fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 8:44 pm

Eu ma... intr-o groapa. Desi in fata curtii sunt tevile bagate in pamant, nu am idee cand vor da drumul la canalizare. Oare la anu sau poate peste 10 ani...sa-mi fac o fosa ..sa nu-mi fac...cine e ghicitor sau masoara cu nuiaua de nuc?

La fosa, daca torn, nu se face cofrag dublu de lemn si intre se baga plasa si betonul, sau se toarna beton intre peretele de pamant si peretele de lemn? Cum se practica?

Vreau o fosa septica si nu una care sa se scurga in pamant...


http://lexconstruct.ro/servicii/utilita ... a-septica/" onclick="window.open(this.href);return false;
sunt ok pozele astea?

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Tue Jun 18, 2013 9:04 pm

Eu am facut fosa (care nu este inca terminata) din 3 tuburi de fantana.
Deocamdata am turnat beton jos cu plasa si am chituit rosturile dintre tuburi cu beton.
Urmeaza sa fac un amestec de bitum/nisip/ciment cu care voi chtui definitiv rosturile dintre tuburi si apoi tot interiorul fosei va avea aplicat 2 maini de bitum.

http://img856.imageshack.us/img856/66/qy93.jpg

Va urma un drenaj de 75mm pe o lungime de 15 m pe pat de pietris.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 9:17 pm

Ai facut si dasta...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Tue Jun 18, 2013 9:30 pm

Pricipiul este acesta.

http://img13.imageshack.us/img13/9729/xrqv.jpg

Numai ca la mine nu este bicompartimentata, dar tu daca o torni poti sa o faci cu 2 compartimente pentru o sedimentare mai buna a "ciocolatei". ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 9:32 pm

Ala sta corect pe wc...trebuie sa stai aplecat in fata sa nu faci hemoroizi...de unde ai desenul?
Daca fac , fac compartimentata, ca asa m-a sfatuit si roadmaster. Mai studiez ca apa aia din al doilea compartiment ar trebui sa fie aproximativ curata, adica de udat curtea?
Last edited by phoenix on Tue Jun 18, 2013 9:33 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Tue Jun 18, 2013 9:32 pm

dan wrote:Ai facut si dasta...
Dane, in URSS marea majoritatea faceau si fac din astea din tuburi.. Nu inteleg de ce aici nu se practica asa ceva? Tuburi de beton sunt, mai ales ca sunt acum cu Nut si Feder. Sunt si de 0,5m inaltime.. In doi oameni iti faci un sistem de Fosa de iesi mult mai convenabil decat sa sapi, sa armezi, sa cofrezi, sa torni, sa decofrezi, etc.. De timpul castigat nici nu mai zic!

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Tue Jun 18, 2013 9:37 pm

Tuburi de beton sunt, mai ales ca sunt acum cu Nut si Feder. Sunt si de 0,5m inaltime.. In doi oameni iti faci un sistem de Fosa de iesi mult mai convenabil decat sa sapi, sa armezi, sa cofrezi, sa torni, sa decofrezi, etc.. De timpul castigat nici nu mai zic!
Din aceasta cauza am optat si eu pt varianta cu tuburi, timpul este pretios.
Nu mai zic de costuri: plasa, cofrag...

Unul dintre caminele de apa este tot din tuburi (1tub jumate inaltime), al doilea l-am turnat eu ca nu mai aveam tuburi.
Mai studiez ca apa aia din al doilea compartiment ar trebui sa fie aproximativ curata, adica de udat curtea?
La cum o sa miroasa nu cred ca o sa vrei sa uzi cu ea si oricum de acolo se scurge pe drenaj.

Alta chestiune este ca nici macar pomi fructiferi ne este recomandat sa se planteze in zona de trecere a drenajului ci doar copaci, gazon, flori etc.
Trage tu concluzia..

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Vox13 » Tue Jun 18, 2013 10:03 pm

Fosa este bine sa aiba mai multe camere care comunica .In una se stringe grosul iar in celelalte merge introdusa o pompa care sa evacueze partea lichida . Daca are si un decantor de grasime e minunata .

In varianta cu o singura gaura betonata in cativa ani grasimile vor colmata toti porii si vei ajunge la vorba contabilului "cat bagi atata scoti" In caz de nevoie doar cu vidanja iti vei face treaba .

Uite o schita dintr-un proiect .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Vox13 » Tue Jun 18, 2013 10:05 pm

Studiaza comunicarea intre camere .Cred ca e importanta

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 10:10 pm

Deci, fosa septica, se scurge parte din apa in sol sau nu? De ce este septica? Fosa, care nu e septica, are gauri si toata apa trece in sol. Cu adevarat fosa este mai "septica" dar daca trece apa prin beton nu prea mai e septica...nu?
Fosele septice din fibra de sticla permit scurgerea apei in sol?

Post Reply