tabla lipire

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

tabla lipire

Post by phoenix » Sun Sep 16, 2012 10:19 pm

Eu am jgheaburi de tabla. Cum se lipesc tablele astea? Jghaburile se incalzesc cu flacara sau cu jet de aer cald, se adauga un primer si apoi se pune aliaj de lipire. Da? Primerul ala unde gasesc?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: tabla lipire

Post by phoenix » Sun Oct 21, 2012 6:48 pm

Am luat intre timp "apa tare" ca decapant care vad ca etse un acid foarte coroziv. Iesea fum din sticla si am zis sa ma informez si trebuie ca este acid azotic
"Acidul azotic, cunoscut şi sub numele de acid nitric sau, popular, apă tare, este unul dintre cei mai tari acizi anorganici (minerali). Formula chimică este HNO3. El este totodata, în stare pură sau concentrat, şi un oxidant foarte puternic."
Am luat si un "letcon" de 1000 W si o bara de aliaj cu inscriptia LP60 si o sa incerc o lipire de jgheaburi.
Daca apa tare nu functioneaza ar trebui sa dizolv in ea niste zinc si apoi sa incerc iar.

Aveam statie de aer cald dar am zis ca poate imi trebuie si letconul...sa vedem.

Va anunt de rezultate.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: tabla lipire

Post by ciine » Sun Oct 21, 2012 6:55 pm

Se poate sa nu faca fata nici letconul de 1000w , mai ales daca e frig afara , dar incearca , cu ce ai trebuie sa poti lipi.
Am vazut la tiganii specializati pe domeniu ca au un ciocan de Cu de cca 0.5 kg si la baza lui au un bec pe gaz cu care il incalzeste permanent .

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: tabla lipire

Post by Razvan » Thu Jun 13, 2013 12:11 pm

Eu le-am lipit cu ciocan de cupru pe care il incalzeam cu un arzator de parlit porcul montat la butelie.
Vorba lui ciine, nu cred ca o sa faca fata letconul. Incearca mai intai sa lipesti doua bucati de tabla cu letconul si apoi daca merge ii dai bataie la jgheaburi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: tabla lipire

Post by phoenix » Thu Jun 13, 2013 12:15 pm

Am lipit, si a facut fata letconul. La jgheaburi am bagat si niste popnituri ca sa nu se rupa lipitura.
Acum trebuie sa incerc sa vad cum imbina tiganii tabla ca sa pot sa fac si eu. Acoperisul pe care vroiam sa-l lipesc ar trebui lipit la toate imbinarile pentru ca are panta prea mica si la ploaie puternica patrunde apa pe la toate imbinarile.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: tabla lipire

Post by Razvan » Thu Jun 13, 2013 12:51 pm


tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: tabla lipire

Post by tonyst » Thu Jun 13, 2013 12:54 pm

dan wrote:Am luat intre timp "apa tare" ca decapant care vad ca etse un acid foarte coroziv. Iesea fum din sticla si am zis sa ma informez si trebuie ca este acid azotic
"Acidul azotic, cunoscut şi sub numele de acid nitric sau, popular, apă tare, este unul dintre cei mai tari acizi anorganici (minerali). Formula chimică este HNO3. El este totodata, în stare pură sau concentrat, şi un oxidant foarte puternic."
Am luat si un "letcon" de 1000 W si o bara de aliaj cu inscriptia LP60 si o sa incerc o lipire de jgheaburi.
Daca apa tare nu functioneaza ar trebui sa dizolv in ea niste zinc si apoi sa incerc iar.

Aveam statie de aer cald dar am zis ca poate imi trebuie si letconul...sa vedem.

Va anunt de rezultate.
Dan,
nu este acid azotic.

Este acid clorhidric, si pentru a face apa tare se baga ZN Lipirea cu cositor atablei zincate se face prin decaparea zonei de lipit cu apa tare. se foloseste cositor in care exista mai mult pb 70% pentru marirea rezistentei, lampa de benzina si ciocan tiganesc. Da e bun si LP60

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: tabla lipire

Post by phoenix » Thu Jun 13, 2013 1:05 pm

Ratontop, daca tu ai facut tabla aia o sa te sun sa vad ce scule trebuie.
Tonyst multumesc, nu stiu ce e in sticla dar fara manusi nu voi mai pune mana pe ea...acum am impresia ca unde am dat cu decapant si am lipot e posibil sa rugineasca, corect?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: tabla lipire

Post by tonyst » Thu Jun 13, 2013 1:14 pm

dan wrote:Ratontop, daca tu ai facut tabla aia o sa te sun sa vad ce scule trebuie.
Tonyst multumesc, nu stiu ce e in sticla dar fara manusi nu voi mai pune mana pe ea...acum am impresia ca unde am dat cu decapant si am lipot e posibil sa rugineasca, corect?
Nu,se spala bine

Atentie ca pateaza...........

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: tabla lipire

Post by Razvan » Thu Jun 13, 2013 1:16 pm

Eu am pus tabla aia, sculele le-am luat cu imprumut de la un coleg de servici binevoitor.

Din ce imi amintesc sunta asa:
1. Faltz - pt faltzuit tabla adica acele canturi de 2 sau 4 cm (1,5 /3 cm depinde de scula)
2. Un cleste cu falci de vreo 30/5cm pentru strans imbinarile.
3. Foarfeca de tabla.

Il voi intreba cum se numesc toate exact, dar eu asa tin minte ca se cheama.
Colegul si le-a procurat de la obor(sunt sh dar sunt scule de calitate, fier bun).

Post Reply