cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Wed Oct 16, 2013 11:33 am

Latest post of the previous page:

sandy76 wrote:
nikysan wrote:Bună ziua,
După îndelungi căutări pe forumurile de specialitate m-am gândit să îmi fac un coş de fum pentru sobă care o voi construi.
Soba va fi tip rocket cu un clopot superior, diametru focar 200 mm.
Coşul de fum iniţial am vrut să îl zidesc din cărămizi de semi-samota roşii de la helios sa dar iese cam scump la înălţimea de 8 m ( 6 caramizi x 15 rânduri x 8 metri x 2 lei = 1440 lei doar cărămidă). Ce păreri aveţi?
-Daca la cos este racordata o soba raketa un cos de 3m este destul.
Astia prin state nu fac cos deloc. Nici eu nu as face dar nu pot sa dau drumu la fum din cauza vecinilor .
Plus ca vreau sa fac o adaptare soba racheta cu clopot superior si ma gandesc sa nu ma risc.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 1:15 pm

Vorbind de soba rocket aici, avem totusi o ardere destul de calitativa, deci sansa de aparitie a gudronului scade (fata de cele clasice).

Apoi, un alt lucru de are trebuie sa tineti cont este construirea/reglarea sobei astfel incat pe cos sa nu depasiti 130*C.

Atunci nu mai aveti ce griji sa va faceti.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by ciine » Sat Oct 19, 2013 6:22 pm

Mie personal solutia cu inox izolat imi pare cea mai buna , in cazul sobelor de zidarie unde temperaturile sunt joase si cosul trebuie sa intre repede in regim.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Mon Oct 21, 2013 1:05 am

Avantajele ar fi următoarele: amorsarea ( încălzirea) cosului mai rapidă deoarece inoxul are inerţie termică mult mai mică; rata de încărcare cu gudron mult mai mică; întreţinere usoar; material rezistent la 400 grade; montaj facil si rapid.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by cheluakame » Mon Oct 21, 2013 2:59 am

nikysan wrote: material rezistent la 400 grade;
Nu inteleg de ce acest aspect este chiar atat de important.
1. Nu are rost sa vorbim de temperaturi mai mari de 130*C pe cos.
2. Daca se aprinde eventualul gudron din el (stiu ca sigur la asta va gandeati) oricum se genereaza temperaturi duble ...

In rest, cel cu amorsarea rapida sunt total de acord si reprezinta un atuu daca soba nu este folosita in regim continuu.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Mon Oct 21, 2013 3:06 pm

cheluakame wrote:
nikysan wrote: material rezistent la 400 grade;
Nu inteleg de ce acest aspect este chiar atat de important.

Este foarte important deoarece caramizile de ventilatie gen Kebe, Brikston ( cand m-am dus la dedeman tot paletul era crapat deci se intampla si la case mai mari ) nu rezista la 400 grade si crapa sau explodeaza si deci nu pot fi folosite pe post de cos de fum ( parerea mea ). Singura varianta este sa le bag pe interior un burlan de inox ....

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by user_banat_85 » Mon Oct 21, 2013 3:13 pm

nikysan wrote:
cheluakame wrote: Nu inteleg de ce acest aspect este chiar atat de important.

Este foarte important deoarece caramizile de ventilatie gen Kebe, Brikston ( cand m-am dus la dedeman tot paletul era crapat deci se intampla si la case mai mari ) nu rezista la 400 grade si crapa sau explodeaza si deci nu pot fi folosite pe post de cos de fum ( parerea mea ). Singura varianta este sa le bag pe interior un burlan de inox ....
@nikysan, colegul @cheluakame a vrut sa atraga atentia ca acea valoare de 400 grd C nu are relevanta, caci daca se intampla sa ia foc gudronul din tub - temperatura de ardere al acestuia poate sa depaseasca usor acei 400 grd C..

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 22, 2013 12:50 am

Se întâmplă să fiu inginer si geolog în acelaşi timp aşa ca :
1. Materialele pentru coş sunt : inox, cărămidă plină argilă arsă, cărămidă semisamota, cărămidă samota, cărămidă ventilatie.
2inoxul are rezistenţă la acizi , conductivitate mare , din cauza costului ridicat se produce în grosimi de 0.5 sau 0.4 deci necesită în background materiale cu rezistivitate mare ( gen vTa bazaltica, perlit, bca ). Cu cât e mai mare stratul de material rezistent termic, cu atât mai bine.
2.cărămidă plină din argilă arsă este foarte bună însa dacă nu este izolată devine permebila la condens si apar probleme gen dislocari, acumulari de gudron implicit incendii de pcoş etcavantaje : prin grosime e câştiga rezistivitate termică , implicit rezultate bune în timp .
3.caramida semisamota este caracterizată prin rezistivitate termică bună însă în continuare prezintă permeabilitate la acizi si consens.
4. Cărămdă samota prezintă rezistenţă termică bună, rezisten la.acizi, rezistenta lpermeabilitate etc. Prezinta însă rezistenţă mică la construcţia de coşuri
5. Caramida de ventilatie e un concep relativ nou prin care se încearca imbinarea tuturo elementelor : durabilitate, construcţie.uşoară etc

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by user_banat_85 » Tue Oct 22, 2013 7:41 am

nikysan wrote:Se întâmplă să fiu inginer si geolog în acelaşi timp ..
Respectele mele, dle! :thumbup:
nikysan wrote: ..2 inoxul are rezistenţă la acizi , conductivitate mare , din cauza costului ridicat se produce în grosimi de 0.5 sau 0.4 ..
Daca inoxul trebuie sa asigure si stabilitatea statica al cosului atunci sub 0,8mm eu nu ma incumet.. Daca acesta nu trebuie sa asigure stabilitatea, deoarece ea este asigurata de alte elemente si stratul de inox poate fi usor interschimbat (sa zicem peste 15 ani) - atunci merge si grosimi mai mici de 0,8..
nikysan wrote: 4. Cărămdă samota prezintă rezistenţă termică bună, rezisten la.acizi, rezistenta lpermeabilitate etc. Prezinta însă rezistenţă mică la construcţia de coşuri
Am vazut si o combinatie de cos multistrat: Tub de samota pe interior, vata bazaltica intre si invelis din Inox pe exterior.. Mi-a placut ideea, deoarece are gabaritele cele mai reduse la aceeas rezistenta termica..
nikysan wrote: 5. Caramida de ventilatie e un concep relativ nou prin care se încearca imbinarea tuturo elementelor : durabilitate, construcţie.uşoară etc
E conceptul d-tale sau deja exista si aplicatii comerciale? Poti sa ne prezinti niste poze? :)

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 22, 2013 7:57 am

Din probele făcute de mine consider una dintre variantele ok următoarele: burlan inox,perlit,cărămidă cu profil rotund. Cost estimat 1000 ron/8m. Avantaje: încărcare cu gudron mică,întreţinere uşoară,eliminarea izolatiei cu vată bazaltica, amorsare rapidă,greutateacosului mica, montaj rapid. Dezavantaj: nu rezistă la incendiu de coş. Iau în calcul însă faptul ca eliminand condiţiile de formare a incendiului de coş ( formarea gudronului si consensului ) micsorez la minim şansele de apariţie a acestuia.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by sandy76 » Tue Oct 22, 2013 8:48 am

nikysan wrote:
sandy76 wrote:
nikysan wrote:Bună ziua,
După îndelungi căutări pe forumurile de specialitate m-am gândit să îmi fac un coş de fum pentru sobă care o voi construi.
Soba va fi tip rocket cu un clopot superior, diametru focar 200 mm.
Coşul de fum iniţial am vrut să îl zidesc din cărămizi de semi-samota roşii de la helios sa dar iese cam scump la înălţimea de 8 m ( 6 caramizi x 15 rânduri x 8 metri x 2 lei = 1440 lei doar cărămidă). Ce păreri aveţi?
-Daca la cos este racordata o soba raketa un cos de 3m este destul.
Astia prin state nu fac cos deloc. Nici eu nu as face dar nu pot sa dau drumu la fum din cauza vecinilor .
Plus ca vreau sa fac o adaptare soba racheta cu clopot superior si ma gandesc sa nu ma risc.
-Pentru o combinata de raketa cu clopot in care intra un schimbator se poate asa. (desenul in caramizi)
-Aceasta-i varianta care i-mi place mai mult. (desenul cu bazinul de apa)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply