Cosuri de fum, condensare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by ciobimar » Thu Dec 27, 2012 8:57 pm

Latest post of the previous page:

Merge fara probleme ...daca al meu are ... diametru de 150mm si il gitui cam trei sferturi din el... si uneori si mai mult... ca ma mir cum functioneaza...baga un burlan flexibil din inox si ai rezolvat problema ...se pot face si pe comanda la citi metri ai nevoie...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Fri Dec 28, 2012 5:24 pm

marioni wrote:Buna si la multi ani,
Salutare, @marioni!
marioni wrote: care ar fi dimensiunea minima a unui cos de fum (diametrul)
In alte parti exista cosuri pentru "sobe" si de 80mm in diametru.
marioni wrote: ..am un cos facut (zidit) lipit de casa din caramida plina cu golul de 125 mm (1/2 cramida) prin care a functionat o centrala murala pe gaz (nu torbo) cca un an (o iarna) si s-a distrus partea superioara din cauza condensului (sa reconstruit dar nu s-a mai folosit de cca 15 ani, am schimbat centrala cu una turbo cu evacuarea scoasa pe geam).
problema este, daca bag un tub metalic de 100-120 mm prin acest gol, as putea folosi acest cos, nu e prea mic diametrul, l-as putea folosi pentru o viitoare centrala zidita din caramida.
@marioni, depinde de debitul de gaze arse "trecute" prin el, dar si de temperatura lor. @Flavius76 undeva la "calcule si iar calcule" a specificat pasii calculelor in "potrivirea" cosului de fum a unei "sobe"..
marioni wrote: cam care ar fi conditiile necesare, deocamdata studiez sa vad ce pot folosi din ce exista.
lungimea cosului existent este de 10,50 m si depaseste cu 0,5 m coama casei.
In afara de cele enumarate de mine mai sus, iti recomand sa si termoizolezi cosul cu minim 5cm de vata rigida.

marioni
junior
Posts: 32
Joined: Wed Sep 19, 2012 7:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by marioni » Sun Dec 30, 2012 5:48 pm

multumesc,
tirajul este bun cred,
mai am un cos tot asa de lung zidit din caramida la fel, dar doar pana in pod, dupa care in pod am pus un tub de azbociment de canalizare de D=20 cm, de 4 m neizolat in care este semineul actual si atuci cind aveam semineul simplu de fonta s caldura se ducea pe cos, in pod era cald de abia puteam tine mana pe el si azbocimentul este gros de cca 2 cm.
acum dupa ce am facut recuperatorul in clopote in pod hornul este rece, nu se simte nimic cu mana, si totusi tirajul este mare, incat cu subarul de cos aproape inchis arde bine cu aer primar doar ce trece prin neetanseitatile de la usa si cenusar. nu am oservat in cele 3 luni de functionare urme de condens la cos prin gurile de vizitare, cel putin deocamdata.

am sa fac si eu toate calculele pt o centrala de zidarie, ma tenteaza teribil centrala lui Ciobimar

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Sun Dec 30, 2012 6:01 pm

marioni wrote:...in pod am pus un tub de azbociment de canalizare de D=20 cm, de 4 m neizolat in care este semineul actual ....azbocimentul este gros de cca 2 cm...... nu am oservat in cele 3 luni de functionare urme de condens la cos prin gurile de vizitare, cel putin deocamdata.
@marioni, prietene, ai mare grija - eu iti recomand cel putin sa-l "invelesti" (in protiunea din pod) in niste vata minerala.
marioni wrote:..am sa fac si eu toate calculele pt o centrala de zidarie, ma tenteaza teribil centrala lui Ciobimar
Doamne Ajuta! :lol: Vreau sa-ti spun din propria experienta : sunt foarte stabile termic.. O incarcatura poate mentine focul si 24 ore (binenteles la putere minima).. :)

marioni
junior
Posts: 32
Joined: Wed Sep 19, 2012 7:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by marioni » Sun Dec 30, 2012 6:05 pm

doamne ajuta,
asa am sa fac
despre cazan mai discutam pe zona de cazane, sa ma lamuresc si eu ce si cum.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Sun Dec 30, 2012 9:39 pm

marioni wrote:...despre cazan mai discutam pe zona de cazane, sa ma lamuresc si eu ce si cum.
Deacord! Asa ar fi mai indicat ca sa nu "deviem" de la Tema topicului. :)

