Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 2:38 pm

Buna ziua! Bine v-am gasit! Exista vreo distanta minima intre centrala termica si cosul de fum pentru a nu exista pericolul de a lua foc cosul? La mine, distanta este undeva la 30 cm si trebuie sa merg cu tirajul deschis la 30% in spatele centralei ( un ferolli cu ardere normala). Altfel, flacara iese pe cos si datorita depunerilor de pe cos, cu toate ca este izolat, se aprinde imediat....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 2:42 pm

Bine ai venit!
E ciudat sa iasa focul pe cos...noi aici suntem obisnuiti cu fum de 60-70 de grade la intrarea pe cos sau cat vrem sa crestem temperaturam micam de un suber,si tu ai flacari...Nu mai are rost sa te intreb ce temperatura ai pe cos. Cred ca producatorul cazanului trebuie sa spuna aceatsa distanta si caracteristicile cosului dar oricum IZOLEAZA cosul. Sa ai si depuneri si flacara pe cos...insemna si ardere neperformanta si condens sau amandoua.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 3:05 pm

Cosul este facut dintr-o teava de 6 metri lungime, este izolat cu 5 cm de vata si apoi invelit in tabla, depaseste coama casei cu peste 1 metru, insa diametrul acestuia este egal cu diametrul de iesire al centralei. Facand o comparatie cu alte cosuri de fum, al meu este foarte murdar pe exterior de la condens. O problema mare este atunci cand bag lemne, iese un fum din cauza ca este inchis de la regulatorul de tiraj din spate....O sa incerc sa adun informatii iarna asta si de la anul, o sa o bag in modificari totale. Sper sa nu va dranjeze ca o sa mai adresez si alte intrebari, in categoriile cuvenite. Eu am mai adresat intrebari si pe alt forum, dar, uneori raspunsurile nu au venit sau mai tare m-au nedumerit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 3:20 pm

Sigur izolatia nu este compromisa? Lemnele sunt verzi? Ar trebui aflata temperatura fumului la iesirea pe cos cu un termometru. Faptul ca avem atata depunere nu este bine. Iesirea de flacara pe centrala iar nu cred ca este bine.
Izolatia nu avea cum sa se ude de la fumul care iese pe cos? Vata trebuie sa fie izolata fata de fumul care iese din cos altfel se umezeste si este = 0.

Macar faceti la iesire fumului din cos, o evazare, astfel incat condensul sa nu se mai prelinga pe teava rece asta pana aflam mai multe.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 3:31 pm

Mai mult ca sigur vata s-a udat....dar am crezut ca se si usuca...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 3:32 pm

Daca s-a udat nu se mai usuca...sa puneti cand refaceti cosul vata bazaltica hidroizolata+ ca nu are voie sa intre fumul in legatura cu vata. Cand fumul iese din cos, se produce o condensare brusca si apa din lemne se transforma in condens...condensul trebuie departat de cos ca sa nu rugineasca cosul. Banuiesc ca si teava interioara este ruginita de la contactul cu vata umeda care manaca teava.

Apoi trebuie sa vedeti cum faecti sa nu mai aveti ardere neperformanta adica noxe...dupa cum vedeti pe acest forum idealul nistru sunt sobele cu fum invizibil, provenit de la arderi performante cu lemne USCATE.

Iar 3, trebuie sa aflam daca este normal sa iasa flacari pe cos...mie mi se pare anormal. Daca este normal aveti un consum enorm(poate nu enorm dar oricum mare) de lemne.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 3:44 pm

postasul wrote:..Exista vreo distanta minima intre centrala termica si cosul de fum pentru a nu exista pericolul de a lua foc cosul?..
Nu exista astfel de reglementari privind "distante minime".. Exista limitari la distante maxime, nu la minime.
Cosul ia foc de la depunerile cauzate de arderea "murdara" in combinatie cu temperaturi mari de iesire a gazelor pe cos (peste 320 grd C).

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 3:46 pm

postasul wrote:... O problema mare este atunci cand bag lemne, iese un fum din cauza ca este inchis de la regulatorul de tiraj din spate....
Si la noi agregatele au siber pe calea directa, insa acesta de regula este deschis la maxim cand se face realimentarea cu lemne a focarului.
Dvs nu ati fost instruit privind folosirea cazanului? Cel care vi l-a montat nu va oferit si o carte tehnica in limba romana? :wtf:

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 4:38 pm

Carte in limba romana nu.... de montat l-am montat eu si incet, incet, dupa cativa ani de folosinta incep sa-mi dau seama de greselile facute. Intradevar, cosul este ruginit si cred ca anul viitor o sa il schimb si o sa iau si un diametru mai mare. Cat despre alimentarea cu lemne stiu ca asa ar trebui, sa deschid in spate si apoi, dupa cateva secunde sa deschid si usa, usor, insa, de multe ori, alimentez focul cand inca mai sunt lemne si daca dau drumul in spate, hop si flacara fuge pe cos. Si cum acesta este cu zgura pe el risc sa ia din nou foc. Inca o problema ar fi ca mai folosesc si lemne verzi dar tot din acelasi motiv, pentru a nu arde focul prea tare.. .mi-e frica. Si inca un lucru: de cand am aceasta centrala ( 6 ani cred), nu am gasit niciodata dimineata jar in ea. Sa fie din cauza ca ultima data bag lemne pe la orele 8-9 seara?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 4:43 pm

Daca bagi lemne ude, nu ia foc acuma dar o sa ia foc in viitor de la depuneri. Cosul ala este riscant, n-ar trebui sa-l mai folosesti nici anul asta. Intr-adevar 6 metri de cos o sa coste ceva dar...
Se deschide calea directa pana cosul se incalzeste si apoi se inchide...daca este cald cosul nu mai are rost.
Toata caldura este luata de apa si dusa in casa. Cum focarul nu acumuleaza prea multa caldura nu mai gasesti taciuni. Cu cat este mai imbracat in samota focarul cu atat tine mai multa caldura si taciuni mai multa vreme.

Post Reply