Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 9:54 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Faci o gaura in cos, o gaura pentru tija bineinteles, si bagi termometrul. Tija scufundata in fum.
Sa o fac oare in imediata apropiere de centrala, adica in tubul de inox dintre centrala si cos sau in cosul vertical?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 10:00 am

Unde se poate. Termometrul va folosi ca un martor si vei estima restul.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Tue Oct 08, 2013 12:41 pm

Pai, tinand cont ca este bine sa fie incalzita si camera tehnica, eu as recomanda ca temperatura masurata sa fie la intrarea in cos, nu la iesirea din centrala. Pierderile prin racordul de inox ajuta la incalzirea camerei tehnice.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 12:47 pm

Eu as spune sa izoleze orice parte din cos pentru ca sunt probleme cu depunerile. Incalzirea din camera tehnica nu e la fel de importanta ca depunerile.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 12:52 pm

La mine, cosul de fum pleaca din camera tehnica ( o bucatarie folosita mai mult vara), atasez foto. Initial, cosul a fost izolat pana sub locul unde intra racordul dar, din cauza frigului mare, iarna trecuta am desfacut un pic izolatia pentru a mai incalzi si camera tehnica deoarece imi ingheta apa. V-as ruga sa-mi faceti un semn cam unde ar trebui sa pun termometrul...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 12:55 pm

Daca acolo este frig, la baza cosului, ai deja problema. Acolo trebuie izolat tot. Ai nevoie de caldura bagi un calorifer din centrala sau gasesti alta solutie.

Nu gauri inoxul, da gaura in metal. Temperatura ar trebui sa nu difere prea mult...asta daca este izolat asa cum ar trebui.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 1:04 pm

Pai cum era el izolat era cam frig, mai ales dupa ce se termina focul din centrala. Apoi, dupa ce am dat jos izolatia pe acea portiune, am mai crescut un pic temperatura si apa uneori o gaseam dimineata, asa, amortita, dar puteam sa dau drumul la robinet...

Ma refer la apa de la retea, nu agentul termic....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 1:09 pm

Pe zona aia e posibil sa apra depuneri si parca era problema de incendiu. Se vor depune cand se raceste centrala. Daca se dupune mult...probleme. Cosul nu este facut sa incalzeasca el avand alt rol.
Daca nu conteaza depunerea, da o gaura cam mai departe de centrala si baga acolo termometrul...dar e pe barba ta.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 1:52 pm

dan wrote:Pe zona aia e posibil sa apra depuneri si parca era problema de incendiu. Se vor depune cand se raceste centrala. Daca se dupune mult...probleme. Cosul nu este facut sa incalzeasca el avand alt rol.
De cand cu noua metoda de aprindere, cu focul de sus, nu mai sunt depuneri si nici nu se mai incinge asa tare cosul de fum. Lipsa depunerilor banuiesc ca se datoreaza faptului ca acum folosesc doar lemne uscate. O sa merg zilele astea la oras si o sa cumpar o perie de curatat cosul.
dan wrote:Daca nu conteaza depunerea, da o gaura cam mai departe de centrala si baga acolo termometrul...dar e pe barba ta.
La ce se refera? Se poate intampla ceva grav?

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 9:00 pm

Am facut gaura in cosul de fum si am bagat termometrul. Am facut focul si, in functie de cum ardea acesta, oscila intre 100 grade si 200 grade. Am observat ca de cand aprind focul de sus, nu mai este tirajul asa mare si dupa ce deschide termostatul prima data, coboara apa pe la 30-40 grade si urca incet si iar coboara la o noua deschidere. Dupa ce s-a stabilizat temperatura pe la 50-60 grade a inceput si termometrul sa urce si a urcat pana in limitator, deci peste 300 grade si l-am scos. Apoi l-am bagat iar si instant a urcat din nou la peste 300 grade...si l-am scos sa nu-l prajesc..:((
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 9:01 pm

Super...ai o centrala care incalzeste intreg pamantul...multumim ca te gandesti la noi!
Eu zic sa te apuci de un cazan eficient...

Post Reply