Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Tue Sep 11, 2012 5:08 pm

Latest post of the previous page:

sandy76 wrote: -Acesta este pentru temperaturi ale apei intre 20-43 grade si o suprafata de 50mp
http://www.calorserv.ro/produse/Element ... SBVTA3221P
Bravo sandy76,
exact la acest model ma refeream.. Eu folosesc unul din acestea la o instalatie cu pardoseala incalzita de 180mp.
Nu am gresit nimic, repet de 180 mp. :)

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Tue Sep 11, 2012 6:21 pm

va multumesc tuturor pt promtitudine

radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by radulm » Thu Sep 13, 2012 8:38 am

As vrea sa stiu daca suprafata pe care calci poate consta si in parchet polistratificat sau din lemn masiv peste care sa se mai adauge si un covor (materiale izolatoare dpdv termic). Ma gandesc la o scadere a randamentului instalatiei de incalzire.

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Thu Sep 13, 2012 8:54 am

eu cred ca la incalzirea in pardoseala ideea de baza consta in incalzirea extremitatilor corpului(picioarele care de obicei sunt mai reci) iar radiatia nu este atat de importanta.cred ca este suficient ca pardoseala din orice material ar fi ea sa fie cu cateva grade mai calda decat corpul nostru si senzatia de bine va aparea.important este ca partea de sub tevile de incalzire sa fie izolata bine ca sa nu se piarda caldura in pamant

radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by radulm » Thu Sep 13, 2012 9:03 am

focusufd wrote:picioarele care de obicei sunt mai reci
... incearca sa mergi in talpile goale prin zapada fara teama ca racesti te miri unde ;) si sa vezi apoi picioare fierbinti. Intrebarea mea referitoare la randament avea un scop. Exista o perioada trecere de la sezonul cald la cel rece cand incalzirea nu este utilizata. In cazul utilizarii in toata casa a pardoselilor ceramice (recomandate pentru acest tip de incalzire) aceasta perioada este destul de enervanta.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Thu Sep 13, 2012 10:55 am

focusufd wrote:..cred ca este suficient ca pardoseala din orice material ar fi ea sa fie cu cateva grade mai calda decat corpul nostru si senzatia de bine va aparea.
Nu sunt deacord, focusufd. Norma igienica spune maxim 32-34 grd C la pardoseala din bai, sali de piscina si alte zone umede.. in rest, in marea parte a spatiului de locuit se recomanda sa fie in jur de 28 grd C la suprafata pardoselei.. Deci, nicidecum "cu cateva grade mai calda decat corpul nostru"!
focusufd wrote:important este ca partea de sub tevile de incalzire sa fie izolata bine ca sa nu se piarda caldura in pamant
Aici sunt total de acord. :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Sun Sep 30, 2012 11:47 am

Buna dimineata.
Imi puteti recomanda un GPA pentru IPAT?Suprafata incalzita cu acest sistem este de aproximativ 70mp, 8 circuite.Pasul de montaj este de 100mm.Inca nu am dotat distribuitor/colectorul cu debitmetre si aquatoare pentru termostate.Am si radiatoare pe aceeasi suprafata.Astept sfaturile d-voastra.
Cu toata stima.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Sun Sep 30, 2012 11:09 pm

gi0 wrote:Buna dimineata.
Imi puteti recomanda un GPA pentru IPAT?Suprafata incalzita cu acest sistem este de aproximativ 70mp, 8 circuite.Pasul de montaj este de 100mm.Inca nu am dotat distribuitor/colectorul cu debitmetre si aquatoare pentru termostate.Am si radiatoare pe aceeasi suprafata.Astept sfaturile d-voastra.
Cu toata stima.
Personal nu folosesc "GPA-uri" pentru IPAT asa cum le stiti de pe alte forumuri.. Folosesc o singura pompa si o singura vana de amestec pentru toate distribuitoarele din casa. Dupa suprafata pot sa-mi dau seama aproximativ de debitul maxim necesar pentru vehicularea agentului termic. Numarul de circuite si pasul de montaj nu ma ajuta prea mult.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Sun Sep 30, 2012 11:29 pm

gi0 wrote:Buna dimineata.
Imi puteti recomanda un GPA pentru IPAT?Suprafata incalzita cu acest sistem este de aproximativ 70mp, 8 circuite.Pasul de montaj este de 100mm.Inca nu am dotat distribuitor/colectorul cu debitmetre si aquatoare pentru termostate.Am si radiatoare pe aceeasi suprafata.Astept sfaturile d-voastra.
Cu toata stima.
-Cel mai ieftin si bun GPA este afisat la pagina 2 mesajul 19 si pus in practica de Lisapet pe 180mp, citeste mesajul (20) urmator. ;)

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Oct 01, 2012 12:46 am

lisapet wrote:Folosesc o singura pompa si o singura vana de amestec pentru toate distribuitoarele din casa.
Se poate o schemă hidraulică a sistemului pe care îl foloseşti? Mulţumesc anticipat.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Mon Oct 01, 2012 1:01 am

Buna seara.
Asa arata distribuitorul in momentul de fata.Este obligatorie utilarea lui cu debitmetre?Azi am vorbit cu instalatorul si mi-a zis ca nu sunt necesare deoarece circuitele sunt aproape egale si isi va face foarte bine treaba chitul de amestec care va fi montat in caseta.Chiar nu stiu daca are idee despre ventilele termostatice de amestec.Am discutata ceva si despre termostate dar trebuie dotat distribuitorul cu actuatoare. Cat despre pompe,intelesesem ca vrea sa foloseasca Dab...cred.Trebuie sa-mi fac singur o schema de montaj.Cand va fi gata o voi afisa dar va rog sa nu sariti pe mine ptr nestiinta mea.
Cu toata stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply