Instalatie pentru o centrala

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Sat Oct 26, 2013 8:23 pm

Latest post of the previous page:

Nici centralele cu 3 usi nu sunt mai "stralucite". Usa de sus este in dreptul "fumurilor" (unele centrale au fumuri/sertare orizontale), inaltimea focarului este aceeasi.

Din ceea ce am observat la mai multe teste, cu cat inaltimea focarului/ de ardere este mai mare, cu atat focul arde mai bine.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Sat Oct 26, 2013 8:28 pm

De cand aprind focul din partea de sus nu pot sa alimentez centrala decat maxim 2/3 ca sa poata sa se dezvolte flacara. Pana acum nu am ars decat cate o tura...sa vad cand s-o lasa frigul. Urmatoarele ture vor fi cu jarul dedesupt. Abia de la anul, cand voi face acel clopot peste centrala voi lasa focul sa se stinga si apoi il voi aprinde iar de sus cand va scadea temperatura in calorifere....

cmd
junior
Posts: 10
Joined: Thu Oct 10, 2013 11:03 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cmd » Mon Oct 28, 2013 8:52 am

Si ce solutie s-a adoptat la SFL6?
Exact acelasi tip il am si eu si ma gandesc cum sa aduc imbunatatiri...

cheluakame wrote:Azi am fost chemat sa ajut la manufacturarea unui dispozitiv de aer secundar pentru un Ferroli SFL6.
Am ramas total dezamagit de producatori ... eu unul, pentru fieratania mea eram oarecum multumit de ceea ce se scoate pe banda rulanta.
Am ajuns la fata locului si am intalnit o imensitate de ~0.5 x ~1 x ~1. Cand am deschis usa focarului ... total dezamagit. Inaltime de ~40 cm la fel ca si latimea, in schimb lungime ...

De ce ai face o astfel de centrala in care flacara nu ar loc sa se destinda??? Si, distribuitorul local mai si recomanda "umplerea pana la refuz" ...
La pretul platit ma asteptam sa vad o centrala de vreo 2-3 metri inaltime si 0.5x0.5 dar ...

Sincer, la astfel de produse, parca as fi fericit daca "sertarele" lui Bagera ar ajunge pe piata. Cel putin am avea un focar partial ok ...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Oct 28, 2013 12:53 pm

Momentan i-am pus la dispozitie unul din dispozitivele mele (cel cu jumatate de teava orizontala si una verticala) pentru a se vedea daca exista vreo diferenta. Pe viitor s-ar putea sa apelam la una cu 3 tevi verticale, data fiind lungimea centralei.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Bogumil » Mon Oct 28, 2013 5:22 pm

La inventia dvs nu merge o transformare intr-un "gascan"?

Explicatie, exact asa cum este proiectat divaisul se adauga sus inca o teava orizontala, la cea verticala negaurita de data asta, paralela cu cea de jos. Doar aceasta orizontala gaurita pe laterale incat sa fie exact in capul flacarilor unde este temperatura mai mare si astfel avem asigurata combustia gazelor de lemn si la arderi mai lente.

cmd
junior
Posts: 10
Joined: Thu Oct 10, 2013 11:03 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cmd » Mon Oct 28, 2013 6:05 pm

cheluakame wrote:Momentan i-am pus la dispozitie unul din dispozitivele mele (cel cu jumatate de teava orizontala si una verticala) pentru a se vedea daca exista vreo diferenta. Pe viitor s-ar putea sa apelam la una cu 3 tevi verticale, data fiind lungimea centralei.
Şi funcţionează?
se văd îmbunătăţiri?

Salo
junior
Posts: 3
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Salo » Mon Oct 28, 2013 8:22 pm

...tot pentru "cheluakame": cum ati introdus tevile si baza intr-un U22? Usa de la camera de ardere e de 25cm iar latimea camerei de 35? Fumurile sunt aproape de usa...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Tue Oct 29, 2013 12:24 am

cmd wrote: Şi funcţionează?
se văd îmbunătăţiri?
Acum o ora am discutat cu beneficiarul care mi-a spus ca "arde de rupe".
Curand se va modifica pentru a crea tunelul central cat lungimea centralei si se vor monta 2 tevi verticale de 2". Una in spatele centralei si una cam pe la mijloc.
Initial vorbisem si de o a 3-a teava, in partea frontala, dar s-a renuntat la ea pentru a se putea alimenta mai usor centrala.
Bogumil wrote:La inventia dvs nu merge o transformare intr-un "gascan"?

