cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 15, 2013 8:01 am

Bună ziua,
După îndelungi căutări pe forumurile de specialitate m-am gândit să îmi fac un coş de fum pentru sobă care o voi construi.
Soba va fi tip rocket cu un clopot superior, diametru focar 200 mm.
Coşul de fum iniţial am vrut să îl zidesc din cărămizi de semi-samota roşii de la helios sa dar iese cam scump la înălţimea de 8 m ( 6 caramizi x 15 rânduri x 8 metri x 2 lei = 1440 lei doar cărămidă). Am văzut în posturile de aici ca la ruşi e popular sistemul inox- vată-cărămidă aşa ca m-am gândit să fac în felul următor: elemente coş de la Ceramus Câmpulung ( sunt groase în carne si foarte solide , 3 elemente la un metru liniar, un element are 17 kg, diametru interior de 200 ) intubat cu tub flexibil de inox diametru de 140 mm. Intre elementele ceramice si tubul de inox vreau să izolez cu perlit hidrofobizat 3 cm de jur împrejur. Costurile sunt mai mici adică în jur de 1000 lei ( elementele - 360 lei, tubul - 300 lei, restul adeziv racord etc).
Avantajul faţă de coşul zidit simplu este ca tubul de inox are rol de anvelopa interioară de protecţie la coroziune, izolarea este ieftină ( un sac de 100 l de perlit hidrofobizat costă 35 lei) si durabilă ( perlitul se topeşte la temperaturi mai mari de 1000 grade ), viteză de execuţie mai mare . Ce păreri aveţi?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by cheluakame » Tue Oct 15, 2013 2:18 pm

Parerea mea ar fi ca iesiti mai ieftin si mai eficient cu elemente cereamice cu diametrul interior 14 cm si le izolati pe exterior cu placi de vata bazaltica.

Oricat de mult ar rezista acel inox la coroziune nu cred ca se compara cu ceramica.

Facusem un calcul, pentru un cos cu elemente fi 140 de la utilul si izolatie 5 cm cu vata bazaltica de exterior/fatade m-ar fi costat cam 90 ron/ metru liniar.

Exista o varianta mai ieftina dar putin mai complicata, si anume placi de vata de interior/fatade ventilate si apoi acoperita cu tabla zincata. Costa undeva la 70 ron/ metru liniar daca imi aduc bine aminte.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Tue Oct 15, 2013 11:56 pm

cheluakame wrote:Parerea mea ar fi ca iesiti mai ieftin si mai eficient cu elemente cereamice cu diametrul interior 14 cm si le izolati pe exterior cu placi de vata bazaltica.

Oricat de mult ar rezista acel inox la coroziune nu cred ca se compara cu ceramica.

Facusem un calcul, pentru un cos cu elemente fi 140 de la utilul si izolatie 5 cm cu vata bazaltica de exterior/fatade m-ar fi costat cam 90 ron/ metru liniar.

Exista o varianta mai ieftina dar putin mai complicata, si anume placi de vata de interior/fatade ventilate si apoi acoperita cu tabla zincata. Costa undeva la 70 ron/ metru liniar daca imi aduc bine aminte.
Mulţumesc pentru răspuns.Nu cunosc produsele de la utilul(?)dar din păcate nu prea mai am încredere în elementele de cărămidă deoarece am făcut un test simplu la câteva din produsele prezente pe piaţa si rezultatul e nasol:la un foc moderat susţinut câteva minute (atenţie: câteva minute) elementele de ceramică explodează sau crapă grav asta însemnând pericol mare de incendiu si /sau probleme grave. Din aceasta cauza doresc să întubez cu tub de inox .

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Wed Oct 16, 2013 12:06 am

Tubul de inox are rol de protecţie faţă de apă în stare gazoasa din fum care condenseaza vrei nu vrei pe pereţii de ceramică si se infiltreaza apoi prin răcire/îngheţ provoacă dislocare mecanică / coroziune mecanică si implicit durata de viaţa scurtă a cosului. Incredibil dar coşul dezvoltă prin gudron o protecţie puternică a fetelor aparente a caramizilor prin impregnarea lor . În state sau uk este foarte populara protecţia interioară a cosurilor de fum prin intubare cu tub flexibil de inox.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by phoenix » Wed Oct 16, 2013 12:29 am

La sobele noastre de zidarie nu avem nici 150 de grade in fum si asta o perioada scurta de timp si asta daca nu avem termometru. Deasemenea cosurile trebuiesc cat mai izolate iar sobele sunt folosite nonstop din toamna pana in primavara deci cosurile raman calde mereu.
Daca vorbm de centrale este alta poveste.
Solutiile date de dvs sunt foarte bune, nu o sa va spunem sa nu folositi aceste soltii daca exista si bani.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Wed Oct 16, 2013 8:04 am

Să vă spun sincer este prima oară când fac un coş sau folosesc unul si din această cauza nu ştiu cât de reale sunt poveştile celor care vând coşuri triplustrat care zic ca se aprinde coşul si ai 1000 grade etc. Ştiu ca o soba bună sau o centrală nu areai mult de 150 grade altfel nu e eficientă. Problema este dacă sunt reale incendiile de cos si cum trebuie construit un coş de a preintampina acest fapt.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by phoenix » Wed Oct 16, 2013 8:10 am

Incendiile sunt reale pentru ca te uiti la centrale care scot pe cos limbi de foc si fum la peste 300 de grade. Cu toate astea cosurile de caramida sunt la putere si ele sigur nu rezista la 300 de grade, mai ales mortarul cu ciment...si este culmea ca avem informatii atat de putine in acest domeniu...Din cate stiu persoanele care au centrale schimba cosurile odata la 7 ani pana ajung la solutii scumpe asa cum ai indicat...
Sa ne spuna avro sau lisapet sau csomi cate incendii au avut cu sobele de zidarie din cauza cosurilor...

Caramizi ceramice cu tub de inox in interior si izolat la exteriorul blocurilor ceramice. Eu am gasit elemente ceramice de 5 lei bucata la 15 cm inaltime deci cam 6 bucati la metru + izolatia + inoxul.

Oricum ai face cosul la 1000 de grade nu stiu ce se alege de el. Pentru o soba de zidarie cred ca ajunge si un cos cu elemente ceramice si izolat, care sa fie curatat corect. Un cos se incendiaza de la gudronulcare este deja prezent in el...principala noastra problema este sa scapam de gudron.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by sandy76 » Wed Oct 16, 2013 9:32 am

nikysan wrote:Bună ziua,
După îndelungi căutări pe forumurile de specialitate m-am gândit să îmi fac un coş de fum pentru sobă care o voi construi.
Soba va fi tip rocket cu un clopot superior, diametru focar 200 mm.
Coşul de fum iniţial am vrut să îl zidesc din cărămizi de semi-samota roşii de la helios sa dar iese cam scump la înălţimea de 8 m ( 6 caramizi x 15 rânduri x 8 metri x 2 lei = 1440 lei doar cărămidă). Ce păreri aveţi?
-Daca la cos este racordata o soba raketa un cos de 3m este destul.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Wed Oct 16, 2013 11:28 am

dan wrote:Incendiile sunt reale pentru ca te uiti la centrale care scot pe cos limbi de foc si fum la peste 300 de grade. Cu toate astea cosurile de caramida sunt la putere si ele sigur nu rezista la 300 de grade, mai ales mortarul cu ciment...si este culmea ca avem informatii atat de putine in acest domeniu...Din cate stiu persoanele care au centrale schimba cosurile odata la 7 ani pana ajung la solutii scumpe asa cum ai indicat...
Sa ne spuna avro sau lisapet sau csomi cate incendii au avut cu sobele de zidarie din cauza cosurilor...

Caramizi ceramice cu tub de inox in interior si izolat la exteriorul blocurilor ceramice. Eu am gasit elemente ceramice de 5 lei bucata la 15 cm inaltime deci cam 6 bucati la metru + izolatia + inoxul.

Oricum ai face cosul la 1000 de grade nu stiu ce se alege de el. Pentru o soba de zidarie cred ca ajunge si un cos cu elemente ceramice si izolat, care sa fie curatat corect. Un cos se incendiaza de la gudronulcare este deja prezent in el...principala noastra problema este sa scapam de gudron.
Intrebarea este daca stie cineva cate grade are un incendiu de cos. Eu am facut un test simplu : peste focarul specific soba racheta am pus elementele de ceramica si apoi am facut foc.Unele elemente ceramice au cedat dupa cate minute, altele( cum sunt cele de Campulung ) au rezistat si 2 ore de foc sustinut. Atasez imaginile de la teste.Primele 2 elemente ceramice puse peste focar sunt de Campulung. Cele crapate au alta provenienta.Mie nu imi vine in minte alt test decat sa dau cu smoala pe interior si apoi sa le dau foc sa vad cat rezista.
M-am gandit daca intubez cu inox reduc mult acumularea de gudron deci riscul de incediu.
Nu are rost sa fac un cos rezistent la 1000 grade daca fac un cos ce pre-intampina acumularea de gudron deci riscul de incendiu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

nikysan
junior
Posts: 32
Joined: Sun Oct 13, 2013 8:33 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos fum din tub flexibil +elemente ceramice

Post by nikysan » Wed Oct 16, 2013 11:33 am

sandy76 wrote:
nikysan wrote:Bună ziua,
După îndelungi căutări pe forumurile de specialitate m-am gândit să îmi fac un coş de fum pentru sobă care o voi construi.
Soba va fi tip rocket cu un clopot superior, diametru focar 200 mm.
Coşul de fum iniţial am vrut să îl zidesc din cărămizi de semi-samota roşii de la helios sa dar iese cam scump la înălţimea de 8 m ( 6 caramizi x 15 rânduri x 8 metri x 2 lei = 1440 lei doar cărămidă). Ce păreri aveţi?
-Daca la cos este racordata o soba raketa un cos de 3m este destul.
Astia prin state nu fac cos deloc. Nici eu nu as face dar nu pot sa dau drumu la fum din cauza vecinilor .
Plus ca vreau sa fac o adaptare soba racheta cu clopot superior si ma gandesc sa nu ma risc.

Post Reply