Despre un cos de fum

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 9:10 pm

Latest post of the previous page:

Victorine wrote:... Ma refeream la dolia de inchidere cu invelitoarea, care in cazul meu e tigla. ....sa confectionez o dolie din tabla? Pentru aceasta din urma as fi recunoscatori pentru sfaturi, solutii, imagini, etc. ....Mai exista si varianta ... Cel mai simplu cred ca ar fi sa tencuiesc zona din jurul cosului cu un mortar.
Ideal este sa realizezi o dolie din tabla de Aluminiu subtire.. sa o pliezi ca pe un origami fara nici o imbinare a decupajelor.. Dar asta necesita un pic de imaginatie..Eu asa mi-as face..
Daca tigla este de beton sau ceramica si cosul are invelis de beton - varianta doi ar fi - sa lipesti niste carton bituminos cu arzatorul (ca si cum se fac hidroizolatiile pe balcoane si terase)..
Exista si varianta cu umplere a liniei de intersectie cu beton... insa aceasta varianta nu este cea mai stralucita.. dar ar putea sa "mearga" "o vreme". :)

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Mon Aug 27, 2012 10:29 pm

Multumesc pentru sfaturi, astazi am facut inchiderea cu acoperisul folosind mortar. Dupa ce se intareste, zilele urmatoare o sa vin deasupra cu folie bituminoasa lipita cu arzatorul si o sa-i dau o tencuiala decorativa structurata.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 10:52 pm

Victorine wrote:Multumesc pentru sfaturi, astazi am facut inchiderea cu acoperisul folosind mortar. Dupa ce se intareste, zilele urmatoare o sa vin deasupra cu folie bituminoasa lipita cu arzatorul si o sa-i dau o tencuiala decorativa structurata.
E, asa Da!

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by user_banat_63 » Tue Aug 28, 2012 1:27 am

Victorine wrote:Multumesc pentru sfaturi, astazi am facut inchiderea cu acoperisul folosind mortar. Dupa ce se intareste, zilele urmatoare o sa vin deasupra cu folie bituminoasa lipita cu arzatorul si o sa-i dau o tencuiala decorativa structurata.
Poate este deja prea tirziu... nu stiam cum sa explic si nici timp nu prea am avut.Am facut citeva imagini cum am rezolvat eu in unele cazuri, cu profil de tabla zincata din care am decupat 4 elementi care i-am prins cu nituri intre ele. La elementii de sus si de jos latura verticala se indoaie la unghiul corespunzator. Partea de sus si lateralele sint acoperiti cu tigle, elementul de jos este trecut peste tigle.

https://picasaweb.google.com/1116307609 ... TablaPtCos#

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Tue Aug 28, 2012 8:55 pm

Multumesc mult csomi ca te-ai deranjat sa faci schita si cred ca le va fi de folos si celorlalti colegi, poate chiar si mie (sper ca nu mai devreme de cativa ani, poate cand schimb si tigla...). Dupa cum am scris mai sus eu am adoptat o sulutie clasica, cea cu mortar, pe care sper sa o ameliorez putin cu folia bituminoasa.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Despre un cos de fum

Post by ciobimar » Thu Aug 30, 2012 10:32 pm


Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Thu Aug 30, 2012 11:13 pm

Râsu' - plânsu' :) ...

Nu am reusit sa fac hidroizolatia cu folie bituminoasa armata, sunt prea multe neregularitati... O sa iau o suspensie bituminoasa care se aplica prin pensulare in straturi de 3 mm grosime si se poate arma cat produsul este crud cu plasa de fibra de sticla. Astea se folosesc la hidroizolarea fundatiilor. Se gasesc din fericire si in cantitati mai mici, 1-5 kg.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by Victorine » Sun Sep 02, 2012 8:43 pm

OK, am definitivat si hidroizolatia cu ajutorul unui produs pensulabil pe baza de bitum si cauciuc aplicat generos peste care am presarat nisip. Arata bine si acum stau linistit in privinta ploii. Cosul e gata. Pana cand oi avea bani si de termoizolatie :( pentru ca o aveam in plan. dar sper ca perna de aer dintre tuburile de samota si boltari, plus materialul izolator din care sunt facuti boltarii sa faca treaba cu brio pana atunci. Revin cu impresii la iarna. Sper sa nu fie negative...

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by el_nynyo » Tue Jan 22, 2013 11:41 pm

Sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva pe acest topic chiar daca nu s-a mai scris de anul trecut din vara.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea.....cosul de fum chiar trebuie sa depaseasca coama casei?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre un cos de fum

Post by phoenix » Wed Jan 23, 2013 12:03 am

Eu iti recomand minim 40 de cm deasupra coamei casei. Am facut toate experimentele posibile si dupa ce am un 50 de cm nu mai am pb cu vantul. Depinde foarte mult si panta care o ai la acoperis si cat de departe este cosul de coama casei.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre un cos de fum

Post by el_nynyo » Wed Jan 23, 2013 8:03 am

De aceea intreb de inaltimea cosului de fum pentru ca s-ar putea sa pun o teracot intr-o camera si atunci cosul de fum daca trebuie sa il fac mai inalt de coama casei , ar trebui sa aiba afara cam 4 metri.
Este undeva vreo metoda de calcul in functie de unghiul acoperisului?

Post Reply