Scari interioare

Moderators: sobe, teracotix

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Scari interioare

Post by hudemanicolai » Tue Jan 08, 2013 9:02 pm

Latest post of the previous page:

Hai ca poti Marine.
Nu e mai greu decat la cazan.
Ce-i asa complicat sa iei din poza`lui caine parte pana la podest si s-o pui sa vina dinspre soba. Si atunci va fi ca la tine.
Poate ca seara asta esti obosit. Lasa mintea sa se odihneasca pana maine si dimineata o sa vezi ca-i simplu.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Scari interioare

Post by phoenix » Tue Jan 08, 2013 9:10 pm

Nu te lua dupa Ciobi ca el spune ca nu vede dar noaptea face numai scenarii si cat noi dormim este la rusi...sa vezi ce scara face...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Tue Jan 08, 2013 9:18 pm

Ciobi scara din imagine este facuta din ferestrau din dulap de brad de 7cm, care dupa uscare si abricht a ramas de 5cm .Acum depinde ce vrei ,
-daca stii ca va fi in scop public cu circulatie intensa de 200persoane pe zi , e bine sa fie din beton .
-daca e pt utilizare familiala este mai mult decit suficient cea din lemn.
un lemn bun pt scara si rezistent este pinul douglass acela rosiatic, are o rezistenta si elasticitate foarte buna, precum soi stabilitate in timp

Uite ce a iesit din ferestrau si cum arata in realitate , este in functiune de vro 6 ani si se mentine perfect fiind protejata cu 4 straturi de lak de parchet rezistent la trafic, nu scartie , nu pocneste.
In imagine nu se vede partea de sus in care dulapii de sustinere formeaza balustrada la golul scarii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Scari interioare

Post by phoenix » Tue Jan 08, 2013 9:21 pm

Ea este soba de teracota? 8-)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Tue Jan 08, 2013 9:43 pm

dan wrote:Ea este soba de teracota? 8-)
Da Dane este tot un proiect facut de mine , dar nu stiam cit stiu acum despre ardere.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 9:51 pm

Ciine la mine eu zic ca e mai bine sa vina pe cei doi pereti cu odihna cum e in desen ...ca ocupa spatiu mai putin ....si defapt acolo i-am lasat loc de odihna la etaj ... nu am cum sa o intorc ...ca sa o fac ca tine trebuie sa anulez usa dela baie ...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Tue Jan 08, 2013 9:59 pm

Tu stii mai bine , de ce ai nevoie .

Odihna face ca scara sa fie mai lunga si mai voluminoasa , in spatiul de odihna la 90 grade se pot integra patru trepte , deci scara va fi cu patru trepte mai lunga cu odihna

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 10:04 pm

Si a ta tot la 90*e ..vrei sa spui ca treptele din dreptul odihnei sunt ca la scara rotunda...si cum e accesul in dreptul lor... nu se diminuiaza...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Tue Jan 08, 2013 10:49 pm

In acea portiune treptele iti ofera un confort marit in partea din exterior unde latimea lor ajunge in cazul tau , deschiderea de un metru , la dimensiuni peste 50cm latime ,care se ingusteaza catre axul de rotatie.
Probabil ca va fi incomod daca se intalnesc mai mult de 2 persoane in acea zona , dar trebuie sa ti cont ca totusi e o scara si nu trotuar.

Dar inceperea rotatiei treptelor se face inainte de punctul in care se inchide unchiul de 90 grade si se termina dupa , lucru ce iti mareste confortul dar sporeste si esteticul.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Tue Jan 08, 2013 10:59 pm

Asta recunosc ca nu am stiut...cit despre partea cu rotirea-ingustarea nu ma prea incinta ...totusi e o scara princupala din living la etaj ..unde vor fi trei camere mai mari ca niste apartamente pe suprafata de 200mp...oricum multumesc frumos ...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Scari interioare

Post by anduvirgil » Wed Jan 09, 2013 12:14 am

am incercat o varianta cu turnanta ... ce spuneti merge?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply