Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by hudemanicolai » Thu Dec 27, 2012 9:05 pm

Latest post of the previous page:

Ai dreptate in ce spui.
Dar asa cum tu ne-ai convertit de la teracota la caramida, poate mai chemi vre-un "frate moldovan" care sa ne-nvete sa facem case fara fundatie.
Doamne ajuta si spor in toate.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Thu Dec 27, 2012 9:48 pm

hudemanicolai wrote:...Dar asa cum tu ne-ai convertit de la teracota la caramida, poate mai chemi vre-un "frate moldovan" care sa ne-nvete sa facem case fara fundatie...
Poate "moldovenii" sau rusii nu ar avea atata credibilitate, cata ar avea norvegienii, canadienii sau suedezii.. Totul pleaca de la mentalitate. Ca sa fie casa cat mai "calduroasa" trebuie sa aiba mai multa termoizolatie, daca termoizolatie este multa, reese ca o oarecare parte din volumul casei este usoara, prin urmare si casa este mai usoara.. Vazusem proiecte de case pe structura usoara din lemn la care fundatia era de cateva ori mai grea decat toata casa! Un prieten structurist, caruia i-am adus sa se dea cu parerea a zis: "Aceasta casa daca o pun pe apa - pluteste! Sa-i realizezi o "astfel de fundatie" este o aberatie!"
Nu am vazut in Romania case usoare asezate pe "fundatii discontinui" sau cum se spune in Rusia "pe piloni" (stalpi)..
Poate ca eu nu sunt atat de umblat prin tara si deaceea nu am vazut.. Cel putin in Dobrogea chiar si casele usoare se construiesc pe fundatii "din cale afara" de solide. O fundatie nu are voie (din punct de vedere economic) sa depaseasca 20% din valoarea investitiei, caci ne poate duce catre absurd.. Nu ma refer la proiecte precum Turnul Efel, ci la locuinte.

Scuze de off topic.. m-a luat valul. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu Dec 27, 2012 10:16 pm

Inainte sa te cunosc am vazut o casa pe structura de lemn de 9X9 metri si doua etaje facuta de un singur om...Fiundatia era 9 stalpi care intrau la adancimea de 180 cm si erau inconjurati de beton...

Bineinteles ca planul casei, a fost facut ulterior si aprobat ca la carte desi in esenta casa nu era pe o fundatie continua...

In Romania toti se acopera de hartii dar in realitate exista cate'n luna si in stele...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Fri Dec 28, 2012 5:15 pm

dan wrote:Inainte sa te cunosc am vazut o casa pe structura de lemn de 9X9 metri si doua etaje facuta de un singur om...Fiundatia era 9 stalpi care intrau la adancimea de 180 cm si erau inconjurati de beton...

Bineinteles ca planul casei, a fost facut ulterior si aprobat ca la carte desi in esenta casa nu era pe o fundatie continua...

In Romania toti se acopera de hartii dar in realitate exista cate'n luna si in stele...
Deci, "caractere" inca mai avem, Slava Domnului! :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 8:48 am

Asa functioneaza o incalzire in pardosaeala...cu GrupPompareAmestec (shunt)denumire data de cei de pe SP
Teava groasa cu rosu este cea de tur pe care vine agentul termic de la cazan la 95*
teava groasa cu albastru este returul spre cazan
1 este notat... teava pex inglobata in sapa care pleaca din distribuitor(2) si se intoarce prin colector...
Fiindca acest sistem de incalzire functioneaza cu temperaturi mici pina la 55 de grade si noi avem incalzirea cu cazan de zidarie pe lemn unde temperatura agentului este de 90* trebuie dozata sa intre in pardoseala doar pina la 55*...pentru asta este necesar un robinet(termostatic)11 cu cap termostat(8) cu senzor detasat (10)(ce se moteaza dupa pompa) care are rol sa deschida si sa inchida apa la 95 de pe turul de la cazan ....sa intre in instalatia de pardoseala ...
Pentru o incalzire uniforma a traseului lung de pardoseala se foloseste o pompa(6) ....doar pentru acest circuit separata de cea de la cazan...
pentru un amestec cit mai economic se monteaza o supapa de sens 12 ...pe baypasul dintre tur pardoseala si retur pardosaeala...deci pentru amestec si pentru a valorifica si agentul care mai este cald din returul pardoselei pompa va trage prioritar din retur prin aceasta supapa de sens ...si in acelasi timp din robinetul termostat care mai completeaza din turul de la cazan... atit cit ii comanda senzorul detasat pentru a fi temperatura necesara pe tur pardoseala....

http://img17.imageshack.us/img17/4097/cat5906.jpg

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Thu Jan 17, 2013 9:41 am

-Ciobimar ai pus desenul, da niste indicatii ceva, cifrele din desen ce reprezinta fiecare?
-Bun , a aparut si textul.
Last edited by sandy76 on Thu Jan 17, 2013 9:43 am, edited 2 times in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 9:42 am

Am scris in text....ceva nu e clar ...?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Thu Jan 17, 2013 11:22 am

ciobimar wrote:Am scris in text....ceva nu e clar ...?
Multumesc, Marine, pentru o schema atat de explicita.. E bine si asa.. Dupa mine, exista vane cu 3 cai termostatice care ar inlocui acel robinet termostatic si supapa de sens (ca o varianta alternativa celeia postate)..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 11:39 am

Stiu Domnule Andrei varianta Dv si sunt deacord cu ea ...am gasit si explicat aceasta schema si cum se face amestecul ..cu GPA...eu am asa ceva dar din greseala am ars capul termostat si cum costA vreo 100 de ron atunci sa-il cumpar din nou ..am pus un robinet cu bila ...si am reglat din aproape in aproape .si functioneaza de doi ani asa...cred ca gpa-ul meu e cel mai ieftin posibil(DIY)...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Thu Jan 17, 2013 12:09 pm

lisapet wrote:
ciobimar wrote:Am scris in text....ceva nu e clar ...?
Multumesc, Marine, pentru o schema atat de explicita.. E bine si asa.. Dupa mine, exista vane cu 3 cai termostatice care ar inlocui acel robinet termostatic si supapa de sens (ca o varianta alternativa celeia postate)..
Un desen o schema in acest sens ar fi mai de ajutor.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Fri Jan 18, 2013 4:19 pm

http://mlynok.wordpress.com/2011/01/29/ ... /#more-596" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply