Despre un cos de fum

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_63 » Sun Aug 05, 2012 10:22 pm

Latest post of the previous page:

Victorine wrote:Sper ca punctele de suspensie nu insemne ca ai impresia ca ti-ai batut gura de pomana, nici pe departe, interventiile tale mi-au fost de folos si-ti multumesc! Insa am un buget limitat si am ambitia sa ma incadrez in suma asta chiar daca ar fi sa-l fac din caramida presata (plina)...desi cred ca o sa gasesc alta solutie. Va tin la curent cu evolutia cosului meu, pana atunci sunt binevenite orice alte experiente personale.
Nu, nici decum , punctele, au fost pt ca la urma am realizat ca este vorba de bugetul limitat :)
Si eu sper ca aceste informatii vor fi folositoare si altora, ori cum asteptam informatii cu evolutia cosului, asa macar vad si eu ce posibilitati sint pe piata din Ro si in acest domeniu.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sun Aug 05, 2012 10:53 pm

Bun, referitor la mortarul folosit la inzidire, am urmatoarele 2 variante deocamdata: adezivul refractar care se gaseste la sac in comert, inclusiv cel furnizat de helios s.a. la care se face un adaos de 20% ciment sau clasicul ciment:var:nisip = 1:1:3. Ceva pareri?

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Mon Aug 06, 2012 8:01 pm

Am mai fost azi pe la cei cu elementele de cos de la Landini si am gasit unul care avea o margine sparta, asa ca am putut observa mai bine compozitia, are o proportie destul de mare de granule din argila expandata sub forma sferica.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Tue Aug 07, 2012 3:14 pm

Ar fi o solutie daca m-as ridica de la soclu cu 1,5-2m zidarie din caramida groasa de samota si apoi as continua cu elemntele mai sus mentionate (cele din beton cu argila expandata)?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_63 » Wed Aug 08, 2012 6:51 am

Victorine wrote:Ar fi o solutie daca m-as ridica de la soclu cu 1,5-2m zidarie din caramida groasa de samota si apoi as continua cu elemntele mai sus mentionate (cele din beton cu argila expandata)?
Atunci cum ar fi ?, sectiune interioara la inceput patrata, cu caramida de samota, si tot cu patrar s-ar continua? Si la cosuri, formele circulare interioare sint mai avantajoase, daca se poate alege.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Wed Aug 08, 2012 1:59 pm

La inceput sectiunea interioara ar fi intr-adevar patrata, iar apoi s-ar continua cu circulara. Insa nu stiu ce sa cred despre solutia aceasta cu materiale avand caracteristici diferite (mai cu seama coeficientul de dilatare termica), cred ca ridica anumite dificultati la zidire si apoi in timpul exloatarii... O alta solutie ar fi tubarea elementelor din beton si argila expandata cu elemente din samota, macar pe o inaltime de cca. 2m.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Despre un cos de fum

Post by ciobimar » Wed Aug 08, 2012 9:58 pm

Buna seara D-le Victorine...noi am mai discutat despre cos ,...si ma tot gindesc la varianta tub flexibil de inox..cochilii de vata ..si boltari de caramida la exterior(eventual taiati in doua sa-i putem zidi)...pe la rusi vad frecvent aceste combinatii....cu respect ,Ciobi
http://img32.imageshack.us/img32/9478/tue239.jpg

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Fri Aug 10, 2012 9:51 am

M-am hotarat in cele din urma sa cumpar tuburi de samota de 50 cm inaltime si diametru interior/exterior de 20/24 cm pe care sa le introduc in boltarii de beton usor (cu argila expandata in compozitie) cu sectiune interioara patrata de 25x25cm, ambele de la Landini SPA. Voi folosi si kitul de lipire a tuburilor de la ei. Intre cele doua elemente va fi inchis un strat izolator de aer, eventual acest spatiu il voi umple cu perlit sortul 0-2mm, dar nu neaparat. Avand in vedere compozitia boltarilor, pentru inceput cred ca voi lasa cosul asa, ca sa observ daca apare condens si daca va fi necesar il voi izola cu vata minerala bazaltica fie lipita direct cu adeziv, spacluita si finisata cu vopsea decorativa, fie in schelet de profile de 5 cm si finisat exterior cu placi rigips/ betonyp. Costuri:
- element tubular samota diam. int. 20 cm = 75 lei (11 bucati)
- element samota cu racord centrala = 186 lei (1 bucata)
- boltar sectiune patrata 25x25 = 25 lei (24 bucati)
- kit adeziv samota 28 lei sac 5kg (2 saci)

Total = 1667 lei

Singura problema ar fi ca boltarii ii gasesc in Timisoara, insa tuburile si kitul nu le-am gasit decat in Oradea, deci se mai adauga si costul transportului vreo 500km...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 7:50 pm

Victorine wrote:M-am hotarat in cele din urma ..
Doamne Ajuta! :)

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sat Aug 11, 2012 7:58 pm

Bun, deci m-am intors de la Oradea cu tuburile de samota si kitul de lipit, mai raman boltarii pe care ii iau de-aici din Timisoara si daca totul merge bine saptamana viitoare ma apuc de lucru! :) O sa arate exact ca si in pozele puse de csomi pe pagina anterioara. Aerul inchis intre elementele de samota si boltari o sa fie cel care are rolul izolator la mine, vata minerala caserataa cu aluminiu costa undeva la 80-90 lei/m liniar!!!! Sau, daca gasesc perlit la un pret accesibil o sa umplu spatiul respectiv cu granule de perlit sortul 0-2mm.
Last edited by Victorine on Sat Aug 11, 2012 8:05 pm, edited 1 time in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Despre un cos de fum

Post by ciobimar » Sat Aug 11, 2012 8:04 pm

Sa traiti ,pot sa va intreb daca la tuburile de samota nu au si dimensiuni mai mici la interior...cu respect Ciobi

Post Reply