VIADRUS 25 KW

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 10:11 am

Buna ziua !

dupa lungi cautari pe diferite site-uri dar si pe alte forumuri de profil , va rog sa ma ajutati daca puteti cu un sfat :
-- cum as putea sa prelungesc autonomia ceantralei ? .....in acest moment o alimentez la aprox. 2h si 30 de minute .
am sa va atasez si cateva fotografii ( sper sa fie relevante ) cu montajul .

va multumesc !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 10:46 am

Pai lucrurile sunt simple. Uita deocamdata de centrala si vezi cat de potrivita este centrala pentru casa ta iar pentru asta trebuie sa calculezi necesarul termic al casei. Atunci vom vedea daca este potrivita centrala pentru casa ta.
Apoi daca vedem diferenta de necesar vom vedea de ce ai nevoie sa alimentezi la 2 ore jumate, poate e subdimensionata centrala pentru necesar. Apoi te gandesti daca merita sa te chinui, mai bine o vinzi si iei una potrivita sau faci una din niste samota.
Dintr-un kil de lemne nu poti scoate mai mult de 4 kw orice ai face cu nici un agregat. Va trebui sa cantaresti kilogramele de lemne folosite la 24 de ore si comparand cu necesarul termic calculat vom afla cat de eficienta e centrala. Apoi ne gandim daca o imbunatatim sau nu. Mai mult de 20-30% nu se poate imbunatati arderea.

Afland toate astea te vei gandi daca sa cumperi alta centrala sau sa izolezi mai bine casa.
Clculeaza cu calculatorul de aici, ai si filmulet cum sa-l folosesti viewtopic.php?f=7&t=659" onclick="window.open(this.href);return false;.
Nu e simplu?

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 12:15 pm

...casa este izolata cu polistiren de 10cm ... calculul l-au facut baietii de la Maricon ..
- casa are 119 mp construiti ...utili 113 mp ....
...am in casa 8 calorifere :
- 1 x 1800
- 2 x 1600
- 2 x 1400
- 1 x 60
- 1 x 1200
- 1 x portprosop

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Wed Jan 28, 2015 12:20 pm

Junior wrote:...casa este izolata cu polistiren de 10cm ... calculul l-au facut baietii de la Maricon ..
- casa are 119 mp construiti ...utili 113 mp ....
...am in casa 8 calorifere :
- 1 x 1800
- 2 x 1600
- 2 x 1400
- 1 x 60
- 1 x 1200
- 1 x portprosop
Cat a rezultatul necesarul de caldura si la ce temperaturi a fost calculat?
Peretii exteriori ce grosime au, dar izolatia la tavane si pardoseala...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 12:32 pm

Cine sunt baietii de la Maricon(sa nu-mi explici ca e o franciza si o retea de distributie in fiecare Sector etc)???, daca era calculul facut corect si sfaturile erau corecte, nu mai aveam aceasta discutie.

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 1:09 pm

exdan wrote:Cine sunt baietii de la Maricon(sa nu-mi explici ca e o franciza si o retea de distributie in fiecare Sector etc)???, daca era calculul facut corect si sfaturile erau corecte, nu mai aveam aceasta discutie.
...asa este ...

- casa este facuta din BCA de 30 cm , cu placa ( tavan ) de 15cm la tavan este polistiren de 3cm ,
- la placa de la pardoseala a fost pus polistiren de 5 cm .
- camerele au inaltimea de 2,5 m.
Maricon ( http://www.maricon.ro/ ) este o firma de instalatii . furnizoare de centrale de toate felurile , calorifere ...e.t.c.

...ideea initiala si principala este cum sa fac sa nu mai trebuiasca sa alimentez la 2:30 ...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:15 pm

Ti-am raspuns ce trebuie sa afli.
Cand un vanzator iti da niste sfaturi e bine sa calculezi de 2 ori.
Daca nu vrei sa afli singur , inchide jumatate din robinete si de instalatie si o sa faci o alimentare la 5 ore...si n-ai nevoie sa-ti bati capul....mai inchizi din robineti si faci la 7 ore jumate alimentarea si daca mai inchizi iar alti robineti o sa te declari satisfacut, poti sa dormi linistit macar 8 ore....numa sa nu deschizi usa la wc ca o sa-ti inghete respiratia.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by sandy76 » Wed Jan 28, 2015 1:19 pm

Junior wrote:
exdan wrote:Cine sunt baietii de la Maricon(sa nu-mi explici ca e o franciza si o retea de distributie in fiecare Sector etc)???, daca era calculul facut corect si sfaturile erau corecte, nu mai aveam aceasta discutie.
...asa este ...

- casa este facuta din BCA de 30 cm , cu placa ( tavan ) de 15cm la tavan este polistiren de 3cm ,
- la placa de la pardoseala a fost pus polistiren de 5 cm .
- camerele au inaltimea de 2,5 m.
Maricon ( http://www.maricon.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; ) este o firma de instalatii . furnizoare de centrale de toate felurile , calorifere ...e.t.c.

...ideea initiala si principala este cum sa fac sa nu mai trebuiasca sa alimentez la 2:30 ...
-Prea putin la tavan, mai pune un 30 cm de vata si bagi lemne la 8-10 ore!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:23 pm

Cu geamurile deschise sau inchise sandy? Eu zic ca si mai simplu este sa iti iei o spirala de cupru sa o conectezi la reteaua electrica, o infasori pe un tuberman si te bagi sub o plapuma serioasa...ai si aer cald si caldura...defapt ai o un clopot si aer secundar...


Am glumit destul dar daca ne intrebi pe noi e bine sa faci ce zicem noi daca nu...suna un prieten (maricom, nu-i cunosc si daia le gresesc numele).

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Wed Jan 28, 2015 1:24 pm

Cat a rezultat necesarul de caldura calculat de firma?

Post Reply