cosuri de fum

Moderators: sobe, teracotix

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: cosuri de fum

Post by ciobimar » Mon Jun 10, 2013 10:31 pm

Latest post of the previous page:

Exact Dane ...doua tevi una in celalta de aceiasi lungime de la centrala pana la cos...una de 250 ce iese din cos exteriorul si cea de 180 din centrala interiorul si intre ele vata...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: cosuri de fum

Post by tonyst » Mon Jun 10, 2013 11:35 pm

ciobimar wrote:Exact Dane ...doua tevi una in celalta de aceiasi lungime de la centrala pana la cos...una de 250 ce iese din cos exteriorul si cea de 180 din centrala interiorul si intre ele vata...
Din trei idei trebuie sa iasa una buna , multumim

Tudor32
junior
Posts: 24
Joined: Fri May 10, 2013 2:38 pm
Location: Resita
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cosuri de fum

Post by Tudor32 » Tue Jun 11, 2013 8:06 pm

vata bazaltica sau pisla ceramica?
...
m-am edificat :) vata bazaltica rezista
Cred ca varianta cu teava in teava si intre vata bazaltica este cea mai comoda/rapida solutie.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: cosuri de fum

Post by tonyst » Wed Jun 12, 2013 8:42 pm

Tudor32 wrote:vata bazaltica sau pisla ceramica?
...
m-am edificat :) vata bazaltica rezista
Cred ca varianta cu teava in teava si intre vata bazaltica este cea mai comoda/rapida solutie.
Vezi ca ai o recomandare mai in urma , intre metal si tubul de samota" snur din fibra ceramica, minim fi 6 mm.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cosuri de fum

Post by phoenix » Fri Sep 06, 2013 2:55 am

Cum se face un mortar pentru cos? Sa pun in casa doar argila si nisip sau sa pun ciment si nisip si var? Pot sa renunt la var?

Am luat niste elemente de cos de fi 140 (interior) si o sa fac un cos de vreo 3 metri.Mi se par cam fragil elementele dar sper sa nu cada.

La mortar nu e pericul sa se crape cimentul de la temperatura? Eu sper sa nud epaseasca fumul 200 de grade dar totusi care este componenta mortarului pentru o soba?

Sau mai merge doar multibat nisip si apa?

1 portie ciment, 2 portii var, 4 portii nisip, si apa cat cuprinde- pentru mortarul cu var
sau
10 galeti nisip (galeti de 10 litri) la un sac de Multibat.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cosuri de fum

Post by ciine » Fri Sep 06, 2013 10:09 am

Dane te duci frumos si cumoeri adeziv flexibil de la Adeplast, AFN se numeste. Acesta rezista la temperaturi de 100grade (asa zice producatorul) dar in relitate tine mult mai mult , peste 200grade incercat de mine si pe care nici o data nu le vei avea .Elementele le lipesti cu acesta in strat subtire sub 2mm.
Oricum trebuie sa bagi burlan la interior izolat cu vata si asta o sa fie mai dificil.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cosuri de fum

Post by phoenix » Fri Sep 06, 2013 10:38 am

Aoleo...de ce sa mai bag burlan? Ziceam ca o sa pun izolatie in exteriorul caramizilor...Nu rezista caramizile la fum?
Haide ciine spune ca se poate si fara burlan in interior...nu fii caine...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cosuri de fum

Post by user_banat_85 » Fri Sep 06, 2013 10:47 am

dan wrote:.. Ziceam ca o sa pun izolatie in exteriorul caramizilor...Nu rezista caramizile la fum?
Merge si termoizolat pe exterior cu placi rigide de vata.. ;)

In afara de asta, daca este inalt, ti-as recomanda sa-l si asiguri static cu 4 corniere puse pe colturi si prinse intre ele.. Peste care vei pune vata si vei da cu glet peste plasa..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cosuri de fum

Post by phoenix » Fri Sep 06, 2013 10:57 am

Eeee...ce frumos vreti voi...nu o sa aiba decat vreo 2.40 metri cel care iese din pod pana afara iar peste acoperis iese 60 de cm...ma gandeam chiar sa-i fac afara(ce iese din pod) un paralelipiped din tabla care sa tina si izolatia intre cos si tabla...iar in pod...cred ca nu va pun poze ca oricum o sa iasa urat.

caramida este de fi 140...n-am stiut ca mai vrea si burlan in interior si din acest motiv ma gandeam sa reziste la temperaturi.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cosuri de fum

Post by ciine » Fri Sep 06, 2013 11:51 pm

Stii care e chestia cu elementele acelea ,
-au inertie termica foarte mare si intrucat tu ai temperatura mica pe cos , apare condensul , caramida e poroasa se imbiba cu gudron si miroase urat .
Eu personal ma confrunt cu asa ceva si trebuie sa pun burlan izolat in acele elemente pt a scapa de condens si respectiv mirosul acestuia.
-ai de cistigat cu un burlan de inox prin cresterea tirajului foarte mult si astfel te va avantaja in cazul usii tale care nu e etansa , o sa ai aspiratie prin toate crapaturile.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cosuri de fum

Post by phoenix » Fri Sep 06, 2013 11:58 pm

Ohooo...ciine...esti tu o minune de om da o sa te ascult peste vreun an doi.cand o sa am bani :)
Fac atunci soba din inox...fac si gemauri de inox...
Caramizile m-au costat 1 milion...fac alt cos cand se impute...n-am bani atsa e...oricum soba e cel mai bun lucru din casa...trebuia sa fac si usa la cat te-am batut la cap...dar n-am reusit sa fac mai nimic anul asta...

Post Reply