sfat soba pt toata casa....?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by user_banat_85 » Fri Jan 25, 2013 2:39 pm

Latest post of the previous page:

myl03 wrote:..pai tocmai datorita cosului am plasat-o acolo..
acoperisul e in doua ape si peretele dintre living si bucatarie e exact sub coama astfel cosul va veni lipit de peretele casei
Adica cosul vrei sa-l montezi in exteriorul casei? :?
myl03 wrote: eu am considerat ca atata timp cat partea de cazan va fi in bucatarie ea va da caldura suficienta iar clopotul din living avand suprafata mare va incalzi suficient atat cand caldura va trece prin registru
iar cand nu vreau decat caldura in living pot deschide o cale directa pe deasupra registrului
@myl03, incearca sa-ti faci niste calcule, de ce necesar termic au nevoie camerele si apoi vom incerca sa modelam forma sobei tale.. si cat sa iasa in living si cat in bucatarie.

myl03
membru
Posts: 164
Joined: Sat Jan 12, 2013 12:19 pm
Location: adjud-vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by myl03 » Fri Jan 25, 2013 9:29 pm

m-a omorat zapada....
necesar pe living 3.1kw si pe bucatarie 2.3kw acum poate mai putin caci sunt la parter.
camerele sunt de doar 2.5 inaltime cu peretii exteriori din bca 20cm +10 cm poliestiren iar tavanulo e defapt planseu de lemn
cosu vreau sa il zidesc pe exterior din prefabricate de 180 diametrul

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by user_banat_85 » Fri Jan 25, 2013 11:15 pm

myl03 wrote:....necesar pe living 3.1kw si pe bucatarie 2.3kw acum poate mai putin caci sunt la parter.
camerele sunt de doar 2.5 inaltime cu peretii exteriori din bca 20cm +10 cm poliestiren iar tavanulo e defapt planseu de lemn
E acum cu asa valori al necesarului parca te apropii mai mult de adevar, decat cum ziceai la inceput..
myl03 wrote:.. cosu vreau sa il zidesc pe exterior din prefabricate de 180 diametrul
@myl03, totusi, dece insisti sa-l zidesti pe exterior ca tot nu inteleg? Ce avantaje ofera un cos zidit pe exterior? Hai sa discutam un pic acest aspect.. :)

myl03
membru
Posts: 164
Joined: Sat Jan 12, 2013 12:19 pm
Location: adjud-vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by myl03 » Sat Jan 26, 2013 5:07 am

pai avantaje reale nu prea ar putea sa aiba dar altfel nu am cum... din pacate cosul pe interior trebuia construit odata cu casa iar acum nu il mai pot incadra prin planseu
e mai practic pt mine asa

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by user_banat_63 » Sat Jan 26, 2013 11:04 am

myl03 wrote:pai avantaje reale nu prea ar putea sa aiba dar altfel nu am cum... din pacate cosul pe interior trebuia construit odata cu casa iar acum nu il mai pot incadra prin planseu
e mai practic pt mine asa
Si eu am un cos exterior teava in teava(otel inoxidabil) cu izolatie de 3cm intre tevi, actualmente prescrierile izolatiei termice pt cosuri exterioare este min 5cm( cel putin la noi asa este), acest aspect trebuie luat in vedere, daca nu in doi ani din cauza condensului poti sa iti faci alt cos, nemai vorbind de tirajul mai slab.
Din propria exterienta pot sa iti spun ca pe cei 5ml care ii am de la racord si pina la gura cosului la o temperatura de -2 in exterior am pierderi de 10 grd/ml (am masurat).
Si cosurile Schidel Uni sint izolate( daca bine stiu tot cu 3cm, daca eventual recent nu au facut modificari) ,si ei recomanda ca temperatura gazélor la intrarea in cos sa nu fie sub 115 grd C(pt a nu se produce condens) dar trebuie luat in vedere ca pierderile de temp. pe ml la exterior si in cazul lor este de 10grd/ml. daca cosul are portiuni prin interiorul casei pierderile pot fi de 5 grd /ml, bieneteles si aceste cosuri se mai pot anvelopa cu izolatie si la exterior. Dar trebuie mentionat ca si aceste cosuri sint din tubulatura ceramica impermeabila rezistetnta si la condens cu baza acida, la baza tubulaturii contin un colector de condens cu o teava de evacuare. Dar daca si un astfel de cos este amplasat la exterior, se poate produce condens (depinde de temperatura gazelor la intrare in cos) care se preling pina la colector, acea zona ne fiind incalzita, este sub racordul sobei, condensul poate ingheta si deteriora acea zona, in timp.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by user_banat_85 » Sat Jan 26, 2013 11:10 am

