Despre un cos de fum

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Despre un cos de fum

Post by ciobimar » Sat Aug 11, 2012 8:04 pm

Latest post of the previous page:

Sa traiti ,pot sa va intreb daca la tuburile de samota nu au si dimensiuni mai mici la interior...cu respect Ciobi

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 8:23 pm

Victorine wrote:...vata minerala caserataa cu aluminiu costa undeva la 80-90 lei/m liniar!!!!
Nu cred ca vata caserata isi are aplicatia potrivita acolo. Parerea mea. :)

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sat Aug 11, 2012 10:20 pm

Am uitat sa mentionez ca am ales pana la urma varianta pe 16cm diametru interior cu racord spre centrala de 18cm. Cazanul meu e declarat ca ar avea o putere de 20 kW pe lemn, ceea ce inseamna ca la diamtrul acesta al cosului inaltimea va fi cam la limita, conform tabelului furnizat de csomi. Insa daca va fi necesar, o sa-l mai inalt cu un tronson de 1m din inox. Pretul tuburilor a fost de 55 lei/buc si 160 piesa de racord la centrala. Boltarii costa 22 lei/buc. Pana acum, grosso-modo ajung la cca. 1300 lei/ 6 m liniari cos. Se mai adauga adezivul, izolatia, terminatia din inox, etc.

Referitor la remarca lui Andrei legata de vata caserata cu aluminiu, ei au un sistem foarte similar cu cel binecunoscut de la Schiedel: canal de fum interior de samota invelit intr-o cochilie de 3 cm grosime de vata minerala caserata cu aluminiu, totul invelit in mantaua din beton usor cu granulatie de argila expandata.Insa cum spuneam, vata aia e FARTE scumpa! Asa ca eu aleg un inlocuitor mai ieftin: aer sau perlit.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 10:41 pm

Victorine wrote:Referitor la remarca lui Andrei legata de vata caserata cu aluminiu, ei au un sistem foarte similar cu cel binecunoscut de la Schiedel: canal de fum interior de samota invelit intr-o cochilie de 3 cm grosime de vata minerala caserata cu aluminiu, totul invelit in mantaua din beton usor cu granulatie de argila expandata.Insa cum spuneam, vata aia e FARTE scumpa! Asa ca eu aleg un inlocuitor mai ieftin: aer sau perlit.
Am inteles acum, ca producatorul foloseste o cochilie din vata minerala cu folie din aluminiu... Dar eu nu inteleg rostul acelei folii de aluminiu. Schiedel nu foloseste folia de aluminiu.. deaceea nu ma dumeresc care ar fi rostul acelei folii? Si folia banuiesc ca este pe partea din exterior, adica pe diametrul mai mare..
In structuri formate din mai multe straturi termoizolante cu permiabilitate diferita la penetrarea de vapori, de regula se pune bariera contra migrarii acestora care reprezinta o folie subtire de metal, dar la cos sa pui asa ceva nu-i gasesc logica? Mai ales daca este pe partea diametrului mare.. asta ar insemna ca daca acei vapori migreaza (condens, etc.) ei se opresc in vata, pana in bariera?.. :?

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sat Aug 11, 2012 10:48 pm

Ideal ar fi ca punctul de roua sa nu se situeze in stratul de izolatie din jurul canalului de fum, nu-i asa Andrei? :) Insa data fiind distributia temperaturilor de la interior spre exterior in cazul unui astfel de cos de fum, si diferentele foarte mari de temperatura, e posibil sa apara vapori, tocmai de aceea unii producatori au aplicat ventilarea acestui spatiu. Eu cred ca rolul foliei de aluminiu este acela de a reflecta si mentine caldura spre axul cosului pentru a favoriza tirajul si eventual pentru a proteja mantaua exterioara de temperaturi excesive.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 10:58 pm

Victorine wrote:Ideal ar fi ca punctul de roua sa nu se situeze in stratul de izolatie din jurul canalului de fum, nu-i asa Andrei? :)
Asa este..
Victorine wrote:Insa data fiind distributia temperaturilor de la interior spre exterior in cazul unui astfel de cos de fum, si diferentele foarte mari de temperatura, e posibil sa apara vapori, tocmai de aceea unii producatori au aplicat ventilarea acestui spatiu.

Si cu asta sunt deacord..
Victorine wrote:Eu cred ca rolul foliei de aluminiu este acela de a reflecta si mentine caldura spre axul cosului pentru a favoriza tirajul si eventual pentru a proteja mantaua exterioara de temperaturi excesive.
Aici am dubii.. daca scopul foliei ar fi de a reflecta caldura, atunci aceasta folie trebuie sa nu retina vaporii, ci sa-i lasa sa treaca..spre interstitiile celea de ventilare, asa cum este, spre exemplu folia anticondens de sub invelitoarea acoperisului.. Daca o fi asa.. atunci este "in regula".
Am atras atentia asupra acestei folii pentru ca cei ce fac ceva in regie proprie sa nu o confunde cu bariera contra vaporilor..

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_63 » Mon Aug 20, 2012 12:53 pm

csomi wrote:[Tubulatura din otel inoxidabil pt cosuri la noi se fabrica la comanda, la diametrul dorit, chiar si de forma ovala daca este nevoie...
Am gasit si citeva imagini, in arhiva... ;)

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sat Aug 25, 2012 10:28 pm

OK, cosul e ridicat, e drept :) si etans... Insa m-am impotmolit la dolia de protectie impotriva apei meteorice. Orice sfat e bine venit! Multumesc!

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_63 » Sun Aug 26, 2012 4:34 am

Victorine wrote:OK, cosul e ridicat, e drept :) si etans... Insa m-am impotmolit la dolia de protectie impotriva apei meteorice. Orice sfat e bine venit! Multumesc!
Oare este nevoie de protectia apei de ploaie? Cit avantaj avem cu un astfel de "capac", mai ales daca este din metal care se afla la 10-15 cm de gura de evacuare a cosului(daca despre asa ceva vorbim)? O astfel de palarie nu este o sursa de condens? Mie cind mi se ofera astfel de elementi le multumesc frumos, nu le cer. Se pot studia cosurile Schidel sau Leier cum sint rezolvate, nimic in plus...

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sun Aug 26, 2012 1:53 pm

Pai nu la palarie ma refeream, sunt de aceeasi parere ca nu este necesara si nu o sa pun. Ma refeream la dolia de inchidere cu invelitoarea, care in cazul meu e tigla. Sa izolez doar cu mortar sau sa confectionez o dolie din tabla? Pentru aceasta din urma as fi recunoscatori pentru sfaturi, solutii, imagini, etc. Din ce am gasit pe net exemplele sunt pentru cosuri din caramida si acoperisuri cu tabla sau cu sindrila, iar doliile sunt prefabricate. Mai exista si varianta din plumb, care e maleabil si se poate forma prin bataie cu un mai din lemn, dar nu cred ca se pune problema. Cel mai simplu cred ca ar fi sa tencuiesc zona din jurul cosului cu un mortar.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 9:10 pm

Victorine wrote:... Ma refeream la dolia de inchidere cu invelitoarea, care in cazul meu e tigla. ....sa confectionez o dolie din tabla? Pentru aceasta din urma as fi recunoscatori pentru sfaturi, solutii, imagini, etc. ....Mai exista si varianta ... Cel mai simplu cred ca ar fi sa tencuiesc zona din jurul cosului cu un mortar.
Ideal este sa realizezi o dolie din tabla de Aluminiu subtire.. sa o pliezi ca pe un origami fara nici o imbinare a decupajelor.. Dar asta necesita un pic de imaginatie..Eu asa mi-as face..
Daca tigla este de beton sau ceramica si cosul are invelis de beton - varianta doi ar fi - sa lipesti niste carton bituminos cu arzatorul (ca si cum se fac hidroizolatiile pe balcoane si terase)..
Exista si varianta cu umplere a liniei de intersectie cu beton... insa aceasta varianta nu este cea mai stralucita.. dar ar putea sa "mearga" "o vreme". :)

Post Reply