Design interior/exterior.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Design sobe

Post by phoenix » Sat Feb 08, 2014 10:49 pm

Latest post of the previous page:

Gigi, ce insemna in alta parte, daca imi este permis? Se poate denumi design interior...sau cum doresti...dar n-am inteles ce insemna "in alta parte".

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Design sobe

Post by Gigi » Sun Feb 09, 2014 9:11 am

phoenix wrote:Gigi, ce insemna in alta parte, daca imi este permis? Se poate denumi design interior...sau cum doresti...dar n-am inteles ce insemna "in alta parte".
Buna dimineata Dane, era vb de zona 3D, daca interesa pe careva ceva legat de asta, sa vb in alta parte, pe alt forum..pe alt topic.etc, imi pare rau ca mi s-au rastalmacit cuvintele..cu pasaje rupte din context, mai trebuia cuvinte si propozitii subliniate cu rosu ca sa inteleg ceva, nu sunt suparat pe nimeni..nici pe Csomi, care acum ma domneste, ironia nu este buna.....am zis ca daca sunt destui care pot da sfaturi pe partea tehinica..poate un ochi avizat pe cea ,,artistica,, nu ar fi rea, oamenii trebuiesc indrumati..poate ca topicul era mai bine intitulat design interior, poate multi nu stiu,dar la o casa elementul central....care defineste o casa este scara, o soba plasata corespunzator si finisata pe masura..este la fel..casa se ,,invarte,, in jurul lor, multi vb despre finisaje, vezi doamne ca sunt prea scumpe, daca ptr o soba cheltuielile sunt pe masura...mai conteaza cativa metri patrati? faptul ca am stat pe forumul asta este ca am luat microbul, daca am suparat pe careva imi cer scuze, dar ironiniile nu le accept, deci...sa-mi dea ignore.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Design sobe

Post by tonyst » Sun Feb 09, 2014 9:28 am

Gigi wrote:
phoenix wrote:Gigi, ce insemna in alta parte, daca imi este permis? Se poate denumi design interior...sau cum doresti...dar n-am inteles ce insemna "in alta parte".
Buna dimineata Dane, era vb de zona 3D, daca interesa pe careva ceva legat de asta, sa vb in alta parte, pe alt forum..pe alt topic.etc, imi pare rau ca mi s-au rastalmacit cuvintele..cu pasaje rupte din context, mai trebuia cuvinte si propozitii subliniate cu rosu ca sa inteleg ceva, nu sunt suparat pe nimeni..nici pe Csomi, care acum ma domneste, ironia nu este buna.....am zis ca daca sunt destui care pot da sfaturi pe partea tehinica..poate un ochi avizat pe cea ,,artistica,, nu ar fi rea, oamenii trebuiesc indrumati..poate ca topicul era mai bine intitulat design interior, poate multi nu stiu,dar la o casa elementul central....care defineste o casa este scara, o soba plasata corespunzator si finisata pe masura..este la fel..casa se ,,invarte,, in jurul lor, multi vb despre finisaje, vezi doamne ca sunt prea scumpe, daca ptr o soba cheltuielile sunt pe masura...mai conteaza cativa metri patrati? faptul ca am stat pe forumul asta este ca am luat microbul, daca am suparat pe careva imi cer scuze, dar ironiniile nu le accept, deci...sa-mi dea ignore.
Ii rog , pe Dan , pe Gigi , pe Csomi , sa deschidem un topic Design sau cum so scrie , sa imvatam , daca vor sa ne arate , tot ce este legat de capitolul asta . multumim .
Programe , ce se pot accesa sau cumpara, sa facem si noi sobele,si nu numai , frumoase .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Design sobe

Post by phoenix » Sun Feb 09, 2014 9:35 am

Mie sa-mi spun ce doresc sa deschida si unde, ca sa il mut...in rest nu mai ma bag...am destula carne in frigider.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Design sobe

Post by tonyst » Sun Feb 09, 2014 9:42 am

phoenix wrote:Mie sa-mi spun ce doresc sa deschida si unde, ca sa il mut...in rest nu mai ma bag...am destula carne in frigider.
Sunt lucruri frumoase care le am vazut la Gigi , Csomi , Vali si pe la altii , de ce sa fim rai ? Multumim .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Design sobe

Post by Gigi » Sun Feb 09, 2014 9:52 am

phoenix wrote:Mie sa-mi spun ce doresc sa deschida si unde, ca sa il mut...in rest nu mai ma bag...am destula carne in frigider.

Corect Dane :thumbup: este soare afara...asa ca spor la treaba, eu zic ca mai bine sa i se spuna design interior/exterior, nu de alta dar se pot impaca toate ariile, poate ca unii vor ceva sugestii si in acest sens, eu sunt aici,cine are nevoie stie unde ma gaseste, ziele urmatoare am sa arat cum se face o simulare, dar nu fizica, ci implementarea unui obiect 3D intr-o imagine 2D, pe multiii ii vor ajuta sa-si vizualize propria creatie intr-un spatiu(vezi soba plasata in livingroom sau in alta zona)

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Design interior/exterior.

Post by Razvan » Sun Feb 09, 2014 12:57 pm

Eu folosesc 3D Home Architect Design Suite Deluxe 8. Mi se pare simplu de utilizat si cu o multime de facilitati.
Recomand tuturor celor care doresc sa-si construiasca o casa, sa faca o recompartimentare, o renovare, etc. programe de acest gen inainte de a se adresa unui proiectant, designer de interior.
Va va scuti de multa bataie de cap si poate si de multi bani.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Design interior/exterior.

Post by Razvan » Sun Feb 09, 2014 1:06 pm

Pentru a putea descarca programul va trebuie un client gen utorrent, bitcomet sau bittorrent instalat pe PC si apoi accesati acest link: http://torrents.to/search/kickasstorren ... 0architect, dati click pe download torrent si acesta se va deschide automat in utorrent/bittorent si va incepe downloadul.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Design interior/exterior.

Post by tonyst » Sun Feb 09, 2014 2:32 pm

ratontop wrote:Pentru a putea descarca programul va trebuie un client gen utorrent, bitcomet sau bittorrent instalat pe PC si apoi accesati acest link: http://torrents.to/search/kickasstorren ... 0architect, dati click pe download torrent si acesta se va deschide automat in utorrent/bittorent si va incepe downloadul.
Multumim Razvan .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Design interior/exterior.

Post by Gigi » Sun Feb 09, 2014 7:34 pm

ratontop wrote:Eu folosesc 3D Home Architect Design Suite Deluxe 8. Mi se pare simplu de utilizat si cu o multime de facilitati.
Recomand tuturor celor care doresc sa-si construiasca o casa, sa faca o recompartimentare, o renovare, etc. programe de acest gen inainte de a se adresa unui proiectant, designer de interior.
Va va scuti de multa bataie de cap si poate si de multi bani.

Este bun si asta, dar este pacat ca cei care stapanesc oarecum Sketchup-ul sa nu-l foloseasca si pentru constructii, amenajari 3D, programul are o gramada de plugin-uri care va poate ajuta, o multime de materiale pentru texturi, motoare de randare(randari realiste) ...se pot creea animatii,,etc, a fost doar o parere

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Design interior/exterior.

Post by tonyst » Tue Feb 11, 2014 5:50 pm

Gigi wrote:
ratontop wrote:Eu folosesc 3D Home Architect Design Suite Deluxe 8. Mi se pare simplu de utilizat si cu o multime de facilitati.
Recomand tuturor celor care doresc sa-si construiasca o casa, sa faca o recompartimentare, o renovare, etc. programe de acest gen inainte de a se adresa unui proiectant, designer de interior.
Va va scuti de multa bataie de cap si poate si de multi bani.

Este bun si asta, dar este pacat ca cei care stapanesc oarecum Sketchup-ul sa nu-l foloseasca si pentru constructii, amenajari 3D, programul are o gramada de plugin-uri care va poate ajuta, o multime de materiale pentru texturi, motoare de randare(randari realiste) ...se pot creea animatii,,etc, a fost doar o parere
Am acum si 3D Home Arhitect Design , interesant , dar ceva linii directoare Razvan ca ma uit la el .............daca aveti legat de SKP ,programe sau ce ne puteti imvata legat de asta ,va rugam .

Post Reply