Cos fum elemente ceramice

Moderators: sobe, teracotix

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cos fum elemente ceramice

Post by flavius76 » Mon Jan 05, 2015 10:53 pm

Latest post of the previous page:

Ce diametre si ce preturi are la tubulatura de samota?
Vata minerala este scumpa fiindca probabil e tipul care rezista la temp mare, cea de constructii nu rezista decat pana la 200 grade conform fisei tehnice, fara a pierde proprietatile mecanice.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cos fum elemente ceramice

Post by Victorine » Tue Jan 06, 2015 9:57 pm

Eu l-am facut in urma cu ... 3 ani cred... tub samota 180 mm interior. Aveau si diametre mai mici si mai mari. Cumparate de la italroman, am fost pana la Oradea dupa ele, iar elementele de manta cu sectiune patrata le-am gasit in Timisoara la un depozit de materiale de constructii, le vindeau ca elemente de cos, daca iti vine sa crezi... si cam atat despre profesionalismul comerciantilor, vindeau doar o parte dintr-un sistem, si anume mantaua, ca sa legi un cazan atmosfric care scoate si 300 grade pe cos. Ma rog... din pacate nu mai stiu pretul,
insa am iesit foarte bine, racordul Y e ceva mai scump. Am luat si un sac de adeziv de la ei. Poti suna sau scrie e-mail si sa intrebi. Sunt foarte multumit de cos, trage bine, se curata usor, mi-am cumparat perie si baghete flexibile care se insurubeaza si il curat regulat, de 2 ori pe sezon Ca sa stau linistit, singur.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Cos fum elemente ceramice

Post by tonyst » Tue Jan 06, 2015 10:15 pm

flavius76 wrote:Ce diametre si ce preturi are la tubulatura de samota?
Vata minerala este scumpa fiindca probabil e tipul care rezista la temp mare, cea de constructii nu rezista decat pana la 200 grade conform fisei tehnice, fara a pierde proprietatile mecanice.
Te rog Flavius hai sa deschidem un topic cu MAteriale refractare : furnizori , caracteristici tehnice , preturi , concluzii , detalii si tot ce constatam legat de ele .Am sa plec ex, chiar de la factura proforma pusa de mine si adaug concluzii si constatari , dar vor fi toate la un loc . multumesc.
Nu am inteles cine are tubulatura refractara ..italroman si parca la Oradea

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cos fum elemente ceramice

Post by cheluakame » Tue Jan 06, 2015 11:03 pm

Victorine wrote:@ cheluakame
Sunt total de acord cu cele spuse, si chiar te felicit pentru alegerea facuta.

Ideile respective sunt cam de acum 2 ani cand gandurile imi erau cu totul altele.

Elementele respective, erau totusi destinate canalelor de fum. Care este diferenta nu pot spune.

Cert este ca si pe atunci, si pe acum tempratura pe cos nu era o problema caci nu ating 170-180, maxim 200*C decat in faza de incalzire a cosului, in rest merg pe la 130-140*C.

Insa este evident ca alegerea facuta de tine este una superioara si pe care o recomand si eu.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cos fum elemente ceramice

Post by Victorine » Wed Jan 07, 2015 9:45 pm

@ tonyst, ai inteles bine. Ei au toate elementele mentionate, insa cum am folosit la transport loganul din dotare, am ales sa iau mantaua din orasul in care locuiesc. Or mai fi si alti comercianti in tara ai produselor de la Landini. Mi-au placut tuburile lungi de 500 mm. Imi pare rau ca nu am folosit perlit la vremea aceea, insa cosul functioneaza bine si asa.

Post Reply