Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Wed Oct 09, 2013 9:32 pm

Latest post of the previous page:

sandy76 wrote: -M-am exprimat ca un vanzator, scuze.
-O am in instalatie montata, nu-i de vanzare! :thumbup:
:lol: :lol: Am inteles! Atunci o sa o comand de acolo...pretul e bun...

Revin putin la necazurile mele si o sa fac o scurta recapitulare cu riscul de a va plictisi:

1. Necesar termic total: 8,5 kw
2. Putere centrala: 16,1 kw
3. Am masurat temperatura la turul si returul caloriferelor cu acel termometru cu tija...nu cred ca este 100% corect dar e pe aproape. Tur = 50*C, retur aprox. 37*C. Doar ultimele 2 calorifere de pe cele 2 trasee aveau undeva pe la 45*C pe tur si 35*C pe retur. Toate astea cand in centrala erau 60 *C.
In centrala era jar peste care am pus lemne, in spate tirajul inchis, in fata tirajul inchis deoarece era reglat termostatul la 60 grade, temperatura pe cos cam 150*C. Focul ardea linistit spre fara flacara. Acum in casa este cald, bine, cam 21-22 grade. O sa duc dorul la iarna cand nu vor fi mai mult de 18 grade. Oricum, ne-am invatat.

Planuri:
Izolez tavanele de la dormitoare cu inca 10 cm vata de sticla.
Cumpar termoventil si modific instalatia in spatele centralei deoarece doresc sa mai urca temperatura macar la 70 grade. Am vazut in centrala ca pe pereti inca se formeaza ceva gen smoala cu toate ca lemnele sunt uscate.
Cumpar perie sa curat cosul ca sa nu mai existe riscul de a lua foc gudronul depus. Cosul nu a fost curatatniciodata, in cei 6-7 ani de functionare. Singura curatare a fost acum vreo 3 ani cand a luat foc.....
Fac acel dispozitiv dint tevi pentru aer secundar preincalzit. Sper sa dea randament.

Gata, incerc sa nu va mai plictisesc..... daca aveti in continuare de dat sfaturi, le primsc cu mare drag.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Thu Oct 10, 2013 2:28 am

@Postas, dupa cum am spus, din pacate la aceste centrale, fara temperatura pe cos nu putem avea si temperatura la apa ...
Teoretic acel dispozitiv pentru aer secundar preincalzit ar trebui sa aiba efect, caci "storci" caldura si din "fum" si astfel la temperatura mai mare pe cos (in acest caz si in instalatie) ai acelasi consum de lemne.
Daca tot nu este ok, atunci luati in vedere construirea unei "sobe" in bucatarie/hol cum aveati de gand si nu mai tineti cont de temperatura fumului (caci va intra in aceasta soba).

Despre centrala mea.
Azi am facut cateva calcule. centrala mea mai mult de 1.5, maxim2 mp schimbator nu are, si are data o putere de 25 kw (asta inseamna peste 12.5 kw/mp, cand in toate manualele sunt dati maxim 10 kw/mp schimbator amplasat in focar).

Pentru ca aveam "pata" pusa pe ea (acum sa nu exagerez, era datorita autonomiei, caci consumul mi se parea acceptabil pana am invatat teorie si practica de aici de pe forum), am zis sa fac modificari.

Astfel am creat un obiect din 2 jumatati ca in imagine. Scopul? Reducerea aerului primar si impartirea egala cu cel secundar pentru o ardere corespunzatoare (atat ca putere dar si calitate) dar si prelungirea ei.

Rezultatul? Operatia partial reusita (mai trebuiesc mici modificari) insa rezultatul dorit. Focul a fost aprins la ora 21:30 (nu stiu daca superior sau inferior caci nu l-am aprins eu). La ora 12:30 am ajuns acasa si in centrala mai era jar + caldura in calorifere (pompa inca functiona). Am mai adaugat 7-8 vreascuri (dar pe bune vreascuri) si acum la ora 2:23 centrala indica 40*C (avantajul radiatoarelor mari) si pompa inca functioneaza.
Maine sper sa pun totul la punct si sa fac o proba ca la carte.

Acum ma bag la somn fericit :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Thu Oct 10, 2013 7:53 am

Interesant! Eu, sincer sa va spun, nu m-am documentat deloc pana acum. Am crezut ca aceste centrale sunt facute fara posibilitati de a mari randamentul....dar din ce vad pe aici imi dau seama ca sunt destule variante. Felicitari pentru idee! Credeti ca ne veti putea dezvalui si noua mai multe despre dimensiuni in urma testelor? Aceste dispizitiv pare a fi nava spatiala fata de primul pe care mi l-ati indicat.....

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by cheluakame » Thu Oct 10, 2013 12:16 pm

Eu am plecat de la necesarul termic pe care il are casa mea (7 kw) si volumul interior al centralei/focarului.

Am introdus cateva dimensiuni in calculatorul lui flavius si am obtinut :
Putere - 7 kw
Timp ardere - 12 ore (evident nu ma astept sa fie atat, insa ma multumesc si cu 6-8 :D )
Nr focuri - 2
Dimensiune focar - 35 x 40 x 50 (adica exact cat are focarul centralei mele)
Am mai lasat si eu putin spatiu de ardere, mai avea si din calculul facut in excel, asa ca am luat tala, ciocan, tevi si m-am pus pe indoit.
Am calculat orificiile echivalente pentru admisia de aer si "i-am dat bataie".

Acum, ce dimensiuni ar trebui sa aiba a dumitale, ori daca se merita facut nu stiu sa spun exact.

Ati putea incerca sa faceti o adaptare cum a facut colegul George Secareanu la semineu si anume asa
http://secawildexplorer.wordpress.com/2 ... upgrade-2/" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply