Centrala termica cu stocator

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Mon Dec 02, 2013 9:07 am

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote: Siberul ar fi bine daca poti face o combinatie intre tabla (eu zic ca minim 1 mm) si niste Isoplan, Skamotec, care sa nu izoleze cat de cat termic, reducand transferul prin radiatie/conductie.
Am gasit la un magazin online Isoplan, nu este scump zic eu... cred ca o sa iau placa de 2 mm grosime, adica pe cea mai ieftina.
Bogumil wrote: Eu as zice sa nu mai puna caramida sau ca sa "pice" la jumatate, doar inca un rand si peste izolatie.
Acum, capacul este sustinut de 4 bucati de fier beton de fi 14 sau 16 cred, l-am gasit prin podul casei insa nu l-am izolat cu nimic. Cand o sa cumpar isoplan o sa-l izolez si pe el.
Ma gandeam totusi, daca ar fi sa mai adaug un rand de caramida ca sa pun samota, groasa sau subtire....imi trebuiesc doar 20 bucati.
Bogumil wrote: O varianta ar fi sa lase asa configuratia actuala dar sa instaleze un aer secundar prin partea superioara a clopotului catre cenusar astfel are o ardere curata. Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
As fi interesat de o astfel de idee insa nu-mi trece prin cap cum as putea si ce dispozitiv sa fac sa leg partea de sus a clopotului cu cenusarul....poate ma puteti ajuta cu ceva idei...
Bogumil wrote: Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
Acum am 50 grade pe cos..... credeti ca o temperatura mai mica nu ar dauna?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Mon Dec 02, 2013 9:19 am

Sub 60 de grade nu are rost sa se coboare ca pot aparea probleme...adica sacurga apa de la condens in cos...

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by Bogumil » Mon Dec 02, 2013 9:24 am

Bagand aer secundar preincalzit are loc o ardere mai "completa" cu temperatura mai mare implicit debit de gaze mai mare ce duce la temperatura crescuta pe cos. Umbland la reglaje, micsorezi aerul primar la limita necesarului arderii si ulterior reglaje la aerul secundar.

O idee pentru aerul secundar : teava ce vine din afara stocatorului, la baza acestuia, urca pe interior prin spatele cazanului, intra prin evacuarea acestuia, continua prin "radiatorul" schimbator din fonta si vireaza sub acesta direct deasupra flacarilor din buncar. Fiind trecuta teava prin zona de temperatura mare o sectiune de 3/4 ar fi suficienta. Sau se poate merge cu doua tevi de 1/2 trecute prin evacuarea cazanului si dispuse simetric, stanga - dreapta in lateralele superioare ale focarului.

Iar ca siguranta, acele tevi de aer secundar sa traga aer din exteriorul camerei tehnice. Posibil printr-o adaptare demontabila usor si prevazuta cu robineti de reglaj.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Mon Dec 02, 2013 11:23 am

Sabata, cand am facut focul am vazut ca imi iese fum pe la usa buncarului, banuiesc ca snurul de etansare nu prea isi mai face treaba. Ieri nu am mai iesit. Nu ma deranjeaza ca mai scapa uneori fum insa, oare, nu poate trage si aer fals pe acolo? Nu influenteaza negativ arderea?

Acum am inteles eu ceea ce am vazut in poza postata de @duetti aici.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Mon Dec 02, 2013 12:14 pm

Sigur afecteaza performanta arderii...tebuie curatat cosul sa fie curat si controlate exact deacuma temperatura pe cos. Daca este necesar mai ridicati un pic caldura pe cos., Mergeti la iesirea din cos si sa aveti acolo o temperatura satisfacatoare. Daca vaporii condenseaza pe cos acesta nu mai trage fiind ud in interior. Nici o temperatura prea mica nu e ok pentru ca atunci cosul devine ca un dop.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Mon Dec 02, 2013 12:15 pm

Bogumil wrote: Astfel nu creeaza masa termica de incalzit deoarece are nevoie de acea caldura in elementii de fonta ce incalzesc apa. In cazul maririi masei termice acea caldura inmagazinata va radia lent inapoi sub limita de temperatura de comanda a pompei de circulatie. Practic, va avea ceva caldura in si sub clopot care se va disipa lent la cos prin diverse metode.
Soba de la Poarta Alba ofera caldura inca 6-18 ore dupa oprirea focului. Totul tine de temperatura la care functioneaza radiatoarele.
Bogumil wrote:Ca izolatie a stocatorului ar fi un 15 cm vata peste capac si 10 cm pe laterale. Peste vata pune un rigips roz sau caramida recuperata.
Ei zic ca fara 20 cm vata nu are rost sa discutam. Totusi sa tinem cont ca in interiorul clopotului avem temperaturi de 200-300*C. Daca in cazul casei unde avem doar 20-22 aplicam 20-30 cm, in cazul de fata ...
postasul wrote: Ma gandeam totusi, daca ar fi sa mai adaug un rand de caramida ca sa pun samota, groasa sau subtire....imi trebuiesc doar 20 bucati.
Samota trebuia bagata la interior caci are coeficient de conductivitate mai mare decat caramida ceramica. Astfel transfera caldura intre clopot si ceramica dar si in sens invers mai repede. In plus, fiind mai grea, avea si un coeficient de asimilare (capacitate termica masica) mai ridicata.
Bogumil wrote: O varianta ar fi sa lase asa configuratia actuala dar sa instaleze un aer secundar prin partea superioara a clopotului catre cenusar astfel are o ardere curata. Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
Aer secundar catre cenusar? Aerul secundar il intalnim la o anumita inaltime in focar. Cred ca faci confuzii 8-)
Iar in cazul acestei constructii, cenusarul oricum este incalzit, deci si aerul din el :thumbup:
postasul wrote: Acum am 50 grade pe cos..... credeti ca o temperatura mai mica nu ar dauna?
Las-o asa ca-i bine ;)
Bogumil wrote:o sectiune de 3/4 ar fi suficienta. Sau se poate merge cu doua tevi de 1/2
Bogumil, prietene, veti crede ca vreau doar sa te contrazic, insa, ce debit de aer secundar are Postas nevoie incat sa poti spune ca 3/4 sau 2 de 1/2 sunt suficiente?

Caci eu la 8 kw (aproape cat are si el) folosesc 2 tevi de 1 1/2" (6/4") si parca tot nu fac fata :thumbup:

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Mon Dec 02, 2013 8:18 pm

cheluakame wrote: Samota trebuia bagata la interior caci are coeficient de conductivitate mai mare decat caramida ceramica. Astfel transfera caldura intre clopot si ceramica dar si in sens invers mai repede. In plus, fiind mai grea, avea si un coeficient de asimilare (capacitate termica masica) mai ridicata.
La acest lucru m-am gandit si eu insa din exprimare nu a reiesit. Dau capacul jos, pun samota si apoi caramida. Acum nu stiu daca sa iau samota groasa sau subtire. Banuiesc ca groasa ar trebui, ar avea de unde sa acumuleze caldura.
Zilele astea tot am avut probleme cu energia electrica, au fost in reparatii si ziua au tot intrerupt curentul. Astept sa-si revina si apoi pun mana pe flex, ciocan, tabla si incerc sa fac ceva ozn-uri.

Dimineata apa in centrala avea 40 grade, multumitor zic eu deocamdata. Din pacate nu am putut beneficia de aceasta temperatura pentru ca am aprins focul abia pe la orele 16.30 si apa avea 20 grade. Am cantarit 15 kg de lemne, uscate si le-am bagat pe foc. Inca mai sunt lemne in centrala, estimez ca vor arde cam in 2 ore. Nu ard cu o flacara vioaie, insa patul de jar este mult mai consistent ca pana acum. Centrala este reglata la 70 grade insa sta la 60 grade. Am observat ca partea de jos a clopotului inca nu s-a uscat, rosturile inca sunt umede. Banuiesc ca temperatura este mai mica si uscarea dureaza. Temperatura pe cos la inceput a fost de aproximativ 65 grade apoi s-a stabilizat la 50 grade.
Cam atat de aici de la poalele Muntilor Vrancei.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Mon Dec 02, 2013 8:28 pm

Nu cred ca merita sa pui samota. Mai pune cateva randuri peste capac, caramida ceramica.
Daca vrei sa desfaci sa ridici teava de evacuare ca sa ridici temperatura din cos. Daca nu, lasa-l asa si pui doar izolatie.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Mon Dec 02, 2013 9:15 pm

dan wrote:Nu cred ca merita sa pui samota. Mai pune cateva randuri peste capac, caramida ceramica.
Pai ori samota ori caramida tot trebuie sa cumpar. Asa ca as folosi ceva care sa nu-mi ingreuneze mult, sa fie mai eficient si sa fie si mai ieftin. Acum nu stiu ce greutate are o samota, caramida pe care am folosit-o eu are cca 3 kg, nu am cantarit-o dar asa cred......
dan wrote: Daca vrei sa desfaci sa ridici teava de evacuare ca sa ridici temperatura din cos. Daca nu, lasa-l asa si pui doar izolatie.
Sincer nu stiu daca mai pot. Eu am lasat o gaura in zidarie in partea de jos si pe acolo iese fumul... ar insemna sa daram pana acolo si sa urc acea gaura...asta daca am inteles eu bine ce ati spus.....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Mon Dec 02, 2013 9:27 pm

Samota e mai scumpa si samota are alte calitati. Nu ai nevoie de samota.
Nu poti, lasa asa cu temperatura. Mie teama sa nu condenseze pe cosul tau compromis si sa curga cate doua kile de apa zilnic...
Mie din soba , anul trecut, pe un cos teava neizolat atata apa curgea. Si eu am cam 50de grade la iesire...acum n-a mai curs deloc(anul asta am schimbat cosul).

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Tue Dec 03, 2013 11:09 am

dan wrote:Samota e mai scumpa si samota are alte calitati. Nu ai nevoie de samota.
O a folosesc caramida ceramica.
dan wrote: Nu poti, lasa asa cu temperatura. Mie teama sa nu condenseze pe cosul tau compromis si sa curga cate doua kile de apa zilnic...
Astazi m-am uitat la baza cosului si am gasit ceva condens... plus ca era si ceva zgura cazuta de pe cos imbibata de condens. Se pare ca scap de una si dau de alta, tot periculoasa. La o analiza mai profunda am observat ca circa 10-15 cm din cos, chiar la baza, este cam deteriorat. Fierul se exfoliaza. Trebuie sa iau masuri rapide. Acum, dupa ce am terminat de zidit clopotul am gasit caramida second hand. Ma gandeam sa zidesc in jurul cosului de teava, cam 1 metru inaltime, ca sa ii dau stabilitate in caz de ceva...
cheluakame wrote: Acum cred ca pe masura ce timpul iti permite, sa bagi ceva modificari si la interior (ceva catalizatori, aer secundar preincalzit, etc).
Astazi o sa fac dispozitivul pe care il foloseste si domnul George Secareanu. Despre catalizatori nu stiu ce sa zic, o sa fac tot acele 2 ``table`` in zig-zag. Eu nu am vazut diferenta cand le-am mai folosit dar poate si din cauza ca nu mergeam cu focul tare....

Post Reply