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by sanjuro » Sun Dec 30, 2012 10:54 pm

gioan wrote:domnule lisapet vreau sa va intreb despre soba lui ion creanga de la casa memoriala din humulesti. are plita , cuptor , loc de ceaun, si un turn mare. ala ce e ? e horn , clopot? , fumuri? mi s~a parut deosebita. si t are as vrea sa vad una functionand. scuze daca sunt off topic .
La soba de la Humulesti turnul acela e capatul "ursoacei" , un fel de by pass sau camera de convectie a fumului, unde se accelereaza tirajul, dupa care fumul circula printr-un canal orizontal care traverseaza casa, incalzind-o.
Ursoaica reprezinta unul dintre primele recuperatoare de caldura existente, de o eficienta foarte buna...originea este ruseasca, din zonele de nord, si asigura incalzirea mai multor camere de la un singur focar, cu iesire spre cosul de fum sau direct in pod, unde era "afumatoarea" de carne inainte.
Simplitate, logica, economie, ecologie...si asta acum sute de ani !!!

Vorbind de Badita Ion, maine comemoram 123 de ani de la trecerea spre odihna a celui care ne-a bucurat copilaria cu povestile si basmele sale . Odihna si lumina !

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Mon Dec 31, 2012 6:26 pm

sanjuro wrote:...
La soba de la Humulesti turnul acela e capatul "ursoacei" , ....
Simplitate, logica, economie, ecologie...si asta acum sute de ani !!!

Vorbind de Badita Ion, maine comemoram 123 de ani de la trecerea spre odihna a celui care ne-a bucurat copilaria cu povestile si basmele sale . Odihna si lumina !
Multumesc @sanjuro pentru aceste detalii interesante.
Daca gaseste cineva vre-o poza de la aceasta constructie , rog sa o posteze.

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by gioan » Tue Jan 01, 2013 7:16 pm

multumesc @sanjuro. oare mai sunt pe undeva case cu asemenea sobe in functie? am intrebat aici deoarece m-a uimit legarea atator elemente intr-un singur corp legate la un singur horn. tinand cont ca atunci cand s-a construit nu erau medicamente pentru pneumonie , putem intelege ca soba era un criteriu de viata si de moarte in apararea sanatatii. era secret de meserie atunci constructia lor?

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by sanjuro » Tue Jan 01, 2013 9:45 pm

Mai sunt sobe pe la tara la noi in casele vechi de familii mai cu "dare" (mai instarite : mici negustori, meseriasi...)

Nu stiu cat de multe stiau sobarii pe atunci despre convectie sau radiatie, nici cat le pasa de efectul Coanda sau teoria lui Everett :) ...ucenicii erau luati de mici, daca sobarul nu avea copii care sa ii duca meseria mai departe si invatau meserie inainte de a invata sa citeasca...la fel ca celelalte meserii de la vremea respectiva, era intr-un con de umbra pentru ceilalti membrii ai comunitatii.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Mon Feb 11, 2013 6:26 pm

O intrebare cam dificila: Stie cineva vreo modalitate, formula de calcul pentru determinarea ratei de racire a fumului in cos?
Lucrez la un program de calcul pt cosul de fum si asta cu temperatura in cos nu-mi iese.
Pe la rusi am mai gasit o formula simpla : B / Radical din (Q/1000), B= coef in functie de materialul cosului, Q= puterea focarului, dar nu tine cont si de Δt, adica da aceeasi rata de racire indiferent ca afara sunt -30 grade sau +15 grade.
Am mai gasit niste formule aici, care tin cont si de Δt, dar rezultatele nu sunt bune.
http://www.centrale-termice-gaz.ro/dime ... e-cos.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply