SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by cheluakame » Sun Mar 31, 2013 6:32 pm

Latest post of the previous page:

Se poate face o soba/cazan cu ardere prelungita, si anume se baga o anumita cantitate de lemne/bricheti si ea arde o perioada de 6-7-8-12 ore sau cat aveti nevoie.
Ori, ca si in cazul centralelor din comert, se poate monta un puffer (acumulator) care sa asigure o temperatura stabila pe o perioada mai lunga.

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 6:34 pm

dan wrote:Fiind vorba de un bloc, sfatul cel mai important este sa izolati peretii exteriori. Suma pierderilor de caldura nu se va putea modifica foarte tare deoarece mare parte din caldura se va pierde la vecini, unde nu se poate izola.
Raspunsul este ca se poate face o asemenea instalatie dar nu o vad realizabila decat cu greutati si gabarite reduse si in acest caz este nevoie de ardere prelungita.
Perete exterior avem doar unul singur si in mare parte jumatate din el este izolat si intern si extern si cealalta jumatate numai intern.Cat despre restul peretilor ...sunt la vecini.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by phoenix » Sun Mar 31, 2013 6:35 pm

Pushculitza, daca se doreste incalzire cu lemn sau gaz, se gaseste o solutie pe acest forum.

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 6:36 pm

Cu gaz nu vrem...este prea costisitor doar sa urcam teava pana sus

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by phoenix » Sun Mar 31, 2013 6:43 pm

Vroiam, doar sa spun ca, daca este o solutie de incalzire, o vei gasi pe acest forum. Trebuie sa pui o schita a garsonierei, cu suprafete, grosimi ale peretilor si izolatie, ca sa fie calculat necesarul de caldura. Apoi ar trebui aflat de la un structurist , cat poate sustine plafonul unui bloc ca si greutate si apoi redusa greutatea unei sobe de zidarie cat mai mult posibil. Folosirea unui puffer este ideala dar banuiesc ca este scumpa in cazul defata.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by ciobimar » Sun Mar 31, 2013 6:49 pm

Dane eu am intrebat cine construieste soba ...sa raspuns ...ca se vrea dea gata ...trebuie lamurit intai acest aspect...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by phoenix » Sun Mar 31, 2013 6:52 pm

Daca vrea de-a gata, nu o sa gaseasca ceva foarte eficient. Trebuie calculat. Sa vina cineva de pe forum, sa construiasca, iar este improbabil pentru ca o sa iasa scumpa lucrarea. Trebuie construit local, sau daca este de metal, manufacturat in vreun atelier si imbracat in samota. Doar cu caramida, nu se va putea din cauza greutatii. Se va construi din smaota subtire un focar si un clopot, izolate cu vata minerala si apoi imbracate in metal.

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 6:54 pm

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit...nu avem spatiu sa construim una si nici nu cred ca trebuie un mare.
Dilema mea este daca la soba cu serpentina, trebuie facute mai multe focuri pe zi sau nu!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by phoenix » Sun Mar 31, 2013 6:58 pm

Daca nu se calculeaza necesarul termic nu vom sti niciodata cu siguranta ci vom merge pe ghicite, cat de mare sa fie soba.

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by valistrugaru » Sun Mar 31, 2013 7:00 pm

Aș avea o variantă.. http://www.calorserv.ro/produse/soba-de ... 1W10#tab=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 7:26 pm

Da! Va multumesc pentru idee...am trecut si vazut pe site ...pare destul de interesant.As mai indrazni cu o intrebare : scrie combustibil lemn, ar fi o problema daca am folosi bricheti sau peleti?

Post Reply