Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Sun Nov 10, 2013 8:42 pm

Latest post of the previous page:

Uite aici contravantuiri. Sunt de la o alta casa facuta de mine anul trecut.
Eventual mai poti intari cu cornier(liniile trasate cu rosu). trasezi cu creionul unde o sa pice cornierul, tai cu circularul setat la adancime egala cu latimea cornierului si il bagi in santul creat.Apoi gaurit cornierul in zona care se intersecteaza cu lemnul (captaul liniilor albe subtiri) si bagi holzsurub pentru lemn 5x50mm / 5x60mm.
Structura in sine se tine bine si numai cu contravantuirile de lemn dar daca vrei, suplimentar, mai poti ranforsa cu cornier prin metoda explicata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Sun Nov 10, 2013 9:49 pm

ratontop wrote:..Eventual mai poti intari cu cornier(liniile trasate cu rosu). trasezi cu creionul unde o sa pice cornierul, tai cu circularul setat la adancime egala cu latimea cornierului si il bagi in santul creat.
Personal nu vad rostul folosirii cornierului, pentru ca "contravantuirea" lucreaza la intindere, prin urmare am nevoie de o sectiune cu o arie cat mai mare, a carei forma nu conteaza. Cornierul ca si forma a sectiunii este un sortiment care a fost conceput sa lucreze la incovoieri si nu la intindere. Faptul ca "tai cu circularul din montanti - iarasi nu-i prea in regula. Asta nu inseamna ca casa nu va sta in picioare..
ratontop wrote: Structura in sine se tine bine si numai cu contravantuirile de lemn dar daca vrei, suplimentar, mai poti ranforsa cu cornier prin metoda explicata.
Sunt deacord ca structura se tine si doar in contravantuirile din lemn (apropo, acestea din lemn lucreaza la comprimare si nu la intindere ca cele din platbanda), insa tocmai pentru a le evita pe acestea de lemn - eu optez pentru contravantuiri din platbanda de otel..
Ti-ai dat seama de ce le evit pe acestea din lemn? Pentru ca ma incomodeaza la termoizolatie! :)

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Mon Nov 11, 2013 7:48 pm

Solutia propusa de lisapet este ok, insa eu am un baietel care in Ianuarie implineste 3 ani si este fffffoaerte curios. Asadar trebuie sa inchid peretii cu rigips pentru a putea pozitiona prizele si intreupatoarele. Idee era de viitor....izolam exteriorul cu 20cm de polistiren si apoi cand aveam bani faceam si interiorul cu 15cm vata minerala.....super izolatie ce sa zic. Voi folosi scandura in loc de OSB.....din calculele mele intradevar este mai ieftina.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Mon Nov 11, 2013 8:39 pm

eugen11 wrote:.. am un baietel care in Ianuarie implineste 3 ani..
:thumbup: Sa-ti traiasca!
eugen11 wrote: ..si este fffffoaerte curios. Asadar trebuie sa inchid peretii cu rigips pentru a putea pozitiona prizele si intreupatoarele. ..
Grija mare, nu doar la prize, la orice.. chiar si la usa sobei! :naughty:

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Nov 12, 2013 9:24 pm

Referitor la izolatie am intrebat acum cateva zile daca las liber spatiul din interiorul zidului ( respectiv cei 15cm cat vor avea dulapii din structura lemnoasa ). Cineva mi-a raspuns ca este un izolator numai daca nu circula.
Acum ma gandesc ca acel aer care este intre rigips si OSB ( sacnduri ) nu are cum sa circule. Cat de buna ar fi izolatoia daca structua peretelui va avea 20cm polistiren expandat la exterior si golul de aer de 15cm la interior?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Nov 12, 2013 9:29 pm

Circula...apar curenti de aer...ca sa nu circule ai nevoie de bule de aer de dimensiuni mici tinute fixe (adica vata minerala ):)

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Nov 12, 2013 9:36 pm

dan wrote:Circula...apar curenti de aer...ca sa nu circule ai nevoie de bule de aer de dimensiuni mici tinute fixe (adica vata minerala ):)
In cazul in care as face pentru inceput ( pentru 2-3 ani ) izolatia de exterior de 20cm polistiren iar in interior sa nu pun nimic....cam cata de buna ar fi izolatia?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Tue Nov 12, 2013 9:40 pm

Cu cat lasi spatiu liber mai mare cu atat o sa se transmita mai repede temperatura...considri in calcule izolatia de 20 atunci...

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Tue Nov 12, 2013 9:44 pm

Peretele pentru 2-3 ani ar fi:

1. masa de spaclu;
2. plasa de armare;
3. masa de spaclu;
4. polistiren expandat 20cm;
5. Osb sau scanduri;
6. dulapi 5x15cm.

Atat. Cat de buna ar fi izolatia?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:01 am

eugen11 wrote:Peretele pentru 2-3 ani ar fi:

1. masa de spaclu;
2. plasa de armare;
3. masa de spaclu;
4. polistiren expandat 20cm;
5. Osb sau scanduri;
6. dulapi 5x15cm.

Atat. Cat de buna ar fi izolatia?
Eugen, Dan are dreptate, insa pot sa-ti confirm ca aceasta anvelopa descrisa de d-ta va asigura valoarea consumului specific de energie aferenta incalzirii in conformitate cu legislatia actuala in Romania. Ca in alte tari din UE acea valoare este mai mica - e o alta discutie. Dar pentru familia ta va fi in regula in prima faza.

Eu altceva vreau sa zic daca ai sa te grabesti sa montezi gipscartoul - nu cred ca vei mai avea chef sa-l demontezi ca sa suplimentezi cu vata .. Insa, daca vei accepta sa stai ceva timp cu structura aparenta in interior - atunci e bine. Eu nu ma bucur sa stai ceva timp asa, ci vreau sa vad cat de intentionat esti sa treci prin aceasta experienta ca sa te bucuri ulterior de ceva ce inca multi nu vor avea la momentul acela in Romania (consumuri foarte mici pentru incalzire)..

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 9:51 am

lisapet wrote:
eugen11 wrote:Peretele pentru 2-3 ani ar fi:

1. masa de spaclu;
2. plasa de armare;
3. masa de spaclu;
4. polistiren expandat 20cm;
5. Osb sau scanduri;
6. dulapi 5x15cm.

Atat. Cat de buna ar fi izolatia?
Eugen, Dan are dreptate, insa pot sa-ti confirm ca aceasta anvelopa descrisa de d-ta va asigura valoarea consumului specific de energie aferenta incalzirii in conformitate cu legislatia actuala in Romania. Ca in alte tari din UE acea valoare este mai mica - e o alta discutie. Dar pentru familia ta va fi in regula in prima faza.

Eu altceva vreau sa zic daca ai sa te grabesti sa montezi gipscartoul - nu cred ca vei mai avea chef sa-l demontezi ca sa suplimentezi cu vata .. Insa, daca vei accepta sa stai ceva timp cu structura aparenta in interior - atunci e bine. Eu nu ma bucur sa stai ceva timp asa, ci vreau sa vad cat de intentionat esti sa treci prin aceasta experienta ca sa te bucuri ulterior de ceva ce inca multi nu vor avea la momentul acela in Romania (consumuri foarte mici pentru incalzire)..
Eu am inteles ce a spus @dan....insa nu stiu sa calculez, de aceea am postat inca odata si mai detailat.
Calculul in sine acum nu mai este important din moment ce stiu ca este ok. Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze siperetii?

Post Reply