Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by sandy76 » Tue Oct 15, 2013 12:59 pm

Latest post of the previous page:

Incalzitor-boiler universal cu inductie magnetica

http://www.youtube.com/watch?v=k_4ObBqwmSo" onclick="window.open(this.href);return false;

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by liviu-tiutiu » Tue Oct 15, 2013 1:17 pm

Nelu57 wrote:PS. Liviule stai să vezi acum ”cârcotaşii” şi De-alde Gică contra !
Nelule draga aici nu ai nimerit-o.
Pe acest forum nu exista asa ceva, chiar daca la prima vedere unii dintre noi asa parem sa stii ca facem pe "Gica contra" cu argumente bine fundamentate.
Nelu57 wrote:3...copiii mei. Oricum nu-mi pare rău...sunt bine şi mă mândresc cu ei
Sa-ti traiasca si sa-ti bucure sufletul!
Nelu57 wrote:..că mintea mea acum...tot la ”trăznăi” îmi este :shhh:
daca 'traznaile"sunt constructive nu e nici o problema.
Nelu57 wrote:...tot mai tânăr ca ei mă consider.
atata timp cat sufletul e tanar.......nu trebuie sa ne facem probleme decat de puterea de munca care odata cu inaintarea in varsta incepe sa scada.

Interesanta ideea,asteptam detaliile.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Tue Oct 15, 2013 1:20 pm

dan wrote:...dar lemnul este de 3 ori mai ieftin.
Dar disconfortul, munca cu lemnul, cenuşa ?...şi cei care stau la bloc ?...îşi fac teracotă-n casă ?.
dan wrote:...si multe secrete nu sunt dezvaluite...
Eheee....stai liniştit...sunt multe ”SICRETE” care sunt ţinute special acunse...nu numai aici la principiul inducţiei dar cam în multe domenii, unde dacă s-ar fi dezvăluit totul, unii s-ar fi îmbogăţit peste noapte iar alţii ar fi dat faliment !
dan wrote:Astept cu interes experimentele.
Aici însfârşit, ai cam atins ”punctul” sensibil....De ce ?...
Când am început acest proiect, am vrut să înlocuiesc încălzirea centralizată de la bloc furnizată de stat, de la RADET, la ap. unde am locuit până în septembrie, chiar începusem prin aprilie/mai demersurile pentru aprobări pentru debranşare de la ei. Între timp, ale vieţii valuri m-au făcut să-mi schimb locuinţa. Acum, unde sunt de la începutul lui octombrie, sunt în faza de reamenajare, gresie, faianţă, termopane, zugrăveală, etc. îţi dai seama ce-i acum pe capul meu înaintea sezonului rece. Următorul pas este să fac cât mai repede ceva pentru încălzire. Centrala este în aşteptare. Deci până la experimente ar mai fi ceva timp, eu sper ca prin noiembrie spre jumate, când am totul gata, calorifere montate, ţevi de cupru trase, deci sistemul de termoficare propriu pus la punct, să încep experimentările cu eficienţa energetică a inducţiei.
Pentru asta ( realizarea sistemului de încălzire) deja am baza de plecare, centrala sau aşa zisul cazan-boiler şi am nevoie de nişte sfaturi utile şi practice de la voi, deoarece în domeniul acesta al termoinstalaţiilor nu prea m-am băgat şi asta nu că nu m-ar fi interesat sau că nu m-aşi priceput dar nu a fost nevoie să-mi ”bat” capul cu asta. La vechea locaţie toată instalaţia de termoficare fusese schimbată DE MÂNA MEA, calorifere, trasee, totul pe ţevi de cupru, etc. Acest forum este singurul unde am găsit nişte informaţii care m-au ajutat şi mă ajută ( şi-l felicit pe ”FORUM” ) şi useri (şi pe ei îi felicit ) cu care să pot discuta direct la obiect.
Ca să vezi ce-mi trebuie (deocamdată) urmăreşte şi celelalte intervenţii pe alte topicuri ale mele.
În cap am acuma tot felul de scheme, idei, cum este cel mai bine şi sigur să realizez instalaţia de termoficare proprie, termosifonări, circuit forţat, pompe de recirculaţie, vase de expansiune deschise sau închise, presostate, ventile...etc...atâtea înformaţii de nu mai ştiu de unde să încep. Nu vreau să intru în criză de timp şi să mă apuce ”vâjul” de afară dar acum caut nişte scheme de legături, clasice, simple şi mai ales funcţionale şi sigure dacă se poate mai ales. La fel şi bugetul financiar ar fi o mică problemă că trebuie să-l împart cam peste tot. Am spus toate astea ca să vezi (vedeţi ) cum stă ”treaba” cu mine, aici pe acest FORUM şi mai ales de ce am nevoie URGENT.
Aşa că rog mult pe cei care au ceva scheme, moduri de realizare, să-mi indice unde le găsesc.
Vă mulţumesc.
Ps.
liviu-tiutiu wrote:Sa-ti traiasca si sa-ti bucure sufletul!
Mulţumesc din suflet Liviule. Acum ei sunt baza şi ajutorul.
liviu-tiutiu wrote:...atata timp cat sufletul e tanar.......nu trebuie sa ne facem probleme decat de puterea de munca care odata cu inaintarea in varsta incepe sa scada.
Mersi de încurajări...chiar că în starea mea de acum am nevoie de ele !

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by phoenix » Tue Oct 15, 2013 1:58 pm

Din cauza politicii de consum si lemnul este irosit ca si multe alte resurse inclusiv curentul. Modul asta de gandire sunt sigur ca este aplicat in toate domeniile...Asa ca eu cred ca este loc de mai bine si oricum o sa fim obligati sa ne schimbam chiar si modul in care este folosit...poate si inductia sa fie o parte din solutie.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by cheluakame » Tue Oct 15, 2013 2:05 pm

Nelu57 wrote: Pe ochiul mare de la aragaz a fiert în 8 minute şi 30 sec.
Pe un ochi mare de 2000 W de la o plită normală cu rezistenţă electrică (reşou) setată la puterea maximă a fiert în circa 13-14 minute.
Pe plita cu inducţie setată la maxim (2000w) a fiert în circa 3-4 minute....undeva pe acolo.
Poate fiind eu mai energic (si mai puturos) nu am stat sa citesc tot, dar asta mi-a sarit in ochi.

EU zic ca aici de "vina" este modul de transfer am energiei (sau altfel spus randamentul). Pe aragaz, pe langa faptul ca exista posibilitatea ca flacara sa nu se "desfasoare" cum trebuie, o multime de caldura se pierde si pe langa vas/oala/cratita/tuci/etc.

La plita vitroceramica, avem materialul vitroceramic ce se opune transferului, dureaza ceva pana se incalzeste dar mai dureaza si pana se raceste. Pe noi, nu ne mai intereseaza durata racirii, caci avem deja apa incalzita. Asa ca acest lucru constituie o pierdere.

La plita cu inductie, transferul este aproape 100%, caci singurul material feros din zona "captarii" este oala cu apa si astfel este ca si cum trasnferul s-ar face "mana in mana" fara intermediari. In plus, timpul de raspuns se poate considera 0.

In aceasta situatie, plita inductiva/inductia are de castigat si nu ii contest utilitatea.

La incalzirea apei gen centrala termica ... Lucrurile stau putin diferit.
Gazul din nou cam cade, cel putin centralele clasice, cele in condensatie in sunt ok.

Insa pe noi ne intereseaza incalzirea electrica, ca urmare, transferul cred ca va fi la fel, de ce?
Pai rezistenta electrica este scufundata in lichid, si deci transferul are loc iarasi fara intermediari (ma rog, exista o cantitate mica de ceramica si un strat metalic protector, dar cam acelasi lucru il avem si la inductie). Asa ca aici cred ca ambele variante rezistenta/inductie sunt la egalitate si nu ar fi diferenta de consum intre cele doua, sau cel putin nu sesizabila.

Daca dumneata tot esti interesat de acest subiect (nu zic ca eu nu sunt, doar ca nu am cele necesare pentru experiment), ati putea face o incercare cu incalzirea apei, adica, intr-o oala sa introduceti un fierbator de cafea si in alta sa folositi inductie de aceeasi putere pentru a incalzi apa. Ideal ar fi si un termometru pentru a vedea exact timpul si gradele.

In rest ce pot spune, multa bafta!

P.S. Eu am zis sa nu renunt la "dumneavoastra" caci pe aici sunt cam cel mai mic si cred ca exista o diferenta de varsta intre noi :)

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

p

Post by Nelu57 » Tue Oct 15, 2013 2:24 pm

dan wrote:...poate si inductia sa fie o parte din solutie.
Şi deja este in industrie, mai ales în cea grea, cuptoare, tratamente termice, sudare, topitorii, forje, etc., chiar şi în transporturi feroviare, levitaţia Maglev....http://ro.wikipedia.org/wiki/Maglev care tot o aplicaţie a efectului electromagnetic este.
Deja în cel electrocasnic a început să prindă rădăcini, nu numai la gătit în bucătărie, motoarele elecromagnetice inductive din noua generaţie...maşinile de spălat, etc. Ar fi multe de spus.
Gata...plec acasă...ne ”vedem” pe aici după ora 18...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by sandy76 » Tue Oct 15, 2013 11:24 pm

-Daca vreti sa cumparati.

http://www.ceta123.com/index.php?option ... 1&Itemid=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Wed Oct 16, 2013 8:59 am

Nelu57 wrote: Pentru asta ( realizarea sistemului de încălzire centralizată) deja am baza de plecare, centrala sau aşa zisul cazan-boiler care va încălzi agentul termic (apă sau alt lichid) şi am nevoie de nişte scheme de instalaţii, moduri de legare calorifere, a vasului de expansiune închis, a pompei de recirculare şi tot ce ar mai trebui pe acolo pentru siguranţă şi securitate în funcţionare, sfaturi utile şi practice de la voi, deoarece în domeniul acesta al termoinstalaţiilor nu prea m-am băgat si nu aşi dori să apar undeva pe la evenimente nedorite :lol:
Aşa că rog mult pe cei care au ceva scheme, moduri de realizare, să-mi indice unde le găsesc sau să le posteze pe aici.
Vă mulţumesc.
Chiar nimeni din toţi meşterii mari de pe aici nu mă poate ajuta ?. :cry:

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 11:37 am

Cazan-boiler pe lemne?

Uitati aici schema generala. O singura modificare in cazul dumneavoastra, pompa de recirculare nu va fi legata la "cazan" ci la un termostat de imersie/contact montat pe tur inaintea termo-manometrului (piesa 5 din poza)
http://centrale-buderus.com.ro/blog/up/ ... o-S121.jpg

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Wed Oct 16, 2013 11:44 am

@cheluakame :multumesc:
Mulţumesc mult.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 12:56 pm

Nelu57 wrote:@cheluakame :multumesc:
Mulţumesc mult.
Cu placere.

Apropo, schema este prezentata doar ca si model. Presiunea de declansare a supapelor de siguranta difera de la caz la caz.

Inainte de a face montajul propriu zis, recomand montarea unui manometru pe instalatie si facuta o proba de presiune cu aer, putin peste presiunea de functionare in regim.

Post Reply