cos sobo-cazan

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Nov 04, 2013 11:16 am

Latest post of the previous page:

vox13 wrote:Azi am vazut cosul tau .Am facut si eu unul din elementi grecesti .L-am izolat cu vata bazaltica legata cu sarma cu coltare din tabla galvanizatade 0,4mm , 4 legaturi/m (sarma intra in vata si o taie ).Vata este prinsa cu un adeziv de vata de elementele de cos .Peste legaturile care fixeaza mecanic bucatile de vata am pus plasa de armare dupa care am incarcat cu adeziv de vata si decorativa la sac .Are o rigiditate buna ,zic eu.
am dat jos bavurile interioare, cele exterioare nu cred ca trebuie bagate in seama, doar fumul nu trebuie obturat pe interior, pe exterior oricum ii frigi o tencuiala o vata sau altceva :D, oricum pe interior trebuie si debavurat si curatat de mortar si spalat... :D
ce inaltime are cosul tau? ai pus si juguri?
al meu penduleaza vai de mama lui.
eu ma gandeam pt termoizolare si pt "fata" sa fac un cadru cu profil de aluminiu sa pun in el vata si peste betonyp. am ales sa fac asa nu numai pt o rigidizare ci si pt ascunderea defectelor de constructive .... chiar daca am avut fir cu plumb de jos tot a iesit stramb si intro parte a gaurii :lol:
daca ar fi sa il fac ca tine ar trebui sa ii dau o tencuiala destul de accentuata in unele parti fara sa mai vb ca l-am si rotit putin :lol: :lol:

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Mon Nov 04, 2013 7:45 pm

Casa mea are demisol , parter si pod .La demisol este lipit de un perete pe o latura si este cuprins in placa de beton ,la parter este lipit de un perete de caramida cu adezivul de etansare dintre elementi , in pod este fixat de 2 juguri care cuprinde izolatia de vata bazaltica sus si jos .Izolatia cu vata bazaltica am facut-o doar in pod si pe acoperis .Cosul are cam 8,5 m, este pe mijlocul casei la coama acoperisului .Casa este la rosu ca si constructie .

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Mon Nov 04, 2013 7:48 pm

Eu nu am folosit firul cu plumb .Am folosit o cumpana pe 2 suprafete de cos .

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Nov 04, 2013 8:30 pm

Vox13 wrote:Casa mea are demisol , parter si pod .La demisol este lipit de un perete pe o latura si este cuprins in placa de beton ,la parter este lipit de un perete de caramida cu adezivul de etansare dintre elementi , in pod este fixat de 2 juguri care cuprinde izolatia de vata bazaltica sus si jos .Izolatia cu vata bazaltica am facut-o doar in pod si pe acoperis .Cosul are cam 8,5 m, este pe mijlocul casei la coama acoperisului .Casa este la rosu ca si constructie .
deci cam la fel ca al meu ca inaltime :D. al meu este langa un perete de la parter pana la etaj de care intentionez sa il leg cu ceva juguri ... cam 2 pe nivel :D
Vox13 wrote:Eu nu am folosit firul cu plumb .Am folosit o cumpana pe 2 suprafete de cos .
ei eu am zis ca am firul si merge :D mai foloseam si cumpana ... dar cand am iesit deasupra acoperisului acolo am imbulinat-o :lol: plus ca placa de beton am turnat-o stramba .... numa distractii =)) noroc ca nu m-am apucat la inceput de soba =)) =)) =))

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 8:33 pm

Eu nu l-am armat..am aruncat niste fier beton in gaurile acelea si sper sa fie tinute fixe de adeziv. Din acest motiv imi fac probleme sa-i pun palarie ca sa nu isi ia zborul...
Eu fac totul low budget...

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Mon Nov 04, 2013 8:37 pm

dan wrote:Eu nu l-am armat..am aruncat niste fier beton in gaurile acelea si sper sa fie tinute fixe de adeziv. Din acest motiv imi fac probleme sa-i pun palarie ca sa nu isi ia zborul...
Eu fac totul low budget...
si eu am mai arucant niste fier beton prin gauri la partea superioara ... unul mi-a iesit chiar in mijlocul guri de vizitare din pod :)) :))

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 8:53 pm

hahahah, ma gandeam sa spun ca am mai aruncat si magneti si cuie...n-am aruncat dar ma spargeam de ras...oricum vedem daca rezista cosul meu...cos de pret redus...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by user_banat_85 » Mon Nov 04, 2013 9:36 pm

Vox13 wrote:..Casa este la rosu ca si constructie .
Astept sa deschizi topicul tau.. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cos sobo-cazan

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 9:43 pm

Da Vox, vrem sa vedem casa...

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by Vox13 » Tue Nov 05, 2013 6:59 pm

lisapet wrote: Astept sa deschizi topicul tau.. :)
Pentru casa asta am studiat multe materiale de constructii.Punerea lor in opera este adevarata provocare in Romania.
Ca sa imi deschid topic este cam greu ...Zilele astea o termin de acoperit .Camera video am una defecta si cu vorbe lumea este cam satula ,Am sa pun niste poze de telefon ...zilele astea .

Andrei tot timpul este dragut .Multumesc !

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cos sobo-cazan

Post by trendd » Tue Nov 05, 2013 8:26 pm

Vox13 wrote:Pentru casa asta am studiat multe materiale de constructii.Punerea lor in opera este adevarata provocare in Romania.<br sab="737">Ca sa imi deschid topic este cam greu ...Zilele astea o termin de acoperit .Camera video am una defecta si cu vorbe lumea este cam satula. Am sa pun niste poze de telefon ...zilele astea . <br sab="738"><br sab="739">Andrei tot timpul este dragut .Multumesc !
sa stii ca pozele mele sunt tot cu telefonul :D

Post Reply