Instalatie pentru o centrala

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Sun Oct 13, 2013 9:55 pm

Latest post of the previous page:

postasul wrote: Exista si o parte rea?
Pai pretul :)
Caramizile + izolatie (cubul trebuie izolat sa nu piarda caldura).

Si probabil curatarea anuala :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Oct 14, 2013 1:43 am

Noapte buna tuturor !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Oct 14, 2013 7:34 am

Va multumesc mult!!! Am stat pana la orele 2 si am citit "cateva" pagini pe SP si apoi am visat doar caramizi, focare...... Mii de multumiri inca odata!

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Nelu57 » Mon Oct 14, 2013 11:25 am

Cum se calculează (dimensioneaza) un vas de expansiune închis (capacitate litrii, presiune de lucru, temperatură), pentru un sistem de încălzire cu centrală termică pentru calorifere şi încălzirea unei serpentine la un boiler pentru producere ACM?. Am căutat dar am găsit ceva informaţii numai despre dimensionarea vaselelor de expansiune pentru sistemele solare.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Oct 14, 2013 1:01 pm

Uitati aici.

Modificare ulterioara:
Stiind ca apa isi mareste volumul de la 0 la 100 litri cu ~4% (adica 4 litri) calculati ce volum de apa aveti in instalatie si cu cat isi va mari volumul.
Apoi mergeti la magazin si cumparati un vas de expansiune inchis de o capacitate dubla decat volumul rezultat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Nelu57 » Mon Oct 14, 2013 1:31 pm

@cheluakame, :thankyou:

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Oct 14, 2013 4:55 pm

cheluakame wrote:
O alta modificare pe care domnul Andrei a spus ca practicat-o a fost zidirea centralei intr-un clopot. Mai exact pe langa centrala s-a construit un "cub" intre peretii sai si centrala existand un spatiu de 12 cm pentru miscarea libera a gazelor. Partea din fata nu s-a zidit pentru a se putea umbla liber la focar si cenusar.
Iar cosul s-a conectat in partea de jos a acestui "cub" dar in partea superioara existand si o cale directa pentru amorsare.
Rezultatul? Centrala respectiva se incalzea mult mai repede si temperatura fumului pe cos era aproape egala cu cea a returului.
Daca am timp o sa schitez ceva in Sketch-up pentru o se observa mai bine.
Banuiesc ca domnul Andrei este utilizatorul cu numele ``lisapet``. Am citit pe SP un pic despre aceasta idee. Nu ca nu as avea incredere in dvs., dar nu m-ar deranja daca domnul Andrei ar detalia cat mai exact acest artificiu pentru rentabilizarea unor centrale.... Distanta intre clopot si focar poate fi mai mare de 12 cm sau fix 12cm? Daca este mai mare,cat de mare poate fi? Este de ajuns ca grosimea peretelui sa fie de o caramida? Izolatia exterioara cam ce grosime ar trebui sa aiba? M-am uitat un pic la preturile de la caramida plina si nu sunt chiar asa mari, am gasit cu 1,31 bucata, fara transport, dar bag in logan cat cuprinde, nu-i bai... Centrala pe ce se aseaza? Se face izolatie si dedesupt sau doar se face un soclu de ciment? Banuiesc ca aici nu mai conteaza grosimea rostului dintre caramizi, am vazut ca la sobe era 0,5 cm.... Scuzati-ma ca adresez atatea intrebari, dar este un domeniu nou pentru mine.... Si intrebarea de final, ca am vazut ca din calcule iese avantajos: chiar este avantajos?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Oct 14, 2013 7:47 pm

postasul wrote: Banuiesc ca domnul Andrei este utilizatorul cu numele ``lisapet``. Am citit pe SP un pic despre aceasta idee. Nu ca nu as avea incredere in dvs., dar nu m-ar deranja daca domnul Andrei ar detalia cat mai exact acest artificiu pentru rentabilizarea unor centrale.... Distanta intre clopot si focar poate fi mai mare de 12 cm sau fix 12cm? Daca este mai mare,cat de mare poate fi? Este de ajuns ca grosimea peretelui sa fie de o caramida? Izolatia exterioara cam ce grosime ar trebui sa aiba? M-am uitat un pic la preturile de la caramida plina si nu sunt chiar asa mari, am gasit cu 1,31 bucata, fara transport, dar bag in logan cat cuprinde, nu-i bai... Centrala pe ce se aseaza? Se face izolatie si dedesupt sau doar se face un soclu de ciment? Banuiesc ca aici nu mai conteaza grosimea rostului dintre caramizi, am vazut ca la sobe era 0,5 cm.... Scuzati-ma ca adresez atatea intrebari, dar este un domeniu nou pentru mine.... Si intrebarea de final, ca am vazut ca din calcule iese avantajos: chiar este avantajos?
Da, ati intuit corect, sau pe SP il gasiti cu numele Andrei _reclama_.

Intre centrala si clopot se lasa 12 cm, pentru a permite miscarea libera a gazelor. Daca este putin mai mare nu este nicio problema, insa cum se poate vedea si in imaginile postate de mine, s-a ales 12 cm din cauza constructiva (aranjarea "eficienta" a caramizilor ofera doar acesti 12 cm).
Centrala se va aseza asemeni sobelor de zidarie, adica pe o fundatie izolata, caci in acest tip de sistem (clopot) gazele calde vor cobora pana in partea inferioara a constructie, luand astfel contact si cu pamantul. Daca aici nu avem izolatie, pierdem caldura. In cazul centralei, cred ca se poate aseza pe cateva placi de BCA si un rand de caramida.
Ori, se sapa 15-20 cm, se baga polistiren extrudat si apoi se toarna o sapa peste el.

Izolatia exterioara, cu cat este mai groasa cu atat mai bine. 20 cm de vata ar fi ok.

Cat de avantajos este acest sistem? Pai ... Una este sa aruncam gaze pe cos cu temperaturi de 200-300*C si alta este ca ele sa aiba cu 20-30*C mai mult decat temperatura returului.
De ce asa? Centrala sub izolatia de vata are tot elementi din fonta, si asezandu-i in acest clopot vor participa si ei la transfer termic.

Pentru caramida, cred ca puteti opta ca si alti colegi de aici sa cautati SH din demolari, pretul in acest caz este de 0.3-0.5 ron/buc

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Oct 14, 2013 8:05 pm

Inca nu am descoperit in sketchup cum se pot numara caramizile automat si am luat-o cu bucata.... mi-au iesit aprox. 200 bucati. Insa nu am pus la socoteala ce vine sub centrala si nici deasupra, in desen aparand 2 placi mari... si cu alea ar fi undeva pe la 260 bucati. O sa caut sa vad ce gasesc prin apropiere, ca ma costa si transportul. Cei 20 cm de vata trebuie sa stea liberi sau pot fi si catusi de putin presati? Trebuie sa vad cum o voi aseza, deoarece trebuie sa tin cont de pozitia cosului.. O sa incerc sa fac ceva modificari in proiect, sper sa ma descurc.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Oct 14, 2013 8:39 pm

postasul wrote:Inca nu am descoperit in sketchup cum se pot numara caramizile automat si am luat-o cu bucata.... mi-au iesit aprox. 200 bucati. Insa nu am pus la socoteala ce vine sub centrala si nici deasupra, in desen aparand 2 placi mari... si cu alea ar fi undeva pe la 260 bucati. O sa caut sa vad ce gasesc prin apropiere, ca ma costa si transportul. Cei 20 cm de vata trebuie sa stea liberi sau pot fi si catusi de putin presati? Trebuie sa vad cum o voi aseza, deoarece trebuie sa tin cont de pozitia cosului.. O sa incerc sa fac ceva modificari in proiect, sper sa ma descurc.
Ideal ar fi sa folositi placi de vata bazaltica, si acestea sunt deja "presate". Din motive financiare, puteti opta si pentru vata bazaltica la rola (desi cred ca este ok si cea de sticla), dar fara sa o presati deloc (cum s-a mai folosit pe forum, s-a facut o masca din gipscarton si intre aceasta si cazan s-a pus vata).

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Tue Oct 15, 2013 2:34 pm

Mai revin cu o parere despre "ozn-ul" acesta
download/file.php?id=3800&mode=view

Pana acum am facut focul doar cu lemne de brad. In medie, focul cu flacara tine cam 2 ore si apoi inca o ora doar jaratecul.

Azi, chiar daca am o temperatura ok in casa (21*C), am zis sa ridic putin si temperatura peretilor asa ca am facut un plin cu lemne de salcam si fag.
Au intrat cam 17 kg lemn. Focul a fost aprins la ora 12 (desi lemnele se vad arse la suprafata) nivelul lor nu a cam scazut deloc. Dupa cum facusem eu calculul focul trebuia sa arda cam 12 ore. Tinand cont ca la ora actuala dispozitivul nu este finisat si mai trage aer fals, eu m-as multumi doar cu jumatate din timp.
Partea buna este ca arde mereu cu flacara iar pe cos nu iese fum deloc. Doar temperatura fumului nu prea imi place care cred ca este in jur de 150*C.

O sa va tin la curent in continuare. :)

Post Reply