fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:43 am

Latest post of the previous page:

Nu cred ca inteelg exact intrebarea, dar ar trebui sa se calculeze , functie de teren, cat poate sa absoarba, sa se afle la ce adancime este panzafreatica si sa se puna o stampila, functie de amplasament...dar cum inca nu sunt acte pentru imobile...

Din cate stiu, un put infestat , infesteaza pe o raza de kilometri...sau poate mai mult. Teoretic stau binisor, si as dori sa se aplice regulile, ca eu nu le incalc, dar practica te face sa urli cand esti de luat de prost chiar de autoritati ca respecti legea...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 11:23 am

Am mintit..in proiect e o statie de epurare, mini...

Dar, apare o alta disctie, si topicul trebuie redenumit

http://www.piscineieftine.ro/Ministatia ... 1/pagina-0" onclick="window.open(this.href);return false;

Bun, dar scrie ca nu necesita NU necesita bioactivatori ? Cica accepta pana la 1 mc, pe zi. La dimensiuni este ok si se poate face o fosa, dar sa fie etansa. Dar nu vad nimic in prezentare de agentii biologici care o sa filtreze apa...oricum e cam inutil, ca vecinu nu va avea...dar...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 1:09 pm

iliviu wrote:... Pot sa spun ca atunci cand ploua mai mult, apa din fantana se colora putin si avea si un miros specific. Pana sa faca vecinii fosa, timp de vreo 10 ani, n-au fost probleme cu apa. Acum fantana e inutilizabila.
Fantana are diametrul de 1 m si e sapata pana la 16 m adancime, respectiv la al doilea strat de apa (panza freatica), iar fosa vecinilor e din beton cu adancimea de aprox. 4 m, dar probabil ca au gaurit fundul, altfel nu-mi explic cum de atunci cand ploua, erau infiltratii pana in panza freatica.

Oricum, in domeniul asta, legea e foarte proasta, adica sunt restrictii minime (10 m de sursa de apa).
Liviu, in cazuri de acest gen eu as practica puturi de mare adancime facute profi, care sa aiba toate panzele freatice de mai sus izolate. In acest fel nu mai influenteaza panza de sus, panza de jos si putul poate fi utilizabil oricand, in afara de situatii de inundatie (cu toate ca daca te gandesti de la inceput - se poate).. Dar din pacate la noi nu ai unde te informa.. Sper ca de-acum in colo vom avea unde sa ne informam macar pentru o parte din probleme. :)

Dane, dupa cum spui pare a fi un cerc vicios din care nu exista scapare.. Si mie multi imi spun : "Ce folos ca d-ta militezi pentru un mediu mai curat cu pompe de caldura, case pasive, sobe performante, daca vecinul meu face focul in soba cu plastice, mai arunca si pene de pasari, paie putrezite pe focul din batatura de nu mai poti sta in curte, chiar daca vecinul este la capatul strazii..?"
"Bun dar trebuie inceput cumva sa schimbam ceva,altfel ar iesi ca nu are rost sa spal vasele caci din mele mananc si oricum se murdaresc.."

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 1:17 pm

Da mai Lisapete, sa incepem de undeva dar dai bani pe fosa si put si apoi iei amenda...ca faci scandal ca ti-a murdarit vecinu putul...si apoi trebuie sa dovedesti tu alea si alea...haide sa candidam la parlament :)

Iti dai seama ca tragi de toata tesatura de paianjen , sa o ridici mai sus...ce inaltime trebuie sa ai? de rupt, cercul vicios, doar in spatele gardului sa reusesti :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 1:29 pm

dan wrote:Da mai Lisapete, ...haide sa candidam la parlament
Nu ma intereseaza politica, Dane. Nu sunt de ieri pe lumea asta, asa ca nu ma convingi...

Ca sa schimbam ceva in viata - nu avem nevoie de culoare politica. ;)
Last edited by user_banat_85 on Wed Jun 19, 2013 1:31 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 1:31 pm

Esti bogat insemna :)
Nici pe mine nu ma intereseaza politica dar sobe, sa le construiesc de SUS in jos, nu pot...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 1:33 pm

dan wrote:Esti bogat insemna :)
Da sunt, am o familie, am un loc de munca, am unde sta si am ce manca. :D

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: fosa septica

Post by ciine » Wed Jun 19, 2013 2:15 pm

In functie de teren se pot amenaja fose care sa filtreze si sa epureze natural reziduriile si la iesire si sa dreneze apa curata.
Eu am facut o astfel de fosa dar pe un teren in panta , in cazul in care aceasta nu exista trebuie interpuse pompe si costurile cresc.
Acestea se compun din trei incaperi in cascada , una de colectare , a doua de filtrare bruta , a treia de filtrare biologica . In lipsa de spatiu se pot forma si doua incaperi , ultimele doua se pot comasa dar trebuie crescuta adancimea de sapare.
Filtrarea bruta se face cu piatra de rau, refuz de ciur, si mai multe straturi de piatra sparta maruntita. Filtrarea biologica se face su mai multe sraturi alternante de nisip spalat si carbune de lemn. La iesirea din aceste filtre o sa obtineti apa curata
In prima incapere de colectare se poate pune bacterii de fermentare si este indicat sa nu folositi decit detergenti biodegradabili si sa evitati
dezinfectantele sau sa alegeti ceva tot bio
O astfel de fosa de o am in functiune de cca 7 ani de zile si nu am umblat la ea de loc fiind incastrata in pamant, singurul indiciu ca e acolo este un tub de 75mm de ventilatie scos la suprafata si bineinteles un tub de 110 prin care se scurge apa filtrata.
Last edited by ciine on Wed Jun 19, 2013 2:24 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 2:16 pm

Filtrarea biologica cu ce o faci ciine?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: fosa septica

Post by ciine » Wed Jun 19, 2013 2:29 pm

dan wrote:Filtrarea biologica cu ce o faci ciine?
Sunt in comert culturi de bacterii pt fermentatie , dar trebuie sa ti cont de ce am scris mai sus. Daca nu ai folosii detergenti aceste culturi se dezvota si singure, dar cele din comert fac treaba buna

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 2:38 pm

Multumesc ciine, tin cont de toate ca daca intervin si culturi biologice e o treaba de respect...

Post Reply