Prelungire cos de caramida cu tub inox

Moderators: sobe, teracotix

dacian_sobar
junior
Posts: 5
Joined: Thu Mar 12, 2015 3:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by dacian_sobar » Sat Jun 20, 2015 11:57 pm

Bună ziua, sunt in situatia de a fii nevoit sa inalt un cos de caramida existent, cu sectiunea de 4 caramizi (sectiune interioara patrata cu laturile de 120 mm) cu aproximativ 1m, datorita turbulentelor create de coama acoperisului cand bate vantul. Prefer o solutie rapida si ieftina astfel incat m-am gandit la prelungirea cu un tub de inox cu palarie de protectie contra ploii si pasarilor. Am doua intrebari:
1) Care ar fii cea mai buna solutie pt imbinare?
2) Merita pusa izolatie la elementul terminal de inox de 1m?
Mentionez ca este vorba de o soba de gatit cu plita, pe lemne, iar tubul de inox este de 120mm diametru.

Multumiri anticipate.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by flavius76 » Sun Jun 21, 2015 11:51 am

O solutie simpla de fixare e in dibluri, apoi se mai poate adauga 1-2 randuri de caramida pe langa el. In prealabil se face o evazare la capatul unde se fixeaza.
Trebuie izolat, caci altfel iarna face condens si se scurge in interiorul cosului. Exista cos si gata izolat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by phoenix » Sun Jun 21, 2015 12:09 pm

In principal conteaza ce temperatura si pe cos. Daca ai o teracota si scoti afara macar 150 de grade poti sa nu-l izolezi si il cureti mai des, depindesi de viteza fumului. Nu se poate oferi o solutie la o soba necunoscuta dar treaba cu inaltarea cosului in forma asta nu o sa fie o solutie cu adevarat buna ci doar o carpeala care merge sau nu.

O solutie buna este oferita de Flavius.

dacian_sobar
junior
Posts: 5
Joined: Thu Mar 12, 2015 3:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by dacian_sobar » Sun Jun 21, 2015 12:15 pm

Mulţumesc pentru raspuns, stiu ca exista segmente de cos inox cu izolatie, insa preţul este prohibitiv - in acest caz mai bine dublez eu tubul de inox de 120mm cu unul de tabla negara mai groasa si pun vata bazaltica sau perlita intre ele. Nu sunt sigur daca am inţeles 100% metoda propusă de dvs; sa tai cu foarfeca câţiva cm din parte inferioara a tubului, apoi sa le indoi la 90 grade, sa dau găuri si sa prind in dibluri de ultimele caramizi ale cosului, apoi sa mai cladesc inca 1-2 rânduri? - Este corect?

dacian_sobar
junior
Posts: 5
Joined: Thu Mar 12, 2015 3:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by dacian_sobar » Sun Jun 21, 2015 12:26 pm

exdan wrote:In principal conteaza ce temperatura si pe cos. Daca ai o teracota si scoti afara macar 150 de grade poti sa nu-l izolezi si il cureti mai des, depindesi de viteza fumului. Nu se poate oferi o solutie la o soba necunoscuta dar treaba cu inaltarea cosului in forma asta nu o sa fie o solutie cu adevarat buna ci doar o carpeala care merge sau nu.

O solutie buna este oferita de Flavius.
Sunt sigur ca ar fii mai elegant si mai fiabil daca cosul ar fii prelungit tot cu caramizi, insa locul este greu accesibil cu masina, astfel incat prefer o solutie care să nu necesite schelă şi materiale de constructie grele. Eu nu mai sunt la vârsta si greutatea la care o "plimbare" pe un acoperiş vechi să mă atragă. Soba de gatit este zidită din cărămizi si are o plită de fontă + cuptor (sobă tip cizmă).

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by flavius76 » Sun Jun 21, 2015 1:08 pm

dacian_sobar wrote:Mulţumesc pentru raspuns, stiu ca exista segmente de cos inox cu izolatie, insa preţul este prohibitiv - in acest caz mai bine dublez eu tubul de inox de 120mm cu unul de tabla negara mai groasa si pun vata bazaltica sau perlita intre ele. Nu sunt sigur daca am inţeles 100% metoda propusă de dvs; sa tai cu foarfeca câţiva cm din parte inferioara a tubului, apoi sa le indoi la 90 grade, sa dau găuri si sa prind in dibluri de ultimele caramizi ale cosului, apoi sa mai cladesc inca 1-2 rânduri? - Este corect?
Da, este corect, iar in colturi evazarea poate ramane in interiorul cosului indoita putin spre colturi, ca o palnie, decat pe mijlocul laturilor va fi prinderea. Faceti de jos un sablon din 4 caramizi si modelati pe ele. Etansarea intre caramida si inox o faceti cu silicon, deasemenea exista o saiba ca o palarie conica care se introduce pe cosul de inox la imbinare, rolul ei este de a devia apa care se scurge pe cos, sa nu ajunga la imbinare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by phoenix » Sun Jun 21, 2015 1:24 pm

Daca se da o gaura in cos si se introduce o tija metalicam pentru sprijinul tevii si apoi se baga o teava de 2 metri, nu se rezolva mai usor?

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by anduvirgil » Sun Jun 21, 2015 2:02 pm

Gasiti aici burlan de inox 120 mm de diferite lungimi.
http://picura.shopmania.biz/cumpara/bur ... ea-7723248" onclick="window.open(this.href);return false;
Puteti baga pe interiorul cosului de caramida un element de 1 m in care mai puneti elemente pana la inaltimea dorita.
Aceste elemente nu vin cu coliere de prindere la imbinare.

dacian_sobar
junior
Posts: 5
Joined: Thu Mar 12, 2015 3:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by dacian_sobar » Sun Jun 21, 2015 2:12 pm

anduvirgil wrote:Gasiti aici burlan de inox 120 mm de diferite lungimi.
http://picura.shopmania.biz/cumpara/bur ... ea-7723248
Puteti baga pe interiorul cosului de caramida un element de 1 m in care mai puneti elemente pana la inaltimea dorita.
Aceste elemente nu vin cu coliere de prindere la imbinare.
Va multumesc pentru link, pretul este mai bun decat cel pe care l-am gasit eu.

dacian_sobar
junior
Posts: 5
Joined: Thu Mar 12, 2015 3:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prelungire cos de caramida cu tub inox

Post by dacian_sobar » Sun Jun 21, 2015 2:19 pm

exdan wrote:Daca se da o gaura in cos si se introduce o tija metalicam pentru sprijinul tevii si apoi se baga o teava de 2 metri, nu se rezolva mai usor?

Va spun sincer ca am tem sa dau gaura intr-o caramida de l-a cos, deoarece se poate fisura cu usurinta, nefiind cuprinsa intr-o structura care sa o comprime.

Post Reply