Cosuri de fum, condensare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Wed Feb 13, 2013 9:28 pm

Latest post of the previous page:

flavius76 wrote:..Parametri care s-au luat in calcul in ecuatiile de mai sus sunt buni, adica e cam tot ce trebuie pt o evaluare corecta a scaderii temperaturii, dar cred ca trebuie cumva aranjati altfel in ecuatie, sau unitatile de masura nu sunt corecte, iese exponentul prea mare si rezultatul exponentialei tinde mereu spre 0.
In cazul regimului stationar ar trebui sa consideram astfel:
1. Pentru o portiune de 1m de cos vom avea temperatura de intrare, temperatura de iesire si debitul de fum;
2. Pentru o portiune de 1m de cos vom avea temperatura interiora, temperatura exteriora si coeficientul de tranfer termic global functie de sectiunea cosului (cu pereti plani sau pereti cilindrici).
Pct.2 ne va ajuta sa stabilim pierderea de caldura prin acea portiune de 1m de cos care va fi egala cu pierderea de caldura al fluxului de fum la traversarea acelei portiuni de 1m.
Deacord?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Wed Feb 13, 2013 10:14 pm

1.Sa luam spre exemplu prima portiune de 1m lungime, incepand de la intrarea fumului in cos. Temp de intrare o cunoastem, sa zicem 200 grade C, debitul de fum la intrare il cunoastem,96,3mc/h(0,0199kg/s).
2. Coeficientul global, e acel K (w/mpK) sau e altul in w/mcK?, K ar fi 0,7w/mpk, diametrul 22 cm.
Cred ca inteleg ce vrei sa zici, sa calculam pierderea prin peretele cosului, iar piererea rezultata am putea-o traduce in asa fel incat sa obtinem temperatura de iesire a fumului. Teoretic ar merge, dar ca sa fie rezultatul exact trebuie sa mergem din aproape in aproape pe portiuni foarte mici de lungime a conductei, si astfel sa ajungem la temp de iesire la capatul cosului, daca la acest rationament te refereai si tu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by user_banat_85 » Wed Feb 13, 2013 10:26 pm

flavius76 wrote:..2. Coeficientul global, e acel K (w/mpK) sau e altul in w/mcK?, K ar fi 0,7w/mpk, diametrul 22 cm.
Da, este acel K sau U [W/(mp K)]. Insa pentru pereti cilindrici se calculeaza intr-un fel si pentru pereti plani se calculeaza asa cum se face si la peretii cladirilor. Nu pot sa ma pronunt daca este 0,7 sau nu.. caci trebuie verificat si astazi nu mai apuc.
flavius76 wrote: Cred ca inteleg ce vrei sa zici, sa calculam pierderea prin peretele cosului, iar piererea rezultata am putea-o traduce in asa fel incat sa obtinem temperatura de iesire a fumului. Teoretic ar merge, dar ca sa fie rezultatul exact trebuie sa mergem din aproape in aproape pe portiuni foarte mici de lungime a conductei, si astfel sa ajungem la temp de iesire la capatul cosului, daca la acest rationament te refereai si tu.
Exact. M-ai inteles perfect. ;)

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Wed Feb 13, 2013 10:44 pm

Sa sti ca si eu eram intrigat cum se calculeaza acest K in cazul peretilor rotunzi, caci suprafata interna difera de cea externa, eu in program l-am calculat luind in considerare doar suprafata interna.
Apripo de metoda de calcul de care ai zis mai sus, am incercat initial si aceasta metoda, dar pentru intreaga lungime a cosului odata, si cred ca din cauza asta nu mi-a iesit, fiindca rata de pierdere se modifica dealungul traseului, atunci am renuntat si am trecut la exponentiale.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by ciine » Wed Feb 13, 2013 11:06 pm

Cred ca e corect numai cu suprafata interna luata in calcul impreuna cu rezistenta termica a materialului care compune cosul, dar pierderile sunt diferite in functie lungimea lui , dar si de mediul prin care e construit.
Pierderile mai mari sunt la baza lui unde temperatura gazelor e mai mare dupa care scade exponential cum arata si graficul celor de la shilde ,sau cum le zice

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Wed Feb 13, 2013 11:36 pm

Graficul mi se pare si mie corect, si e normal ca scaderea sa fie mai acentuata la inceput fiindca Δt e mai mare la inceput, apoi scade si pierderea se micsoreaza, mai scade si volumul gazelor, izolatia si diametrul raman constante. Oameni neseriosi, nu puteau sa puna si formula? :lol:

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by flavius76 » Thu Feb 14, 2013 10:22 am

Se pare ca am gasit greseala din formulele de aici,
viewtopic.php?p=11533#p11533" onclick="window.open(this.href);return false;, capacitatea calorica a aerului trebuia trecuta in J, in loc de KJ, acum rezultatele sunt corecte, surprinzator e ca formula mea folosita in program da rezultate asemanatoare.

Marius gelu
junior
Posts: 1
Joined: Sat May 27, 2017 3:29 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by Marius gelu » Sat May 27, 2017 3:37 pm

Buna ziua! Sunt novice in sobe cu clopote am luat un model de pe air-hot.ru pe care l-am adaptat nevoilor mele! Am dat foc la soba, trage atat pe direct cat si prin clopote! Inrebarea mea este mult temp de 90 grade celsius la iesirea sus pe casa a hornului? Iar a doua intrebare e Cahla e buna sa fie din tabla? Nu pierde caldura prin ea pe horn?

DAN
senior
Posts: 1598
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cosuri de fum, condensare

Post by DAN » Sat May 27, 2017 5:16 pm

Salut,
90 de grade la cos este ok. Cahla pierde si ea temperatura dar nu prea ai din ce sa o faci.

Post Reply