Cos de fum pentru soba 5kw

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by user_banat_85 » Tue Jul 16, 2013 3:02 pm

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Ce rol are orificiul de langa cos? Admisia de aer?
Producatorul l-a creat in principiu pentru ventilatie. :) Dar, poate fi si pentru admisie aer sau pentru rigidizare cum a mentionat @ciine.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by Razvan » Tue Jul 16, 2013 3:46 pm

Daca aveam bani de asteaaa :cry: hmmmm ce bine era.... asa o sa-l fac cu caramida de la demolari si izolatie vata bazaltica de fatada.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by Razvan » Sun Aug 04, 2013 8:58 am

Ca tot vorbeam la sectiunea sobei de BCA ca material izolant, nu s-ar putea izola cosul de fum cu 50-75mm de BCA ca ar fi o varianta mai ieftina fata de vata bazaltica de fatada?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by flavius76 » Sun Aug 04, 2013 2:35 pm

Ca echivalenta a conductivitatii, 20cm BCA fac cat 5cm de vata, dar conform unor simulari, care nu stiu cat sunt de exacte, doar vata impiedica aparitia condensului in structura, bca-ul arata ca face condens in structura sa, deasemenea prezenta foliei de aluminiu pe vata e un factor care contribuie la aparitia condensului.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by cheluakame » Sun Aug 04, 2013 2:55 pm

Depinde de ce fel de bca folosim.
Daca alegem Ytong A+ D 0.4, are un coeficient de conductivitate de 0.096 w/mK (cam de 3 ori mai mult decat vata minerala de fatade).

@Flavius, condensul in interiorul structurii nu prea se aplica in cazul cosurilor, caci tot este scos vertical. Pe noi ar trebui sa ne intereseze ca pierderea prin peretii cosului sa fie cat mai mica, astfel incat peretii interiori ai acestuia sa ramana calzi pentru a nu permite vaporilor sa condenseze pe ei.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by Razvan » Sun Aug 04, 2013 7:08 pm

Pana la urma raman tot la vata de fatada :( , sa vad eu soba gata si la sfarsit gasesc eu bani si pentru asta. ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by phoenix » Sun Aug 04, 2013 7:32 pm

Nu stiu ce spune Florin de bca dar cred ca materialele cu calitati izolatoare sunt cel putin comparabile la pret. In aceste conditii nu faci economie pentru ca BCA-ul are si o anumita capacitate portanta si deci o sa fie mai scump la aceeasi calitate de izolare. In conditiile astea nici nu cat sa ma asigur pentru ca stiu ca am dreptate...
Daca BCA-ul , de care spune Florin ca izoleaza mai bine, nu are de ce sa faca condens pentru ca dupa definitia coeficientului lambda o sa avem aceeasi calitate si deci nu o sa faca condens dar banul e altul.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by Razvan » Sun Aug 04, 2013 9:12 pm

Da, Dane, asa este, cu BCA trebuie 18cm de izolatie nu 6 cat ar fi vata si iese la fel la pret, dar una e sa lipesc 18cm pe cos si una e 6cm.
Deci raman la vata de fatada.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by flavius76 » Sun Aug 04, 2013 9:14 pm

Faza cu condensul e in functie de permeabilitatea la vapori si temperatura in strat, daca materialul nu lasa vaporii sa treaca face condens in anumite conditii, de exemplu, daca izolezi cu polistiren in loc de vata face condens in anumite conditii, deasemenea daca pui o folie peste vata la exterior, face condens vata, fiindca nu mai trec vaporii la fel de bine.
Despre BCA, poate a fost introdus gresit in program permeabilitatea, fiindca programul il arata cu permeabilitate mai proasta decat caramida, poate are porii inchisi si atunci e explicabil.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by Razvan » Sun Aug 04, 2013 9:20 pm

Oricum ar fi cu permeabilitatea tot vata ramane pt ca are grosimea mai mica si ii trebuie sprijin mai putin (fac o buza in zidarie in exteriorul cosului de 6cm in pod pana la iesirea prin tabla). La 18 cm e mai greu de realizat sprijinul .

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cos de fum pentru soba 5kw

Post by cheluakame » Sun Aug 04, 2013 9:31 pm

flavius76 wrote:Faza cu condensul e in functie de permeabilitatea la vapori si temperatura in strat, daca materialul nu lasa vaporii sa treaca face condens in anumite conditii, de exemplu, daca izolezi cu polistiren in loc de vata face condens in anumite conditii, deasemenea daca pui o folie peste vata la exterior, face condens vata, fiindca nu mai trec vaporii la fel de bine.
Despre BCA, poate a fost introdus gresit in program permeabilitatea, fiindca programul il arata cu permeabilitate mai proasta decat caramida, poate are porii inchisi si atunci e explicabil.
Flavius, sunt constient de ceea ce spui, eu ma refer ca in cazul cosului, treaba cu permeabilitatea sta putin diferit.
Incerc sa atasez un desen pentru a fi putin mai explicit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply