Racire "centralizata"

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Racire "centralizata"

Post by cheluakame » Thu Jan 31, 2013 2:16 pm

Cred ca toti de aici stim despre pompele de cauldura/racire + IP sau pereti sau tavan.
Dar, nu cred ca multi ne permitem astfel de sisteme (pe mine unul sigur ma depaseste cu mult). Asa ca ma gandeam la o versiune mai low-budget. Mai exact ce imi trece mie prin minte.
Pentru sistemul de incalzire, vreau sa montez un puffer, care o sa-mi permita capete termostatice la calorifere, TA, etc. Puffer, cu 2 serpentine. O serpentina sa vina de la viitoarele panouri solare (care prin izolarea unor robinete, le voi putea folosi si direct pe boiler, sa nu mai incalzeasca pufferul), si cealalta, surpriza. Pe timp de vara, vreau sa circul apa rece (10-15 grade sau cat are) dintr-un put prin ea (putul il folosesc doar pentru udat, nu pentru consum).
Insa aici este problema. Nu am ventilo-convectoare, si IP va fi doar pe holuri, baie si bucatarie. Credeti ca va da randament si cu calorifere obisnuite, sau transferul va fi prea mic (atat in cazul serpentina - puffer cat si aer incapere - calorifer) si nu are rost sa ma complic?
Apa nu vreau sa o circul direct prin sistem, pentru ca aceasta poate avea impuritati care vor afecta atat pompa de recirculare cat si caloriferele/tevile, etc.
In desenul atasat nu sunt desenate automatizari, sisteme de siguranta, pompe, etc.
Astept pareri si idei.

P.S. Probabil o sa va ganditi "Si asta, in mijlocul iernii se gandeste la racoare, de parca nu-i destula afara" :lol: , dar omul inteligent cica isi face vara sanie si iarna caruta :lol:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Racire "centralizata"

Post by user_banat_85 » Fri Feb 01, 2013 12:25 pm

cheluakame wrote:Cred ca toti de aici stim despre pompele de cauldura/racire + IP sau pereti sau tavan.
Cel putin am auzit despre acestea. :lol: :lol:
cheluakame wrote: .. Mai exact ce imi trece mie prin minte.... surpriza. Pe timp de vara, vreau sa circul apa rece (10-15 grade sau cat are) dintr-un put prin ea (putul il folosesc doar pentru udat, nu pentru consum).
Insa aici este problema. Nu am ventilo-convectoare,

Atunci nu prea ai sanse sa obtii asa racire..
cheluakame wrote:..si IP va fi doar pe holuri, baie si bucatarie.

In aceste incaperi, de regula, "racirea" este oprita pe timp de vara, chiar daca in celelalte incaperi este folosita..
cheluakame wrote: Credeti ca va da randament si cu calorifere obisnuite, sau transferul va fi prea mic (atat in cazul serpentina - puffer cat si aer incapere - calorifer) si nu are rost sa ma complic?
In nici-un caz nu folositi caloriferele - vor forma mult condens, care va curge jos, plus ca veti provoca coroziunea lor la greu..
cheluakame wrote: Apa nu vreau sa o circul direct prin sistem, pentru ca aceasta poate avea impuritati care vor afecta atat pompa de recirculare cat si caloriferele/tevile, etc.
Nici nu este indicat sa fie inlocuita apa din instalatie. Pentru astfel de aplicatii se folosesc schimbatoare in placi demontabile.
Pe o parte este plimbata apa din instalatie si pe cealalta parte apa de put..

Exista astfel de aplicatii cu suprafete radiante si ventiloconvectoare care in zona Bucuresti asigura racirea pe timp de vara fara folosirea agregatelor frigorifice.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Racire "centralizata"

Post by cheluakame » Fri Feb 01, 2013 12:38 pm

Multumesc pentru feedback.

In casa, nu pot sa zic ca este foarte cald, ba chiar este acceptabil in partea izolata (1/3 din casa inca are tamplarie veche si nu este izolata).
Eu ma gandeam, ca pe intreg parcursul anului, sa am undeva la ~22 grade cu mici variatii.
Auzisem la cineva, ca seara cand uda, toata apa trece mai intai prin instalatia casei si ca ar fi acceptabil, insa nu am vazut, de aceea am cerut pareri.

Acum pun problema altfel. Holul are momentan 6 x 1.5, in curand urmand a avea 11 x 1.5 (acesta are legatura directa cu toate camerele). Daca folosesc circuitul de pe hol, pentru a racire, iar in restul camerelor voi ventila aerul (fie natural, fie fortat), va fi suficient pentru a reduce cat de cat temperatura in casa? Sau mai corect spus, cam ce putere de racire ar avea circuitul acela?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Racire "centralizata"

Post by user_banat_85 » Fri Feb 01, 2013 1:35 pm

cheluakame wrote:...Auzisem la cineva, ca seara cand uda, toata apa trece mai intai prin instalatia casei si ca ar fi acceptabil, insa nu am vazut, de aceea am cerut pareri.
Eu sunt rezervat pentru astfel de aplicatii.. Multi mai si "infrumuseteaza", iar altii "fac" chiar "prostii"..
cheluakame wrote: Acum pun problema altfel. Holul are momentan 6 x 1.5, in curand urmand a avea 11 x 1.5 (acesta are legatura directa cu toate camerele). Daca folosesc circuitul de pe hol, pentru a racire, iar in restul camerelor voi ventila aerul (fie natural, fie fortat), va fi suficient pentru a reduce cat de cat temperatura in casa? Sau mai corect spus, cam ce putere de racire ar avea circuitul acela?
Florin, trebuie efectuat niste calculele exacte.. Din experienta iti pot spune ca nu va merge ceea ce propui.. Ca sa realizezi un regim confortabil vara in casa (indeosebi in incaperile de locuit), trebuie sa acoperi "pierderile de frig" al incaperii.. La cele aferente anvelopei si ventilarii se mai adauga insolatia, degajarile interioare de caldura (de la persoane, TV, PC, etc..).
Asta presupune ca in fiecare incapere sa existe suprafete radiante + minim un ventiloconvector pe hol (care sa colecteze surplusul de umeditate din aer - condensund-ul)..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Racire "centralizata"

Post by cheluakame » Fri Feb 01, 2013 1:55 pm

"Norocul" meu este ca pe timp de vara, razele soarelui nu bat in casa pentru ca am vita de vie pe bolta in curte. Iar singurul geam la care ajunge putina lumina, este reflexiv.
Oricum, multumesc pentru sfaturi, ma mai gandesc la alte variante pana atunci.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Racire "centralizata"

Post by user_banat_85 » Fri Feb 01, 2013 3:28 pm

cheluakame wrote:"Norocul" meu este ca pe timp de vara, razele soarelui nu bat in casa pentru ca am vita de vie pe bolta in curte. Iar singurul geam la care ajunge putina lumina, este reflexiv...
Florin, casele in ziua de azi trebuie proiectate "altfel", cu mai multa grija si tinand cont de mai multe aspecte. Demult se cunostea ca streasina casei trebuie sa fie scoasa atat din planul peretilor, incat vara sa formeze umbra pentru ferestre, in timp ce iarna sa le expuna la maxim in fata soarelui.
Apropo de racire, ceva timp in urma au nimerit pe mana mea planurile unei vile de pe malul marii, construita in perioada interbelica. Am cerut acele planuri pentru a face un calcul al necesarului termic. Ce m-a surprins in acele planuri este ca peretii exteriori nu aveau aceeas grosime. Stiti care erau mai grosi? Cei orientati catre Sud-Est, Sud si Sud-Vest. Cei dinspre nord erau mai subtiri, acum subtiri sa nu credeti ca erau mai subtiri de 38cm (caramida). Doar ca in comparatie cu acestea ceilalti erau mai grosi de 50cm.. Cum credeti de ce? ;)
Au fost proiectanti deosebiti in toate timpurile, inclusiv in Romania.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Racire "centralizata"

Post by cheluakame » Sun Feb 03, 2013 11:14 pm

Pai cei din Vest-Sud-Est sunt incalziti mai mult de soare, si sa poata imagazina mai multa caldura ziua, pentru a o reda noaptea.
In timp, ce peretele dinspre Nord, putea fi chiar izolat pe exterior pentru a minimaliza pierderile.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Racire "centralizata"

Post by user_banat_85 » Mon Feb 04, 2013 8:40 am

cheluakame wrote:Pai cei din Vest-Sud-Est sunt incalziti mai mult de soare, si sa poata imagazina mai multa caldura ziua, pentru a o reda noaptea.
Exact, ai prins ideea.. Acesti pereti fiind expusi soarelui trebuia sa creeze prin masa lor de acumulare o defazare in atingerea temperaturii maxime pe suprafata interioara al acestor ziduri expuse. Adica temperatura maxima sa ajunga la suprafata interioara pe la 2-3 noaptea, cand afara este deja racoare.. si astfel nu se sesizeaza nici-un discomfort..
Deoarece nu existau aparate de Aer conditionat, proiectantii aplicau alte legi din termodinamica (aplicatii pasive) pentru a atinge acelas nivel al comfortului termic.
cheluakame wrote:In timp, ce peretele dinspre Nord, putea fi chiar izolat pe exterior pentru a minimaliza pierderile.
Acest exemplu (descris de mine) era doar pentru "racire". :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Racire "centralizata"

Post by cheluakame » Mon Feb 04, 2013 2:01 pm

Da, dar data fiind zona in care era construita, peretii respectivi aveau 2 functii, atat de "racire" pe timpul verii cat si de incalzire pe timpul iernii.

P.S.
Cand vad aceste grosimi ale peretilor, tot imi vine in minte casa "eco" pe care mi-as dori-o, cu structura pe cadre si pereti din paianta sau chirpici (undeva la 40cm), o termoizolatie de 20 cm pentru exterior/tavan si 10 cm pentru pardoseala si fundatie.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Racire "centralizata"

Post by user_banat_85 » Mon Feb 04, 2013 2:44 pm

cheluakame wrote:Da, dar data fiind zona in care era construita, peretii respectivi aveau 2 functii, atat de "racire" pe timpul verii cat si de incalzire pe timpul iernii.
Deacord..
cheluakame wrote: Cand vad aceste grosimi ale peretilor, tot imi vine in minte casa "eco" pe care mi-as dori-o, cu structura pe cadre si pereti din paianta sau chirpici (undeva la 40cm), o termoizolatie de 20 cm pentru exterior/tavan si 10 cm pentru pardoseala si fundatie.
Florin, vezi ca esti off topic. :lol: Dar la tavan de ce asa de putin? Aceeas observati si la pardoseala..
Daca vrei sa continui - trecem pe topicurile dedicate.

Post Reply