myl03 wrote:pai avantaje reale nu prea ar putea sa aiba dar altfel nu am cum... din pacate cosul pe interior trebuia construit odata cu casa iar acum nu il mai pot incadra prin planseu
Eu zic sa nu te grabesti cu concluziile.. mai analizeaza si mai apleaca urechea la sfaturile celor cu experienta. :)
myl03 wrote:.. e mai practic pt mine asa
Solutiile mai "practice" nu intotdeauna sunt si cele potrivite.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by Bobo » Sat Jan 26, 2013 7:27 pm

lisapet wrote:
myl03 wrote:pai avantaje reale nu prea ar putea sa aiba dar altfel nu am cum... din pacate cosul pe interior trebuia construit odata cu casa iar acum nu il mai pot incadra prin planseu
Eu zic sa nu te grabesti cu concluziile.. mai analizeaza si mai apleaca urechea la sfaturile celor cu experienta. :)
myl03 wrote:.. e mai practic pt mine asa
Solutiile mai "practice" nu intotdeauna sunt si cele potrivite.
Despre case noi fara cosuri nu este o noutate. Totusi daca face cos interior si pateste ca multi altii cu calamina aia infecta... mai bine pe exterior si il izoleaza.

myl03
membru
Posts: 164
Joined: Sat Jan 12, 2013 12:19 pm
Location: adjud-vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by myl03 » Mon Jan 28, 2013 8:22 am

cosul pe interior construit odata cu casa era ideal insa dupa cu stricarea planseului,care apropo are o grinda in zona unde ar trebui sa vina cosu,e imposibil deci va fi pe exterior din elementi ceramici cu izolatie

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by Gigi » Mon Jan 28, 2013 10:40 am

Eu as opta pentru o soba de zidarie in clopote, cu fata spre living, spatele in bucatarie. In living va fi usa de alimentare cu lemne prin care sa se vada focul, in bucatarie sa iasa usa cuptorului.. (ideal ar fi ca soba sa aiba doua usi de alimentare, una mai mica din bucatarie si una cu geam mare care nu prea va fi deschisa - din living, ca sa nu ai treaba cu cenusa si lemnele in living).. In aceasta soba (din bucatarie) de prevazut posibilitatea montarii ulterioare a schimbatorului din care sa fie alimentata instalatia termica de calorifere pentru restul incaperilor si boilerul pentru ACM..




Daca exista un IDEAL pentru o soba cu clopote...sigur acesta este, perfecta dreptate Andrei, unde erai acum 12 ani? :D

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by user_banat_85 » Mon Jan 28, 2013 2:52 pm

Gigi wrote:..Daca exista un IDEAL pentru o soba cu clopote...sigur acesta este, perfecta dreptate Andrei, unde erai acum 12 ani? :D
"Departe", Gigi, eram "departe" si nici nu visam (atunci) sa ajung in Romania.. Insa, nu toate depind doar de noi.. Dar sa stii ca nu-mi pare rau. :)

myl03
membru
Posts: 164
Joined: Sat Jan 12, 2013 12:19 pm
Location: adjud-vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: sfat soba pt toata casa....?

Post by myl03 » Mon Jan 28, 2013 4:42 pm

si totusi e viabila ideea mea cu un clopot cu canal de fum dreprunghiular de 120x10x1800..... eu ma gandesc ca e cam mare

Post Reply