Explicatie, exact asa cum este proiectat divaisul se adauga sus inca o teava orizontala, la cea verticala negaurita de data asta, paralela cu cea de jos. Doar aceasta orizontala gaurita pe laterale incat sa fie exact in capul flacarilor unde este temperatura mai mare si astfel avem asigurata combustia gazelor de lemn si la arderi mai lente.
Dispozitivul actual ce se regaseste in centrala mea, are o astfel de constructie. Am pus in paginile anterioare o poza cu el. Acesta are rolul de a controla atat debitul de aer primar cat si secundar.
Daca pana acum, dupa ce se atingea temperatura in casa, centrala ardea mocnit, acum reglez "puterea" centralei doar din clapeta de gaze arse, iar centrala arde in permanenta cu flacara, fara fum, nedepasind 60*C in instalatie (temperatura care ma interezeaza pe mine).
Salo wrote:...tot pentru "cheluakame": cum ati introdus tevile si baza intr-un U22? Usa de la camera de ardere e de 25cm iar latimea camerei de 35? Fumurile sunt aproape de usa...
Dispozitivul cu "tunel" si teava verticala a fost introdus prin usa inferioara. Am introdus mai intai teava verticala si apoi am "rasucit" la 90* pentru ca tunelul sa poata fi stabilit pe gratar.

Cel de-al doilea dispozitiv, este confectionat din doua bucati identice/in oglina si a fost introdus pe rand, asemeni primului dispozitiv.

cmd
junior
Posts: 10
Joined: Thu Oct 10, 2013 11:03 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cmd » Tue Oct 29, 2013 9:03 am

As aprecia si niste date concrete referitoare la temperaturi si autonomie. Niste poze, ar fi nesperat de mult. De un filmulet pentru SFL, ce sa mai zic.
Eventual cand se ajunge la o solutie aproape de final, as da o bere pentru niste cote si poze ale dispozitivului.

Cu apreciere

Acum o ora am discutat cu beneficiarul care mi-a spus ca "arde de rupe".
Curand se va modifica pentru a crea tunelul central cat lungimea centralei si se vor monta 2 tevi verticale de 2". Una in spatele centralei si una cam pe la mijloc.
Initial vorbisem si de o a 3-a teava, in partea frontala, dar s-a renuntat la ea pentru a se putea alimenta mai usor centrala.

Salo
junior
Posts: 3
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Salo » Wed Oct 30, 2013 4:10 pm

"Dispozitivul cu "tunel" si teava verticala a fost introdus prin usa inferioara. Am introdus mai intai teava verticala si apoi am "rasucit" la 90* pentru ca tunelul sa poata fi stabilit pe gratar."

...inca 2 intrebari: tevile verticale sunt inchise in capat? "tunelul" este liber la ambele capete sau partea din spate este inchisa?
Multumiri

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Wed Oct 30, 2013 6:25 pm

Salo wrote:"Dispozitivul cu "tunel" si teava verticala a fost introdus prin usa inferioara. Am introdus mai intai teava verticala si apoi am "rasucit" la 90* pentru ca tunelul sa poata fi stabilit pe gratar."

...inca 2 intrebari: tevile verticale sunt inchise in capat? "tunelul" este liber la ambele capete sau partea din spate este inchisa?
Multumiri
Deci, asta este "divaisu' " numarul 1
download/file.php?id=2112&mode=view
Dupa cum se vede nu are niciun fel de dopuri. La mine a fost din lene, la nenea de unde am luat poza poate din experienta sau tot acelasi motiv.

Acesta este "divaisul" numarul 2
download/file.php?id=3800&mode=view
Aici am incercat sa fac totul etans, mai putin fanta de pe mijloc si cele 2 fante de pe tevile in forma de L.

Post Reply