Cosuri de fum, condensare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Mon Feb 11, 2013 6:26 pm

Latest post of the previous page:

O intrebare cam dificila: Stie cineva vreo modalitate, formula de calcul pentru determinarea ratei de racire a fumului in cos?
Lucrez la un program de calcul pt cosul de fum si asta cu temperatura in cos nu-mi iese.
Pe la rusi am mai gasit o formula simpla : B / Radical din (Q/1000), B= coef in functie de materialul cosului, Q= puterea focarului, dar nu tine cont si de Δt, adica da aceeasi rata de racire indiferent ca afara sunt -30 grade sau +15 grade.
Am mai gasit niste formule aici, care tin cont si de Δt, dar rezultatele nu sunt bune.
http://www.centrale-termice-gaz.ro/dime ... e-cos.html" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Mon Feb 11, 2013 6:38 pm

flavius76 wrote:O intrebare cam dificila: Stie cineva vreo modalitate, formula de calcul pentru determinarea ratei de racire a fumului in cos?
Flavius, prietene, nu te supara vreau sa inteleg ce urmaresti ca rezultat? Vrei sa poti "modela" diferite structuri ale peretelui cosului? Sau vrei sa gasesti diferenta intre temperaturile de intrare si iesire din cos?
Din cate imi amintesc Csomi spunea ca deja s-a introdus la ei norma de termoizolare a cosurilor cu minim 5cm de vata bazaltica.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Tue Feb 12, 2013 3:24 pm

Cam greu ce vreau eu, sa obtin un program care sa determine diametrul si inaltimea cosului in functie de diferiti parametri, cum ar fi: rezistenta termica a peretelui, Δt dintre temp gazelor la intrare in cos si temp exterioara, puterea focarului, pierderea de presiune in soba.
Ma gandesc ca racirea gazelor in cos e un factor important in felul cum functioneaza cosul, fiindca in functie de acest aspect se modifica volumul de gaze pe traseul cosului si se modifica si presiunea disponibila.
Cam aici sunt in acest moment, formulele pt calculul racirii gazelor sunt aproximate de mine, nu stiu cat sunt de corecte, aici cred ca ar merge folosite formule cu functie exponentiala, dar nu prea le-am inteles aceste exponentiale.
Programul se afla pe pagina 3 "Cos",rezultatele finale sunt in casutele mari de jos , diametru si inaltime.
Pe pag 2 e un alt mic program care face simulari de temperaturi la limita intre straturi, iar pe pag 1 e cel initial pt sobe.
Cele 3 functioneaza independent, datele nu se importa din unul in altul, iar datele cerute se introduc doar in casutele portocalii, chenar rosu, iar celelalte afiseaza rezultate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by ciobimar » Tue Feb 12, 2013 6:59 pm

http://forum.stovemaster.ru/viewtopic.p ... &&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.stovemaster.ru/download.php?id=393" onclick="window.open(this.href);return false;

marioni
junior
Posts: 32
Joined: Wed Sep 19, 2012 7:23 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by marioni » Wed Feb 13, 2013 1:32 pm

flavius76 wrote: .
poate iti foloseste asta, gasita pe undeva pe net
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Wed Feb 13, 2013 6:15 pm

Multumesc, din pacate arata decat graficul temperaturii in cos, dar nu ne da si formula de calcul, cum au obtinut ei acest grafic.
Singurele formule gasite sunt acestea, dar se pare ca ceva e gresit in formula.
"Teoretic, temperatura gazelor de ardere (Tfy) la o distanta y de sectiunea de intrare in cos se poate determina cu: form.2, si temperatura medie (Tfa) in interiorul cosului este: form. 3, unde K este factorul de racire, U perimetrul intern al cosului (m), C coeficientul de transmitere a caldurii (W/mK,??? :?:) , mf debitul de gaze de ardere (kg/s), cpf caldura specifica (kJ/kgK), Te temperatura externa si Tfi temperatura initiala a gazelor de ardere (K)."
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Wed Feb 13, 2013 6:32 pm

flavius76 wrote:..Singurele formule gasite sunt acestea, dar se pare ca ceva e gresit in formula.
"Teoretic, temperatura gazelor de ardere (Tfy) la o distanta y de sectiunea de intrare in cos se poate determina cu: form.2, si temperatura medie (Tfa) in interiorul cosului este: form. 3, unde K este factorul de racire, U perimetrul intern al cosului (m), C coeficientul de transmitere a caldurii (W/mK,??? :?:) , mf debitul de gaze de ardere (kg/s), cpf caldura specifica (kJ/kgK), Te temperatura externa si Tfi temperatura initiala a gazelor de ardere (K)."
Si mie mi se par aceste formule inaplicabile ... Din cate cunosc eu din termodinamica ar fi doua piste de plecare:
1. tinand cont de regimul stationar (mai simplu, in care temperatarile nu sunt variabile in timp);
2. tinand cont de regimul nestationar (extrem de multe variabile, printre care si timpul).
A doua este demna de o teza de doctorat. :lol:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by Bobo » Wed Feb 13, 2013 8:37 pm

).
A doua este demna de o teza d


Vad ca vreti sa mergeti pina in pinzele albe. Din ce ai mai facut Flavius, si din formulele noi, si ce a mai dat si Andrei poate ca afli.Eu vreau sa aflu altceva mai simplu sau mai complicat pentru mine cum spune Ciobi. In formulele de la cos apare la sfirsitul lor X Pa. Acest Pa este bar sau acceleratia gravitationala ?.... Si mai vreau sa ma lamuriti cind merge soba mai bine atunci cind este presiunea atmosferica joasa sau ridicata.?. Si mai..Cum merg mai bine sobele cu cos mai larg si mai jos sau cu cos mai inalt si mai strimt(lasam eventuale incarcaturi sau relatiile cu coama sau contructiile vecine,presupunind ca nu avem.).Ar fi bine Flavius daca tot o sa reusesti sa arati cam in general cum sa fie cosurile la o soba functie de puterea calorica a focarului, inaltime si suprafata interioara. Ceva formule am pe aici si stas-uri pentru cosuri .Am si formulele noi dupa care lucrezi dar pentru mine este greu sa le pun in aplicare.De la centrale termice am luat luat ca pentru un kw este nevoie de 8 cmp, de fapt asta tu o stii mai bine decit mine.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by ciobimar » Wed Feb 13, 2013 8:58 pm

Sa traiti D-le Bobon....nu va lasati de loc ...sunteti mereu pe val...ne incurajati si pe noi cu asa atitudine ...intodeauna este mai bun cosul mai subtire(dar nu foarte subtire) si mai inalt...odata ca e presiunea atmosferica mai mare acolo sus si trage mai bine ...si pentru ca e ingust ii da si viteza ...pe cind daca e larg se micsoreaza viteza ...

http://mlynok.wordpress.com/2009/11/15/ ... %BB%D0%BE/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mlynok.wordpress.com/2009/11/22/ ... %B8%D1%8F/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://img824.imageshack.us/img824/7651/6ris4.jpg

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Wed Feb 13, 2013 9:07 pm

Andrei wrote:1. tinand cont de regimul stationar (mai simplu, in care temperatarile nu sunt variabile in timp);
Pentru regim stationar calculez si eu, altfel nu o mai scot la capat.
Parametri care s-au luat in calcul in ecuatiile de mai sus sunt buni, adica e cam tot ce trebuie pt o evaluare corecta a scaderii temperaturii, dar cred ca trebuie cumva aranjati altfel in ecuatie, sau unitatile de masura nu sunt corecte, iese exponentul prea mare si rezultatul exponentialei tinde mereu spre 0.

Bobo,
La ce formule te referi cu Pa, la mine in programul de calcul?, in program Pa sunt Pascali pt masurarea presiunii, mai e o notiune la vascozitate Pas, pascali secunda.
Tirajul e mai bun cand pres atmosferica e mare, la nivelul marii merg mai bine cosurile decat pe munte la inaltime.
Tirajul e mai bun daca e cosul mai inalt, dar trebuie o corelatie cu sectiunea, pt a nu avea pierdere de presiune prin frecare prea mare. Daca faci cosul mai larg fara sa cresti si inaltimea, anulezi frecarea in cos, dar tirajul creste doar cu valoarea frecarii care ai anulat-o prin marirea sectiunii.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Wed Feb 13, 2013 9:28 pm

flavius76 wrote:..Parametri care s-au luat in calcul in ecuatiile de mai sus sunt buni, adica e cam tot ce trebuie pt o evaluare corecta a scaderii temperaturii, dar cred ca trebuie cumva aranjati altfel in ecuatie, sau unitatile de masura nu sunt corecte, iese exponentul prea mare si rezultatul exponentialei tinde mereu spre 0.
In cazul regimului stationar ar trebui sa consideram astfel:
1. Pentru o portiune de 1m de cos vom avea temperatura de intrare, temperatura de iesire si debitul de fum;
2. Pentru o portiune de 1m de cos vom avea temperatura interiora, temperatura exteriora si coeficientul de tranfer termic global functie de sectiunea cosului (cu pereti plani sau pereti cilindrici).
Pct.2 ne va ajuta sa stabilim pierderea de caldura prin acea portiune de 1m de cos care va fi egala cu pierderea de caldura al fluxului de fum la traversarea acelei portiuni de 1m.
Deacord?

Post Reply