Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:41 pm

Latest post of the previous page:

ratontop wrote:Eu pentru exterior as opta totusi pe OSB3 in loc de scandura.
@ratontop, sunt deacord ca OSB3 este mai potrivit, dar omul este limitat in buget.
ratontop wrote:Talpa casei poate fi si 5x15cm.
Deacord. Odata ce sta pe grinda de beton, fara care nu se poate aproba proiectul de rezistenta a fundatiei, sunt deacord ca se poate doar un rand de dulapi (adica 5x15).

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 7:51 pm

Diferenta intre scandura (12lei/mp) si OSB3 de 12mm este de 8 lei/mp
La 100mp de pereti diferenta ar fi cam 800 de lei.
O casa o faci o data in viata.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 8:06 pm

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.

La pereti va ramane OSB3 de 10mm.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 8:14 pm

Asa da.
Merge si de 10mm.
Decat scandura, e mult mai bine cu OSB cu toate ca eu daca as fi in locul tau as pune de 12mm.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 8:23 pm

ratontop wrote:Asa da.
Merge si de 10mm.
Decat scandura, e mult mai bine cu OSB cu toate ca eu daca as fi in locul tau as pune de 12mm.
As pune mai gros si de 12mm ..... dar stau prost cu banii.
Am facut un tabel unde imi calculez tot necesarul......din cei 20000 euro am ajuns la 25000, asta in conditiile in care baile de sus nu sunt finisate si in mod sigurt mai am de pus........asa cum am spus'' este imposibil dar trebuie sa ma descurc cu ce am''......din cate am vazut pe acest forum sunt oameni are stiu ce vorbesc si asta inseamna ca au experienta in domeniul unde da un sfat. Cu ajutorul vostru sunt sigur ca pana la urma gasim solutii optime si pentru oameni care au putini bani pentru a construi un camin trainic si sanatos.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Feb 04, 2014 8:25 pm

Buna seara.
Regret ca nu am mai intrat pe forum....dar acum am revenit \:D/ .

Daca as construi aceasi casa pe structura de beton si caramida porotherm credeti ca as iesi mai ieftin? Am gasit pe cineva care imi ridica casa la rosu cu 8000 Lei ( manopera decat.....bineinteles :) ).

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Feb 04, 2014 8:33 pm

Si cu materiale cat estimezi?

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by claudiu.s.ro » Tue Feb 04, 2014 8:48 pm

Inainte de a ma apuca am facut si eu tot felul de calcule si cel mai bine am iesit cu BCA YTONG si cadre de beton. Avantajul a fost ca am eliminat in mare parte puntile termice deoarece toata structura de rezistenta este incastrata in pereti, in loc de mortar se foloseste adeziv (care a intrat in oferta) si care aceleasi proprietati termoizolante ca si BCA-ul si sa intinde in strat de doar 1-2 mm. Imbinarea pe verticala intre blocurile de zidarie se face nut si feder, deci alt avantaj pt termoizolatie si viteza de executie. Nu mai vorbesc de usurinta cu care se lucreaza. Cei care au vazut cum au iesit peretii nu prea credeau ca inainte nu am zidit nici o caramida.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Feb 04, 2014 9:00 pm

phoenix wrote:Si cu materiale cat estimezi?
Pentru ca nu sunt in domeniu inca nu pot sa ma exprim in acest sens..... daca exista cineva pe aici care poate sa estimeze acest cost......
Sigur voi alege varianta cea mai ieftina. Cei cu care am discutat despre casa de lemn mi-au spus ca lucreaza mult mai mult decat casa pe structura de beton si ma sfatuiesc sa construiesc pe structura de beton.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Feb 04, 2014 9:05 pm

claudiu.s.ro wrote:Inainte de a ma apuca am facut si eu tot felul de calcule si cel mai bine am iesit cu BCA YTONG si cadre de beton. Avantajul a fost ca am eliminat in mare parte puntile termice deoarece toata structura de rezistenta este incastrata in pereti, in loc de mortar se foloseste adeziv (care a intrat in oferta) si care aceleasi proprietati termoizolante ca si BCA-ul si sa intinde in strat de doar 1-2 mm. Imbinarea pe verticala intre blocurile de zidarie se face nut si feder, deci alt avantaj pt termoizolatie si viteza de executie. Nu mai vorbesc de usurinta cu care se lucreaza. Cei care au vazut cum au iesit peretii nu prea credeau ca inainte nu am zidit nici o caramida.
Nu stiu ce coeficient termic are BCA-ul. Daca este la fel de bun ca si caramida porotherm nu am nimic impotriva sa-l folosesc. Din cate am auzit este mai ieftin ceea ce ma duce la gandul ca este si mai prost calitativ decat caramida, insa daca pot compensa cu un strat suplimentar de polistiren care ca si cost total iese mai ieftin decat daca as folosi caramida am sa iau in cosiderare aceasta solutie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Feb 04, 2014 9:07 pm

Oricum cred ca vei pune si izolatie...
In privinta mnaterialului fa din beton structura si poate si peretii, adica nu din lemn...nu avem pe piata materiale ok...mansarda sau etajul te poti gandi...

Post Reply