cosuri de fum

Moderators: sobe, teracotix

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cosuri de fum

Post by admin_1234 » Fri May 30, 2014 12:32 am

Latest post of the previous page:

http://www.youtube.com/watch?v=OYQC0VMXSxM

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: cosuri de fum

Post by gi0 » Tue Sep 15, 2015 11:04 pm

Ieri si azi am pregatit cazanul si cosul pentru iarna .
Am curatat filtrul dintre cazan si puffer , ma mir ca se mai incalzea boilerul , filtrul era colmatat complet . Cazanul nu a fost o problema , s-a curatat relativ usor .
Cosul in schimb era infundat cam pe jumatate din diametru pe doua portiuni . Prima portiune chiar deasupra intrarii racordului de la cazan in cos , acolo este o iesitura ca o streasina care impiedica ploaia sau condensul sa se scurga in racord . A doua zona obturata , dar mai putin , undeva aproape de iesirea din cos .
Din cos am scos cam patru galeti si jumatate si din racordul elastic putin peste o galeata . Am fost totusi norocos ca depunerea s-a curatat usor cu peria de cos , de jos in sus . Depunerea era arsa si s-a desprins toata dupa cateva perieri . Banuiesc ca s-a aprins cosul de la temperaturile pe care le are Viadrus la intrarea in cos . Acum cosul este ca si nou .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cosuri de fum

Post by christi40 » Wed Sep 16, 2015 8:11 pm

Gio, nu stiu de cat timp n-ai mai curatat cazanul si cosul!!! Eu ar trebui sa fiu fericit, caci din doua sobe , intr-un singur sezon nu stiu daca am "recoltat " o galeata, din fumuri si cosuri, iar in una din ele am ars cu preponderenta carbune de calitate inferioara.
La cazan nu stiu cum va fi... chiar am montat termometru pe cos si ma gandesc serios sa gasesc metoda de utilizare prin care sa nu scad prea mult temp gazelor evacuate.


A, la soba ce a functionat pe carbune, tubulatura metalica interioara a fost oxidata/macinata aproape in totalitate, era de asteptat (chiar de dorit!!) dar nu asa repede.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: cosuri de fum

Post by CasaMeaEficienta » Sat Nov 02, 2019 8:16 pm

Cos de fum facut cu simt de raspundere pentru o centrala Atmos cu ardere inversa.
Cred ca e un alt stil de zidit ca intre caramizi nu prea e mortar.
Am astupat rosturile cu adeziv flexibil si am tencuit.
Pentru ca nu sunt bani pentru izolarea cosului am recomandat sa se dea un var alb in eventualitatea unei fisuri sa fie mai repede reperat firul de fum.
Nu am poza dupa ce am tencuit :-(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: cosuri de fum

Post by CasaMeaEficienta » Thu Nov 14, 2019 2:36 pm

Cos neizolat, foc aprins cu cauciuc, 25-30 litri de depuneri (gudron in principal).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply