Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 10:11 pm

Latest post of the previous page:

Sa stam sa vedem ce mai spun colegii. Temperatura care trebuie sa iasa pe cos este MAXIM 100 de grade...ori tu depasesti 300. Nu stiu ce solutii sa fie dar eu la centrale nu ma pricep...nici n-o sa ma pricep curand la cat de multumit sunt de soba care socate 50 de grade pe cos....

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Tue Oct 08, 2013 10:23 pm

Sincer nici eu nu-mi dau seama cum ar putea iesi fumul asa de rece dintr-o asemenea centrala unde distanta intre flacara si iesirea din centrala este de doar 45 cm.... Daca arde incet, ca si cum nu ar avea tiraj, nu se incalzeste asa tare,insa si temperatura apei urca incet, daca o scap la foc...e jale. Astzi am facut 2 table pentru sicane si le-am pus in partea de sus dar sincer nu-mi dau seama de vreo evolutie. Urmeaza sa fac si acea chestie pentru aer secundar preincalzit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Wed Oct 09, 2013 1:31 am

dan wrote:Sa stam sa vedem ce mai spun colegii. Temperatura care trebuie sa iasa pe cos este MAXIM 100 de grade...ori tu depasesti 300. Nu stiu ce solutii sa fie dar eu la centrale nu ma pricep...nici n-o sa ma pricep curand la cat de multumit sunt de soba care socate 50 de grade pe cos....
De Dane, asta-i "Viadrus-ul". Eu maine sper sa "implementez" o noua modificare, sa vad cum se prezinta :D, ii dau eu de cap la Viadrusu' asta :sick:
postasul wrote:Sincer nici eu nu-mi dau seama cum ar putea iesi fumul asa de rece dintr-o asemenea centrala unde distanta intre flacara si iesirea din centrala este de doar 45 cm.... Daca arde incet, ca si cum nu ar avea tiraj, nu se incalzeste asa tare,insa si temperatura apei urca incet, daca o scap la foc...e jale. Astzi am facut 2 table pentru sicane si le-am pus in partea de sus dar sincer nu-mi dau seama de vreo evolutie. Urmeaza sa fac si acea chestie pentru aer secundar preincalzit.
Sub 100*C eu nu recomand sa iasa, caci este din comert si ...
Sicanele respective (in cazul meu) dau randament mai mare dupa ce se incalzesc, mai exact pana in dreptul lor se vede fum si apoi se aprinde (probabil si aerul acela preincalzit prin teava respectiva are vreun rol).
Azi am facut focul si s-a comportat mai bine decat ieri si acum 2 zile. Am avut gazeificare cam toata perioada arderii. Problema a aparut cand temperatura a crescut peste 60*C (atat setasem termostatul) si focul a inceput sa arda mocnit dar am rezolvat-o prin inchiderea partiala a primelor 2 radiatoare.
De, daca dumneata te "plangi" ca nu o poti ridica peste 60*C eu ma "plang" ca nu o pot tine sub 60*C :))
Maine sper sa ii fac o noua adaptare care sa-mi permita "controlarea" la puteri mici. O sa revin cu detalii ;)

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Wed Oct 09, 2013 9:31 am

cheluakame wrote: Sub 100*C eu nu recomand sa iasa, caci este din comert si ...
Dar parca nici peste 300 grade nu e chiar ok, nu?
cheluakame wrote:Sicanele respective (in cazul meu) dau randament mai mare dupa ce se incalzesc, mai exact pana in dreptul lor se vede fum si apoi se aprinde (probabil si aerul acela preincalzit prin teava respectiva are vreun rol).
Eu am facut 2 sicane dintr-o tabla cam subtire, doar asa de proba. Am luat un profil ce se foloseste la montat rigips (CD) si din 3-4 ciocane l-am rezolvat. Poate o fi si grosimea de vina..... Urmeaza sa fac si eu zilele astea acel dispozitiv de aer secundar preincalzit. Am o intrebare: la mine, gratarul este ca in desenul atasat. Teava orizontala merge pusa pe mijlocul gratarului sau pe o laterala sa aiba tiraj dedesupt?
cheluakame wrote:De, daca dumneata te "plangi" ca nu o poti ridica peste 60*C eu ma "plang" ca nu o pot tine sub 60*C
Chiar nu pot sa inteleg de ce nu ridica mai mult.
cheluakame wrote:Maine sper sa ii fac o noua adaptare care sa-mi permita "controlarea" la puteri mici. O sa revin cu detalii ;)
Asteptam detaliile....

Modificare ulterioara:

Este posibil ca din cauza cosului sa nu se mai ridice apa in centrala mai mult de 60 grade? Cu toate ca acesta este izolat cu vata bazaltica de 5cm, vata s-a udat. Nu pot spune cat de mult dar sigur s-a udat. Circa un an de zile, dar cred ca si mai mult, cosul a stat fara palarie si cand ploua curgea si apa printre cos si vata.....asta vazand in camera tehnica, cum se prelingea apa. Insa, nu am dat importanta. Am crezut ca odata ce este temperatura in cos vata se usuca.... dar citind acum mai multe imi dau seama de greselile facute...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Wed Oct 09, 2013 1:05 pm

postasul wrote:Urmeaza sa fac si eu zilele astea acel dispozitiv de aer secundar preincalzit. Am o intrebare: la mine, gratarul este ca in desenul atasat. Teava orizontala merge pusa pe mijlocul gratarului sau pe o laterala sa aiba tiraj dedesupt?
Si gratarul meu este la fel, doar ca dimensiunea jumatatii de teava de jos este mai lata decat canalul acela de pe mijloc.
Vedeti ca nu trebuie neaparat jumatate de teava, puteti face si dintr-o tabla. Nu trebuie neaparat sa aiba forma semirotunda, poate fi si dreptunghiulara.
postasul wrote: Chiar nu pot sa inteleg de ce nu ridica mai mult.
La aceste cazane este o problema, si temperatura mica pe cos, si mare la agentul termic nu prea se poate. Eu am "noroc" ca centrala este de 25 kw si necesarul maxim il am de 7 kw, ca urmare supradimensionarea duce la ridicarea temperaturii fara vana de amestec (insa si consumul il am ceva mai mare ... :( ).
postasul wrote: Modificare ulterioara:

Este posibil ca din cauza cosului sa nu se mai ridice apa in centrala mai mult de 60 grade? Cu toate ca acesta este izolat cu vata bazaltica de 5cm, vata s-a udat. Nu pot spune cat de mult dar sigur s-a udat. Circa un an de zile, dar cred ca si mai mult, cosul a stat fara palarie si cand ploua curgea si apa printre cos si vata.....asta vazand in camera tehnica, cum se prelingea apa. Insa, nu am dat importanta. Am crezut ca odata ce este temperatura in cos vata se usuca.... dar citind acum mai multe imi dau seama de greselile facute...
Eu cred ca "problema" este lipsa vanei de amestec de pe retur, astfel temperatura in centrala este scazuta si nu are loc arderea la temperaturi ridicate.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Wed Oct 09, 2013 3:35 pm

cheluakame wrote: Eu cred ca "problema" este lipsa vanei de amestec de pe retur, astfel temperatura in centrala este scazuta si nu are loc arderea la temperaturi ridicate.
Acest termoventil este ok? Am gasit acest produs si la un pret cu 100 lei mai mult... sper sa nu se considere reclama. Daca stiti mai ieftin nu ezitati sa ma indrumati.

http://instaltermica.ro/accesorii-incal ... ire-brasov" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Wed Oct 09, 2013 3:39 pm

Ca si model sunt ok, insa nu stiu nimic despre aceste produse/firma.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by sandy76 » Wed Oct 09, 2013 4:37 pm

postasul wrote:
cheluakame wrote: Eu cred ca "problema" este lipsa vanei de amestec de pe retur, astfel temperatura in centrala este scazuta si nu are loc arderea la temperaturi ridicate.
Acest termoventil este ok? Am gasit acest produs si la un pret cu 100 lei mai mult... sper sa nu se considere reclama. Daca stiti mai ieftin nu ezitati sa ma indrumati.

http://instaltermica.ro/accesorii-incal ... ire-brasov" onclick="window.open(this.href);return false;
-Eu am acest produs cu intrari -iesiri de 1 1/4. iar temperatura de 61 grade celsius.
http://www.e-profi.ro/produs/1459/Vana- ... 61-%C2%B0C" onclick="window.open(this.href);return false;

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Wed Oct 09, 2013 7:28 pm

sandy76 wrote: -Eu am acest produs cu intrari -iesiri de 1 1/4. iar temperatura de 61 grade celsius.
http://www.e-profi.ro/produs/1459/Vana- ... 61-%C2%B0C" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca pret imi convine...ca firma nu ma pricep.... deci o consider ok. O sa va contactez pe privat, sper sa o puteti trimite prin posta, asa mai scutesc si eu 60 lei.

Astazi am zis ca innebunesc. Centrala a mers si merge ca o cizma... Am facut focul, tot de sus insa sa traga si ea, nimic. Focul abia palpaia. Am deschis si aer secundar, am inchis, am scos acele sicane, am zis ca o fi de la ele..nimic. Mergea ca ochiul mortului. Abia a ridicat apa la 60 grade, a coborat la 30, iar a ridicat greu, iar a coborat, apoi abia pana la 50 grade.... ii dau foc, o arunc..... Si chiar acum cand stau rau cu banii. Nu ma istiu ce sa fac...... Gata, iau vana cu 3 cai, modific in spatele ei si pun tevi de un tol sau un tol si 1/4, cumpar o perie de cosar sa curat cosul bine si bag in ea ca-n beci. Poate sa iasa flacari pe cos....nu ma mai intereseaza. M-am saturat! Daca erau lemne verzi mai ziceam, dar asa......

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by sandy76 » Wed Oct 09, 2013 7:37 pm

postasul wrote:
sandy76 wrote: -Eu am acest produs cu intrari -iesiri de 1 1/4. iar temperatura de 61 grade celsius.
http://www.e-profi.ro/produs/1459/Vana- ... 61-%C2%B0C" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca pret imi convine...ca firma nu ma pricep.... deci o consider ok. O sa va contactez pe privat, sper sa o puteti trimite prin posta, asa mai scutesc si eu 60 lei.

Astazi am zis ca innebunesc. Centrala a mers si merge ca o cizma... Am facut focul, tot de sus insa sa traga si ea, nimic. Focul abia palpaia. Am deschis si aer secundar, am inchis, am scos acele sicane, am zis ca o fi de la ele..nimic. Mergea ca ochiul mortului. Abia a ridicat apa la 60 grade, a coborat la 30, iar a ridicat greu, iar a coborat, apoi abia pana la 50 grade.... ii dau foc, o arunc..... Si chiar acum cand stau rau cu banii. Nu ma istiu ce sa fac...... Gata, iau vana cu 3 cai, modific in spatele ei si pun tevi de un tol sau un tol si 1/4, cumpar o perie de cosar sa curat cosul bine si bag in ea ca-n beci. Poate sa iasa flacari pe cos....nu ma mai intereseaza. M-am saturat! Daca erau lemne verzi mai ziceam, dar asa......
-M-am exprimat ca un vanzator, scuze.
-O am in instalatie montata, nu-i de vanzare! :thumbup:

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Wed Oct 09, 2013 9:32 pm

sandy76 wrote: -M-am exprimat ca un vanzator, scuze.
-O am in instalatie montata, nu-i de vanzare! :thumbup:
:lol: :lol: Am inteles! Atunci o sa o comand de acolo...pretul e bun...

Revin putin la necazurile mele si o sa fac o scurta recapitulare cu riscul de a va plictisi:

1. Necesar termic total: 8,5 kw
2. Putere centrala: 16,1 kw
3. Am masurat temperatura la turul si returul caloriferelor cu acel termometru cu tija...nu cred ca este 100% corect dar e pe aproape. Tur = 50*C, retur aprox. 37*C. Doar ultimele 2 calorifere de pe cele 2 trasee aveau undeva pe la 45*C pe tur si 35*C pe retur. Toate astea cand in centrala erau 60 *C.
In centrala era jar peste care am pus lemne, in spate tirajul inchis, in fata tirajul inchis deoarece era reglat termostatul la 60 grade, temperatura pe cos cam 150*C. Focul ardea linistit spre fara flacara. Acum in casa este cald, bine, cam 21-22 grade. O sa duc dorul la iarna cand nu vor fi mai mult de 18 grade. Oricum, ne-am invatat.

Planuri:
Izolez tavanele de la dormitoare cu inca 10 cm vata de sticla.
Cumpar termoventil si modific instalatia in spatele centralei deoarece doresc sa mai urca temperatura macar la 70 grade. Am vazut in centrala ca pe pereti inca se formeaza ceva gen smoala cu toate ca lemnele sunt uscate.
Cumpar perie sa curat cosul ca sa nu mai existe riscul de a lua foc gudronul depus. Cosul nu a fost curatatniciodata, in cei 6-7 ani de functionare. Singura curatare a fost acum vreo 3 ani cand a luat foc.....
Fac acel dispozitiv dint tevi pentru aer secundar preincalzit. Sper sa dea randament.

Gata, incerc sa nu va mai plictisesc..... daca aveti in continuare de dat sfaturi, le primsc cu mare drag.

Post Reply