O Soba de 40kw?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
salvatore
junior
Posts: 12
Joined: Fri Jun 08, 2012 8:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Soba de 40kw?

Post by salvatore » Mon Jul 02, 2012 9:03 am

Sa fie o soba de 40 kw?Cine se pricepe sa raspunda?
http://www.youtube.com/watch?v=LLCtNvaLT0M

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: O Soba de 40kw?

Post by user_banat_85 » Mon Jul 02, 2012 11:22 am

salvatore wrote:Sa fie o soba de 40 kw?Cine se pricepe sa raspunda?
http://www.youtube.com/watch?v=LLCtNvaLT0M
Ma voi da doar cu parerea..
Nu contest ca se pot realiza cazane de zidarie cu puteri mult mai mari decat 40 kW..
Citind insa comentariile am aflat ca acest agregat incalzeste o casa de 120 mp.. Acum depinde cum s-au facut calculele..
Am avut o asa discutie privind metodologia de calcul pe alt forum.. Daca impartim acei 40 kW la 120mp incalziti si cu inaltimi de 2,5 m, rezulta un indice de necesar termic specific de cca 133 W/mc.. Ceea ce presupune ca ori casa nu are practic nici un fel de termoizolatie (pereti de 20 cm de chirpic, tavan de scandura si atat, pardoseala direct pe pamant, tamplarie veche).. ori s-a dat o valoare eronata..
Pe dealta parte gabaritele agregatului nu prea seamana a fi de 40 kW.. pentru 40 kW putere de ardere a flacarii avem nevoie de un volum a spatiului de ardere de 100 litri=0,1 mc.. Consumul de lemne pentru un necesar de 40 kW ar fi: 40 kWx24ore=960 kWh/zi, 960kWh/(4kWhx0,9)=266,67 kg de lemne pe zi.. aceasta cantitate reprezinta cca 0,533 mc de lemne sparte pe zi..
Daca proprietarul sustine ca consumul lui este cca 30 kg de lemne pe zi... nu putem vorbi despre putere de 40 kW..
Parerea mea..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: O Soba de 40kw?

Post by phoenix » Mon Jul 02, 2012 12:00 pm

Omu povesteste ca o iarna inainte foloseau o teracota...nu poate intr-un an fara sa stie nimic sa ajunga la schimbatorul ala si sa mai fie si performant. Mai sunt genii dastea si pe alte forumuri care sustin ca pot face munca a zeci de oameni doar ca ei sunt in concediu medical.\

Parerea mea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: O Soba de 40kw?

Post by phoenix » Thu Jul 05, 2012 6:39 am

Mai pun si eu un link care mi se pare mai frumos desenat:
http://www.galaxiaclima.ro/seminee.html

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: O Soba de 40kw?

Post by Bobo » Sat Aug 04, 2012 9:45 pm

Forumul asta este stufos prin felul cum se acceseaza saiturile.

Nu va faceti probleme cu centrala ca se poate avind in vedere ca este din cupru si chiar de ar fi din Fe tot ar da randament marit luind in considerare lungimea tevilor folosite. Cred ca 30 kg este posibil la 120 mp si chiar daca ar fi 40 nu ar fi mult fata de alte calcule la centralele termice. Cit despre Razvan exista nu este o fantoma, sertarle lui sunt foarte bune si daca faci sa circule fumul cum am vazut eu s-ar putea sa nu poti stapini cit de multa energie termica poate inmagazina acest sistem unde ai foarte putina apa 10 l cu care incalzesti 7 calorifere,si ma mir ca nu stiu cum de nu se transforma apa in aburi cu viteza cu care este impinsa apa de poimpa sau trermosifonare. Ca fapt divers intrebati pe Ciine ca el si mai este unul care are tot din tevi de 30-40 m Cu si apoi comentati.Cit despre puterea calorica a focarului alea sunt alte calcule dupa parerea mea. .Important este ca sa folosesti cit mai mult din energia produsa prin ardere dar,.. sa functioneza fara probleme soba,si asta se face utilizind multa suprafata si un singur fum cit mai lung.care sa spele aceasta suprafata

Post Reply