retur este de 5 grade la instalatiile cu circulatie fortata si de 15-20 de grade la instalatiile in termosifon. Am auzit deasemenea ca in anumite instalatii ecartul de temperatura poate fi mult mai mare si asta in special acolo unde cazanul si corpurile de incalzire sunt la acelasi nivel si unde poate ajunge si la 30 de grade.
Problema ma intereseaza in mod deosebit deoarece si in instalatia mea exista o diferenta mare de temperatura intre tur si retur si unii instalatori sustin ca asta nu este in beneficiul instalatiei fapt care ma intriga si as fi curios sa aud si alte pareri legate de aceasta situatie.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by cheluakame » Mon Oct 28, 2013 7:59 am

Pai, ideea este ca odata cu cresterea ecartului scade puterea radiatorului, astfel ne putem "trezi" ca radiatorul desi este ales corect, nu face "fata".
Daca in schimb, acestea sunt alese pentru ecartul respectiv, nu vom avea nicio diferenta, cu exceptia marimi lor.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by luvio » Mon Oct 28, 2013 8:44 am

Bine, poate n-am pus corect problema, in situatia cind caloriferele fac fata si am caldura suficienta in casa, este mai bine sa am o diferenta mare sau mica de temperatura intre turul is returul instalatiei?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by flavius76 » Mon Oct 28, 2013 4:05 pm

Diferenta intre un caz si celalalt e incalzirea mai uniforma a caloriferului, dar ca transfer termic nu e diferenta(daca vorbim de acelas delta t intre apa din calorifer si aerul din camera). Alte probleme mai pot fi arderea prafului in cazul unei temp prea mari la partea de sus a caloriferului, te poti arde la atingere.
Ca uzura a instalatiei, nu cred sa fie cazul, dar daca ar fi sa aleg gratuit intre cele 2 variante, as alege-o pe cea cu incalzirea uniforma a caloriferelor.
De ce se recomanda ecart mic, probabil pentru a scoate maxim de eficienta dintr-un calorifer.

Ps: Si la mine tot asa functioneaza cu un ecart in calorifere de aprox 30 grade(55/25).

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Mon Oct 28, 2013 7:32 pm

luvio wrote:.. in situatia cind caloriferele fac fata si am caldura suficienta in casa, este mai bine sa am o diferenta mare sau mica de temperatura intre turul is returul instalatiei?
Din punct de vedere al caloriferelor - nu are nici-o importanta.

Eu lucrez frecvent cu instalatii cu temperaturi mai mici decat temperatura corpului uman.. La inceput multi din beneficiari intreaba: Dle, caloriferele nu sunt calde.. Asa trebuie sa fie?
Eu le raspund cu intrebare la intrebare: Va e rece in casa?
- Nu! E chiar placut.
- Atunci ignorati temperatura caloriferelor....

La instalatii termice al caror surse generatoare pot produce temperaturi inalte, diferenta de temperatura intre tur si retur poate fi mare (asta nu se rasfrange decat in dimensiunea corpurilor de incalzire);
La instalatii termice al caror surse generatoare pot produce decat temperaturi joase, diferenta de temperatura intre tur si retur trebuie sa fie mica.

Exemple:
1.Tur instalatie 90 grd C, retur instalatie 70 grd C, temperatura medie determinanta al agentului termic = (90+70)/2= 80 grd C. Temperatura ambientala +20 grd C. Diferenta de temperatura intre medii 80-20=60K.
2.Tur instalatie 50 grd C, retur instalatie 30 grd C, temperatura medie determinanta al agentului termic=(50+30)/2=40 grd C. Temperatura ambientala +20 grd C. Diferenta de temperatura intre medii 40-20=20K.

De aici rezulta ca pentru Exemplu 2, dimensiunile corpurilor ar trebui sa fie de minim 60K/20K=3,0 ori mai mari.

La instalatiile cu surse generatoare de caldura care foloseau combustibili conventionali (motorina, carbune, lemne) pentru a preveni formarea condensului in cazan - era limitata, sa nu coboare mai jos, temperatura returului la 70 grd C. Totodata tot la acest tip de cazane pentru a nu se ajunge la fierbere - era limitata temperatura turului la 90 grd C. De aici si s-a ajuns la standardul de 90/70/20 (tur/retur/ambient)..

La cazane in condensatie, pentru a tine functionarea in condensatie totala - temperatura turului nu trebuie sa depaseasca +50 grd C.. Temperatura returului putand fi si 45 grd C, dar si 30 grd C.. In cazul unui retur de 45 grd C - este necesara circulatia fortata si la astfel de debite pot aparea zgomote in instalatie (daca acestea nu au fost dimensionate corespunzator).. In schimb daca returul are 30 grd C, aceste instalatii pot functiona si in termosifon.. Dar implica dimensiuni mai mari a caloriferelor si a diametrelor instalatiei de distributie, reducand astfel consumul de energie pentru transportarea si distributia agentului prin instalatie.

La pompe de caldura, turul trebuie sa fie cat mai redus posibil ca si temperatura.. Pentru a avea un COP (coeficient de performanta) mai mare este de dorit ca temperatura turului sa nu depaseasca +30 grd C.. Temperatura ambientului este +20 grd C. Binenteles ca la o astfel de temperatura de tur nu putem accepta o diferenta intre tur si retur mai mare de 10K (adica un retur trebuie sa revina cu minim +25 grd C)..

La racitoare (chillere).. Temperatura pe tur este de +7 grd C, temperatura ambientului +24 grd C, binenteles ca diferenta de temperatura nu poate fi mai mare de 24-7=17 K..

Sper ca am reusit sa dezvolt subiectul. :)

Post Reply