Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Feb 04, 2014 9:07 pm

Latest post of the previous page:

Oricum cred ca vei pune si izolatie...
In privinta mnaterialului fa din beton structura si poate si peretii, adica nu din lemn...nu avem pe piata materiale ok...mansarda sau etajul te poti gandi...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Tue Feb 04, 2014 9:39 pm

eugen11 wrote:Buna seara.
Regret ca nu am mai intrat pe forum....dar acum am revenit \:D/ .

Daca as construi aceasi casa pe structura de beton si caramida porotherm credeti ca as iesi mai ieftin? Am gasit pe cineva care imi ridica casa la rosu cu 8000 Lei ( manopera decat.....bineinteles :) ).
Cam ceinclud cei opt mii de lei si ptce suprafata construita?

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Feb 04, 2014 10:13 pm

ratontop wrote:
eugen11 wrote:Buna seara.
Regret ca nu am mai intrat pe forum....dar acum am revenit \:D/ .

Daca as construi aceasi casa pe structura de beton si caramida porotherm credeti ca as iesi mai ieftin? Am gasit pe cineva care imi ridica casa la rosu cu 8000 Lei ( manopera decat.....bineinteles :) ).
Cam ceinclud cei opt mii de lei si ptce suprafata construita?
Casa la rosu fara finisaje pentru 120m patrati.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by claudiu.s.ro » Tue Feb 04, 2014 10:20 pm

eugen11 wrote: Nu stiu ce coeficient termic are BCA-ul.
Cel folosit de mine are coeficientul 0,13 w/mK.
eugen11 wrote: Daca este la fel de bun ca si caramida porotherm nu am nimic impotriva sa-l folosesc.
Depinde din ce punct de vedere:
- ca izolant este mai bun,
- se lucreaza mai usor cu el atat in faza de constructie cat si ulterior la instalatii si altele.
- are o rezistenta mecanica mai mica decat caramida eficienta, dar daca structura de rezistenta este proiectata conform normativelor nu sunt nici un fel de probleme (si din ce am vazut la noi se obisnuieste sa se supradimensioneze structura de rezistenta)
eugen11 wrote: Din cate am auzit este mai ieftin ceea ce ma duce la gandul ca este si mai prost calitativ decat caramida, insa daca pot compensa cu un strat suplimentar de polistiren care ca si cost total iese mai ieftin decat daca as folosi caramida am sa iau in cosiderare aceasta solutie.
Pretul si calitatea depind de tipul de BCA folosit. Nu putem spune asa, in general, ca BCA-ul este mai prost sau mai bun calitativ decat caramida.
Putem spune ca BCA-ul marca X este mai bun decat caramida eficienta marca Y sau este mai slab calitativ decat caramida marca Z.

Daca doresti pot sa-ti ofer mai multe detalii despre cum am procedat eu la casa, dar nu as vrea sa se creada ca fac reclama anumitor produse. Pot doar sa impartasesc experienta mea si modul cum am gandit eu rezolvarea problemelor la momentul respectiv.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Tue Feb 04, 2014 10:32 pm

Cred ca cei 8000 sunt de fapt Euro, nu lei.
La ce spui tu ar iesi 15euro/mpc pret care e ridicol de mic.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Feb 04, 2014 10:34 pm

Razvan e posibil...am auzit zilele astea de o casa cu 100 metri la sol si 60 mp la masarda a costat 20 de mii de euro cu tot...mai are de bagat inca peatat.
Acum e momenbtul sa faci case dar lumea n-are bani...

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Feb 04, 2014 11:01 pm

claudiu.s.ro wrote:
eugen11 wrote: Nu stiu ce coeficient termic are BCA-ul.
Cel folosit de mine are coeficientul 0,13 w/mK.
eugen11 wrote: Daca este la fel de bun ca si caramida porotherm nu am nimic impotriva sa-l folosesc.
Depinde din ce punct de vedere:
- ca izolant este mai bun,
- se lucreaza mai usor cu el atat in faza de constructie cat si ulterior la instalatii si altele.
- are o rezistenta mecanica mai mica decat caramida eficienta, dar daca structura de rezistenta este proiectata conform normativelor nu sunt nici un fel de probleme (si din ce am vazut la noi se obisnuieste sa se supradimensioneze structura de rezistenta)
eugen11 wrote: Din cate am auzit este mai ieftin ceea ce ma duce la gandul ca este si mai prost calitativ decat caramida, insa daca pot compensa cu un strat suplimentar de polistiren care ca si cost total iese mai ieftin decat daca as folosi caramida am sa iau in cosiderare aceasta solutie.
Pretul si calitatea depind de tipul de BCA folosit. Nu putem spune asa, in general, ca BCA-ul este mai prost sau mai bun calitativ decat caramida.
Putem spune ca BCA-ul marca X este mai bun decat caramida eficienta marca Y sau este mai slab calitativ decat caramida marca Z.

Daca doresti pot sa-ti ofer mai multe detalii despre cum am procedat eu la casa, dar nu as vrea sa se creada ca fac reclama anumitor produse. Pot doar sa impartasesc experienta mea si modul cum am gandit eu rezolvarea problemelor la momentul respectiv.
Chiar ma intereseaza....l

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by claudiu.s.ro » Wed Feb 05, 2014 1:32 pm

Cauta pe net programul "casa la galben" de la aceeasi firma de bca si acolo o sa gasesti toate detaliile.

Post Reply